Įvairūs odos dariniai sukelia ne tik estetines, tačiau ir fizines, net psichologines problemas. Juo labiau jei tie dariniai atsiranda matomoje – veido – srityje. Siekiant išvengti diskomforto ir neigiamo poveikio gyvenimo kokybei labai svarbus odos ligų gydymas, ir, prireikus, odos darinių šalinimas.

Kokie dažniausi odos dariniai?

Odos darinius galime skirstyti į nepiktybinius ir piktybinius. Nepiktybinių kategorijai priklauso:

  • Papiloma. Tai yra virusinis odos susirgimas, kurį atskirti galima iš odos išaugėlių, besilaikančių ant plono „kojelės“. Papilomų daugiausia galima rasti ant kaklo, taip pat pažastų, krūtinės srityse, ant akių vokų. Dažniausiai papilomos šalinamos lazeriu ir tai paprastai atliekama dėl estetinių sumetimų.
  • Adenoma. Tai gerybinis navikas, susiformuojantis iš liaukų epitelio. Dažniausia atsiranda prostatoje, krūtyse. Jei nekelia diskomforto, nebūtina šalinti.
  • Fibroma. Tai yra jungiamojo audinio navikas, paprastai susiformuojantis gimdoje. Dažniausiai moterys nejaučia jokių simptomų, kartais vargina itin gausios menstruacijos.
  • Lipoma. Tai minkštųjų audinių navikas, dažniausiai susiformuojantis iš riebalinių ląstelių. Dažnai lipomos atsiranda kaklo, nugaros, pečių srityse. Jos minkštos ir lėtai auga, o naikinimas galimas tada, jei kelia diskomfortą ar ima sparčiai augti.
  • Angioma. Nepiktybinis navikas, kurį gana lengva atskirti iš raudonos jo spalvos. Angiomos išsivysto iš kraujagyslių arba limfagyslių. Šie dariniai nepavojingi, bet neretai kelia diskomfortą dėl estetinio vaizdo. Jei angioma ima didėti, keičia spalvą ar ima kraujuoti, užsirašykite vizitui pas dermatologą.

Piktybiniams dariniams priklauso:

  • Karcinoma. Tai piktybinis epitelinio audinio navikas, palyginti su kitomis navikų rūšimis, yra dažniausias. Paprastai pasitaiko vyresniems žmonėms. Karcinoma skirstoma į kelias rūšis – gali būti plokščialąstė (dažniausiai pažeidžianti plaučius, odą, gimdos kaklelį), smulkialąstė (dažniausiai randama skrandyje bei plaučiuose), adenokarcenoma (dažniausiai įsitvirtina gimdos gleivinėje, žarnose ar skrandyje).
  • Melanoma. Ypatingas piktybinis navikas. Ypatingas tuo, jog yra pavojingiausias ir agresyviausias odos vėžys. Melanoma gali išaugti ir sveikoje odos, ir iš pakitusio apgamo. Liga prasideda nuo nedidelės tamsiai rudos ar net juodos dėmelės, gali pasireikšti ir pakitusia jau turimo apgamo spalva, forma ar dydžiu. Melanoma skverbiasi į odą gilyn, jos vietoje neretai juntamas niežulys, ta vieta gali kraujuoti, atsirasti opelės ir pan. Ši klastinga liga skatina rūpintis kiekvienu turimu apgamu, reguliariai tikrintis, sekti, ar nėra pokyčių, bei stebėti savo odą ir naujus atsirandančius darinius.

Kiekvienas odos darinys turėtų atkreipti dėmesį ir geriausia, jei jį apžiūrės gydytojas, kuris patars, ar reikalingas odos darinių šalinimas. Nepiktybinių darinių šalinti nėra būtina, jie nelinkę supiktybėti, o naikinimas dažniau atliekamas dėl estetinių priežasčių arba kai darinys kelia nepatogumų, pavyzdžiui, yra tam tikrose vietose, kur kliūva arba yra matomi ir atrodo negražiai. Piktybiniai odos dariniai neabejotinai turėtų kuo skubiau sulaukti tikslingo gydymo.

Apgamai: ką reikia žinoti?

Kalbant apie odos darinius būtina paminėti apgamus. Tai – pigmentinių ląstelių sankaupos odos paviršiuje arba gilesniuose jos sluoksniuose. Apgamai gali būti įgimti arba įgyti. Įgimti būna naujagimio DNR ir vėliau atsiranda, paprastai 0,5–1 mm diametro. Įgytų apgamų atsiradimą sąlygoja saulės spinduliai dėl melanino gamybos, hormonų pusiausvyros, traumos, rentgeno spinduliai. Įgyti apgamai skirstomi į kraujagyslinius ir pigmentinius. Pirmieji yra atopinis kapiliarų augimas, o pigmentiniai atsiranda dėl melanino padidėjimo arba pigmentinių ląstelių.

Profilaktika. Apgamus rekomenduojama tikrintis kartą per metus, net tuo atveju, jei jie nekinta. O pastebėjus bent minimalius apgamo pokyčius į specialistus būtina kreiptis kuo greičiau.

Odos darinių gydymas

Gydymas prasideda nuo išsamios konsultacijos, pokalbio su pacientu, problemos vertinimo, klausimų pacientui. Kiekvienas pacientas yra individualus, su konkrečia problema, todėl skiriamas atitinkamas dėmesys, siekiant įvertinti odos būklę, jos pažeidimus, aplinkos veiksnių įtaką ir pan.

Skrupulingai apžiūrėjęs odos ligų gydytojas patars, kaip odą prižiūrėti, kokias priemones naudoti, koks gydymas reikalingas, kokios papildomos priemonės gali padėti. Jei reikia, atliekamas odos darinių tyrimas.

Prieš pradedant konkretų gydymą patikrinama bendra organizmo būklė, patariama, kokiomis priemonėmis galima išgydyti ligą, paaiškinami teigiami ir neigiami aspektai, kad pacientas pats apsispręstų dėl tinkamiausio gydymo metodo.

Šiandien daugelio odos darinių šalinimas atliekamas moderniais lazeriais.

Jei turite klausimų odos ligų gydytojui, reikalingos dermatovenerologo paslaugos, profesionalus odos problemų sprendimas, užsukite į mūsų kliniką Vilniuje. Čia teikiamas platus paslaugų spektras. Mūsų gydytoja dermatovenerologė išklausys, kokie simptomai vargina, padės nustatyti, kokios to priežastys, bei parinks tinkamiausią gydymą. Turime tik geriausius specialistus, dirbančius su modernia įranga ir teikiančius aukščiausio lygio paslaugas.