Kas yra odos moliuskai ir kokie simptomai apie juos praneša?
Odos moliuskas yra užkrečiama virusinė liga, pasireiškianti ant odos atsirandančiais neniežtinčiais mazgeliais. Nuo kitų odos darinių atskirti juos padės išvaizda: tai kelių milimetrų skersmens pusrutulio formos odos spalvos mazgeliai. Jie blizgančios spalvos, centre yra bambos išvaizdos įdubimas. Spaudžiant šį mazgelį iš abiejų pusių pincetu, išsispaudžia varškės išvaizdos balta masė, kurią sudaro antodžio ląstelės ir vadinamųjų moliuskų kūneliai. Mazgeliai spaudžiami pincetu, kartais pašalinami elektrokoaguliacija.
Odos moliuskų atsiradimo priežastys ir rizikos veiksniai
Šią odos ligą sukelia užkrečiamojo moliusko virusas. Užsikrečiama nuo sergančio žmogaus, liečiantis. Liesdamas pažeistas odos vietas sergantysis ligą gali pats pernešti į kitas savo kūno vietas. Jei odos moliuskai įsitaiso lytinių organų srityje, jie laikomi lytiniu keliu plintančia liga. Taip pat virusas gali būti perduotas ir per daiktus, pavyzdžiui, naudojantis tais pačiais rankšluosčiais.
Taip jau yra, jog vaikai dažniausiai užsikrečia per kontaktą su viruso nešiotojo daiktais, o suaugusieji – lytinio akto metu.
Kada reikia kreiptis į gydytoją dėl odos moliuskų gydymo, šalinimo?
Šių odos darinių turintieji kartais svarsto, ar reikalingas šalinimas ar kitoks odos moliuskų gydymas. Visgi net jei užkrečiamas moliuskas nekelia diskomforto, apsilankyti pas gydytoją reikėtų, jei tik pastebite ligos simptomus. Tai svarbu todėl, kad šie dariniai yra užkrečiami, tad svarbu rūpintis savo sveikata ir apsaugoti kitus asmenis.
Odos moliuskų šalinimas, gydymas yra būtinas ne tik dėl estetikos, tačiau laiku nesureagavus jie gali sukelti didelius skausmus, stipriau užkliudžius ranka ar trinantis drabužiams pradeda kraujuoti.
Pacientai dažnai teiraujasi, ar yra kokie vaistai nuo odos moliuskų, galbūt liga praeina savaime. Tačiau moliuskai savaime nepraeina, dėl to būtina kreiptis į gydytoją dermatovenerologą, kad būtų pritaikytas tinkamiausias moliusko šalinimo būdas.
Tiesa, galime paminėti, jog odos moliuskai aktyvesni silpną imuninę sistemą turinčių žmonių organizme. Tad pašalinus odos moliuskus labai svarbu skirti daugiau dėmesio savo organizmui, užtikrinti, kad jis gautų reikiamų vitaminų bei mineralų, pasirūpinti subalansuota mityba, sveiku gyvenimo būdu.
Odos moliuskų šalina, gydo gydytoja dermatovenerologė Vilniuje, „Homo Sanus“ klinikoje
KVIEČIAME REGISTRUOTIS