Gyd. M. Buragas

Prostatitas – tai prostatos uždegimas. 

Galimas ligos skirstymas:

 • ūmus prostatitas 
 
 •  lėtinis prostatitas
 • lėtinis bakterinis prostatitas
 • lėtinis nebakterinis prostatitas

 

 

 

 

 

 

 

Priežastys ir rizikos veiksniai

Ūmus prostatitas

Jį paprastai sukelia iš šlaplės ar šlapimo pūslės patekusi infekcija, taip pat priežastimi gali būti ir lytiniu keliu plintančios bakterijos. Kaip rizikos veiksnius galima įvardyti atliktas šlapimo takų procedūras, lytinių organų traumas, taip pat nusilpusį imunitetą.

Lėtinis prostatitas

Ši ligos forma (lot. – prostatitis chronica) gali išsivystyti be ankstesnės infekcijos ar būti ūmios šios ligos formos pasekmė. Todėl itin svarbu tinkamai, efektyviai ir kuo greičiau išgydyti šlaplės uždegimą - tai padėtų išvengti komlikacijų ir lėtinės ligos.  

Lėtinis prostatitas pripažįstamas, kai skausmas mažajame dubenyje trunka ne mažiau kaip 3 mėnesius. Skausmas paprastai siejamas su šlapinimosi sutrikimais, seksualinės funkcijos pablogėjimu ir ejakuliacijos diskomfortu.

Dažna prielaida sirgti lėtiniu prostatitu – susilpnėjęs imunitetas. Imunitetas ypač sumažėja, jeigu organizmas negauna su maistu būtinų baltymų arba jų daugiau pašalinama. Nevisavertis maistas, nervų įtampa, stresas sumažina reaktyvumą, uždegimas būna silpnesnis, sumažėja antikūnių titras, gali pasikeisti alerginių ligų eiga, infekcija nesukelia karščiavimo . Lėtiniu prostatitu, įvairių šaltinių duomenimis, serga kas antras ar trečias vyras.

Sėklidėse gaminamas pagrindinis vyriškasis hormonas – testosteronas. Šis hormonas lemia vyro lytinę funkciją. Tarp sėklidžių ir priešinės liaukos bei sėklides prielipo yra geri ryšiai, kurie infekcijos metu tampa ne tokie glaudūs. Sėklinio latako funkcija susilpnėja: kinta ph, temperatūra, vystosi latako hiperemija, nulemianti sunkesnį praėjimą. Todėl labai svarbu išvengti infekcijos bei jos komplikacijų.

Lėtinį prostatitą sukelia:

 • Escherichia coli, Proteus, Klebsiella, Enterobacter, Pseudomonas, Neisseria gonorrhoeae ir grybeliai.
 • Buvusi intervencinė šlapimo takų procedūra: kateterizacija, cistoskopija, biopsija.
 • Lytiškai plintantys mikroorganizmai: chlamydia trachomatis, ureaplasma urealyticum,ureaplazma parvum, gardnerela vaginalis, neiserio gonokokas, mikoplazma hominis, mikoplazma genitalium, trichomonas vaginalis, herpes genitalium .
 • Rizikos veiksniai susirgti ūminiu prostatitu yra: lytiniu organų traumos, važiavimas dviračiu, jodinėjimas, seksualinė abstinencija.
 • Lėtinis prostatitas yra ūminio prostatito pasekmė ar gali išsivystyti be ankstesnės ūminės infekcijos.
 • Keli klinikiniai tyrimai tyrė, ar šlapinimosi sutrikimai, padidėjęs citozinų kiekis kraujyje, neurozė, depresija seksualinės problemos turi įtakos lėtiniam prostatitui atsirasti. Tačiau šios galimos priežastys lėtiniam prostatitui atsiradimui įtakos neturėjo.

 

Simptomai

Šiuo metu ūmaus prostatos uždegimo atvejų pasitaiko ne dažnai, o lėtinė ligos forma turi nebylią pradžią ir kurį laiką neduoda jokių simptomų. Tačiau vėliau po kelių mėnesių ar net metų, prostatito diagnozė yra nustatoma tik atsiradus komplikacijoms.

Galimi simptomai:

 • Nemalonus jausmas ar skausmas pilvo apačioje, išangės, tarpvietės, kryžkaulio srityse (26 proc.);
 • Sėklidžių, varpos (ypač galo) skausmas (39 proc.);
 • Skausmingas, dažnas šlapinimasis ir/ar šlapimo pūslės spazmai;
 • Kraujas spermoje, diskomfortas ar skausmas ejakuliacijos metu;
 • Impotencija, sutrikusi erekcija, ankstyva ejakuliaija;
 • Išnykęs libido - lytinis potraukis;
 • Padidėjusi, skausminga prostata.

Liga diagnozuojama simptomams tęsiantis ne mažiau kaip 6 - 8 savaites. Todėl gydymo, tyrimų ar konsultacijų klausimais būtina kreiptis į specialistą, kuris galėtų stebėti pasireiškiančius simptomus ir nustatyti tikslią diagnozę. Dėl šių negalavimų tikslinga siųsti pacientus pas seksopatologą, dermatovenerologą. Vyresniems pacientams panašūs simptomai dažniau sukelia gerybinės prostatos išvešėjimo (hiperplazijos), o jaunesniems – tai lėtinio prostatito požymius.

 

Tyrimai ir diagnostika

Jei vargina minėtieji negalavimai, delsti ar juo labiau užsiimti savarankišku gydymu tikrai nerekomenduojama. Pajutus prostatito simptomus būtina kreiptis į gydytoją. Pastarasis, įvertinęs paciento skundus, paskirs atitinkamus tyrimus. Kokie tyrimai bus taikomi - nuspręs tik specialistas.

Prostatos uždegimas diagnozuojamas remiantis svarbiausiu požymiu - prostatos padidėjimu. Jį galima įvertinti apčiuopos metu per tiesiąją žarna. Esant ligai prostata čiuopiama padidėjusi, sustandėjusi (galimi ir normalūs rezultatai). Uždegiminius pokyčius, padidėjimą tiksliau galima įvertinti tyrimo ultragarsu (echoskopijos), kompiuterinė tomografijos, magnetinio rezonanso pagalba.

Uždegimas gydomas gana ilgai (nuo kelių savaičių iki keletos mėnesių), kadangi antibakteriniai preparatai sunkiai prasiskverbia į prostatinį audinį, o visus sukėlėjus identifikuoti vienu metu yra neįmanoma. Simptomai taip pat tęsiasi ilgai ir yra varginantys.

Lėtinio prostatito atveju, diagnozei patvirtinti atliekami šie tyrimai:

 • anamnezė, klinikinių ir objektyvių duomenų įvertinimas,
 • mikroskopinis prostatos sekreto tyrimas,
 • mikroorganizmų kultūros augimas (pasėlis),
 • šlapimo tyrimas bei šlapimo pasėlis,
 • transabdominalinis, transrektalinis ultragarsinis prostatos ištyrimas,
 • prostatos specifinio antigeno (PSA) pokyčių kontrolė.

 

Gydymas

 Prostatito gydymas turi būti pradėtas kuo anksčiau – tai suponuos gydymo trukmę. Ūmaus prostatito gydymas vaistais skiriamas tik gydytojo. Antibiotikais ar kitais vaistais liga yra gydoma priklausomai nuo ligos sukėlėjo.

Lėtinio prostatito atveju – gydymas bus ilgas ir neretai gana sudėtingas. Lėtinis bakterinis uždegimas paprastai gydomas antibiotikais, kurių vartojimo kursas gana ilgas. Drauge su gydymu antibiotikais taikomos ir kitos terapijos, metodai, pavyzdžiui, gydymas proteoliziniais fermentais arba fizioterapinėmis procedūromis. Prostatos hiperplazijos gydymui naudojami preparatai taip pat indikuotini esant prostatitui. 

Pradinis lėtinio bakterinio prostatito gydymas susideda iš į prostatą prasiskverbiančiu antimikrobinių vaistų vartojimo (pvz., fluorochinolonai ar trimetroprimo sulfametoksazolis), ar jis efektyvus, nustatoma identifikuojant prostatos mikroorganizmus. Įprastinis terapinis kursas tęsiamas 4 savaites, trukmė nustatyta remiantis geriausiu atsaku skirtingų klinikinių tyrimų metu, nors skirtingos terapinės trukmės nėra lygintos.

Po antimikrobinės terapijos, nors ir nebūna infekcijos pasikartojimo požymių, kas 6 mėnesius turi būti atliekami šlapimo pasėliai.

Taip pat skiriama adrenoreceptorių blokatorių grupės medikamentų (jeigu yra obstrukcijos požymių). Atsižvelgdamas į paciento būklę, gydytojas gydymą gali tęsti tol, kol simptomai visiškai išnyksta. Vaisto veiksmingumas bei vartojimas praktikoje dažnai priklauso nuo palankių pacientų įvertinimo bei atsiliepimų. Natūralios kilmės preparatai, jų nusipelno vis dažniau. Be to, šių preparatų veiksmingumo, saugumo ir kainos vertinimas dažnai yra palankesnis nei cheminių vaistų.

Ligoniai dažnai skundžiasi seksualinėmis problemomis, tad psichoterapija irgi yra sudėtinė gydymo dalis.

Lėtiniu prostatitu sergantiems ligoniams svarbus normalus poilsio ir mitybos režimas. Gydymo pradžioje ligoniui reikalinga seksualinė ramybė, vėliau rekomenduojama įprasta lytinė veikla. Sergant lėtiniu bakteriniu uždegimu, ligos simptomus gali sumažinti atsipalaidavimas karšto vandens vonioje.

Tačiau siūlome nerizikuoti savo sveikata ir pajutus pirmuosius simptomus kreiptis į gydytoją. Efektyvų ir tikslingą gydymą paskirs tik specialistas.

 

Galimos komplikacijos

Dažnam vyrui nerimą kelia klausimas, kokios yra negydomo prostatito pasekmės?

Ūmaus uždegimo komplikacija – lėtinis prostatos uždegimas. O štai negydomas šis gali komplikuotis į dažnai pasikartojančias šlapimo takų infekcijas, neigiamai pakitusį lytinį gyvenimą, skausmo, diskomforto ir kitų aspektų suponuotą prastesnę gyvenimo kokybę bei kur kas sunkesnes ligas.

Lėtinis prostatitas dažniausiai yra negydytos ar nevisiškai išgydytos ūminės prostatito formos pasekmė. Kartais dar yra vartojamas terminas lėtinis dubens skausmo sindromas. Ši klasifikacinė forma taikoma teoriškai, nes lėtinį prostatitą nuo lėtinio skausmo sindromo sunku atskirti.

Lėtinis dubens skausmo sindromas

Iki šiol efektyvus lėtinio dubens skausmo sindromo gydymas nėra aiškus. Tam įtakos gali turėti daugiaveiksmė ligos patogenezė, auksinio diagnostinio standarto nebuvimas ir daugelio tyrimų metodologiniai apribojimai. Todėl šiuo metu apsistota ties simptomų malšinimo strategija.

Prieš pradedant reikia įvertinti simptomus ir jų įtaką ligonio gyvenimo kokybei. Tam naudojamas specialus NIH lėtinio prostatito simptomų nustatymo klausimynas. Juo simptomai įvertinami nuo 0 iki 43 balų. Jei gydant vertinimas sumažėja 4-6 balais, tai jau galima vertinti kaip reikšmingą būklės pagerėjimą.

A blokatoriai

Keleto mažų atsitiktine atranka paremtų kontroliuojamų klinikinių tyrimų metu nustatyta, kad 12-14 savaičių skyrus blokatorių lėtiniu dubens skausmo sindromu segantiems vyrams, simptomai sumažėjo. Tačiau didesnio atsitiktine atranka atliko tyrimo metu 6 savaites skiriant tamsulosino, didesnio simptomų sumažėjimo, vertinant pagal tas pačias skales, nenustatyta. Nors, preliminariais kito tyrimo duomenimis, ilgesne nei 3 mėnesių trukmės terapija gali duoti naudos. Taip pat reikia paminėti a blokatorių sukeliamus šalutinius poveikius: galvos svaigimą, nuovargį bei hipotenziją.

Antimikrobinė terapija

Klinikinių tyrimų su lėtiniu dubens skausmo sindromu sergančiais ligoniais metu tiek gydant ciprofloksacinu tiek levafloksacinu, tiek ir neskiriant jokio vaisto, jokio didesnio simptomų sumažėjimo nepastebėta. Tačiau sunku vertinti šiuos duomenis su visomis ligonių grupėmis, kadangi daugelis iš jų jau yra gydyti kitais antimikrobiniais vaistais.

 

Profilaktika

Jei sergantiesiems lėtine uždegimo forma itin reikšmingas yra poilsio režimas bei tinkama mityba. Gydymo pradžioje svarbu susilaikyti nuo lytinių santykių, reikalinga seksualinė ramybė, o vėliau, atvirkščiai, išauga reguliarių lytinių santykių svarba. Taip pat profilaktikai svarbu:

 • rūpintis savo mityba, vengti alkoholio, sumažinti išgeriamos kavos kiekį;
 • kavą ar įvairius gazuotus gėrimus dažniau pakeisti žaliąja arbata;
 • kasdien išgerti rekomenduojamą kiekį vandens, kad organizme neužsilaikytų šlapimas;
 • pasirūpinti tinkamu fiziniu aktyvumu;
 • saugotis, kad nesušaltumėte;
 • turėti vieną nuolatinę lytinę partnerę ir reguliarius lytinius santykius su ja.

Taip pat svarbu pabrėžti, kad vyrui sergant prostatitu, sveikatą būtina tikrintis ir jo lytinei partnerei , kad susirgimo atveju būtų pritaikytas gydymas ir jai.

 

Alkoholis, mityba ir prostatos uždegimas. 

Mityba labai svarbi sergant šia liga. Rekomenduojama kuo daugiau vartoti brokolių, granatų, pomidorų, lašišos, moliūgų sėklų bei gerti žaliosios arbatos.

Taip pat sergant yra svarbu nevartoti arba bent iki minimumo sumažinti suvartojamo alkoholio kiekį.

Prostatos uždegimas ir lytiniai santykiai, vaisingumas.

Sergantiesiems svarbūs reguliarūs lytiniai santykiai, naudojant prezervatyvą.Tai turi teigiamos įtakos sveikimo procesui. Tačiau svarbu nepamiršti, kad seksualiniai santykiai turi būti saugūs, naudojant apsaugos priemones.

Nepriklausomai ar liga yra ūminė, ar bakterinė - tai gali turėti didelės įtakos ir vyro vaisingumui. Ypatingai jei liga nėra gydoma, ji gali sukelti nevaisingumo pasėkmes. 

 

Gydytojas atsako į klausimus apie prostatitą

 

1. KLAUSIMAS

Kiek laiko trunka prostatito gydymas? Istorija: Rugpjūtį Buvo diagnozuotas šlapimo takų uždegimas, paskirti antibiotikai, pirmas vartojimo dienas simptomai (dažnas šlapinimasis) dingo, antibiotikus suvartojau kiek buvo skirta, po savaitės simptomai atsinaujino, gydytojas patarė pavartoti prostamol uno, viską suvartojau, simtomai liko. Gavau urologo konsultaciją, diagnozė: ūmus prostatitas, paskirtus antibiotikus + wobenzym suvartojau. Simptomai, kaip man atrodo sumažėjo, bet tikriausiai ne iki galo pasveikau. Dabar gruodį geriu prieinamą "uno". Ar kreiptis dar pas gydytoją dėl antibiotikų?

ATSAKYMAS

Tokiais atvejais dažniausiai reikalingi kontroliniai tyrimai, prostatos rektalinės ir pilvinės echoskopijos. Tada galima svarstyti gydymo tęsimą.

2. KLAUSIMAS

Lėtinis prostatitas - kokius reikia gerti antibiotikus?

ATSAKYMAS

Tuos, kurie nurodyti pasėlio antibiotikogramoje.

3. KLAUSIMAS

Man nustaytas lėtinis prostatitas. Daktaras išrašė jau antrą kartą antibiotikų, bet man jie visai nepadeda. Liga prasidėjo prieš 4 mėnesius, prieš tai maudė kairę sėklidę, dabar kaip ir nebe. Bet vis ntiek yra skausmas ir patinimas. Mano daktaras atliko echoskopiją. Ką galite patarti? Ar įmanoma jį išgydyti, nes nebeįmanoma kentėti. Ar reikia kokius išsamesnius tyrimus atlikti? Ką galite pasiūlyti? Ačiū

ATSAKYMAS

Gydymas nepakankamas, reikia konsultacijos, gali tekti atlikti papildomus tyrimus. Tačiau gydymo procesas ilgas - nuo kelių iki keliolikos mėnesių!

4. KLAUSIMAS

Sergu lėtiniu prostatitu. Buvo padaryti visi būtini prostatos, šlapimo, kraujo, LPL tyrimai. Nieko nerado, tačiau visi požymiai - prostatito. Jį lydi ir erekcijos sutrikimai. Ar tai gali buti nuo stuburo diskozės? Ar kažkokių kitų stuburo ligų? Esu sveikas, normalus žmogus.

ATSAKYMAS

Dažniausiai prostatitas atsiranda patekus infekcijoms, todėl būtina išsamus ištyrimas ir gydymas.

5. KLAUSIMAS

Kelis metus kamuoja skausmai prostatos srityje - sako prostatitas. Tačiau jokių tyrimų, išskyrus tepinėlio iš prostatos, niekas nedarė. Be antibiotikų gyventi neišeina. Kuo galėtumėte padėti? Kokius tyrimus galima pas jus atlikti ? Pvz. prostatos biopsija ir t.t. 

ATSAKYMAS

Mūsų klinikoje galime atlikti: prostatos echoskopiją, lytiškai plintančių infekcijų tyrimą, prostatos sunkos pasėlį, sekreto mikroskopiją, šlapimo tyrimą. Kviečiame užsiregistruoti vizitui.

6. KLAUSIMAS

Man buvo nustatytas prostatitas. Rasta bakterijų tepinėlyje. Po antibijotikų kurso ir pakartotinių tyrimų - bakterijų jau neberasta. Tačiau simptomai neišnyksta. Labiausiai kankina didelis nuovargis prostatos srityje. Dirbu fizinį darbą, pastebėjau didelį poveikį prostatai nuo gazuotų gėrimų bei alkoholio. Gal but dar kokie produktai veikia "pavargusią prostatą"? Kaip galėčiau sau padėti? Ačiū 

ATSAKYMAS

Prostatito gydymas yra ilgalaikis procesas, po sėkmingo gydymo aprašyti simptomai turi praeiti. Todėl vertėtų palaukti, o jei tai tęsiasi ir toliau pasikonsultuoti su gydytoju dar kartą.

7. KLAUSIMAS

Prieš metus buvo diagnozuotas prostatitas, išsigydžiau, viskas gerai ir po pusės metų užėjo vėl tos pačios problemos. Jau kitas gydytojas nustatė, kad reikės operacijos (apsivyniavusi gysla sėklidėje, ar kažkas tokio), bet Santariškių ligoninėje pasakė, kad nebūtina jei neskauda, nebent nepatinka išvaizda ar bus sunku susilaukti vaikų. Atrodo po to viskas buvo gerai, nes buvo išrašyti kažkokie vaistai, dabar šį rudenį prasidėjo pastovus kairės sėklidės skausmas, galvutės deginimas, nėra rytinės erekcijos, o ir nesukietėja iki tiek kiek reikia. Kas tai galėtų būti? Atsinaujino prostatitas? Ir kaip dėl tos operacijos? Ar reiktų suskubti operuotis ar visiškai nėra skirtumo kada, ar dabar, ar po 5 metų ar dar vėliau? Ačiū

ATSAKYMAS

Simptomai panašūs į lėtinio prostatito. Jo komplikacija būna sutrikusi erekcija. Todėl verta atlikti daugiau tyrimų ir imtis lėtinio prostatito gydymo. Dėl kito klausimo - sėklidę tikrai verta susitvarkyti, operuotis, per daug neatidėliojant, jei norisi būti tikram, kad ateityje neatsirastų minėtieji nepatogumai. 

8. KLAUSIMAS

Važinėjant dviračiu atsirado aštrokas skausmas tarpvietėje. Pora dienų jautėsi skausmas šlapinantis, pasirodė skaidrių išskyrų. Vėliau minėti požymiai susilpnėjo. Ar tai gali būti prostatitas?

ATSAKYMAS

Taip , tai lėtinio prostatito simptomai.

9. KLAUSIMAS

Man diagnozuotas lėtinis prostatitas. Atliktas tik šlapimo tyrimas po trumpo prostatos masažo. Bakterijos nerasta. Norėčiau atlikti prostatos sekreto tyrimą, bet manau, kad prostatą reikia masažuoti ilgai. Kadangi ir paskutinio masažo metu skaudėjo ir po masažo skaudėjo 3 dienas pilvo apačią, tai mąstau apie spermos tyrimą. Koks tyrimas būtų informatyvesnis ir tikslingesnis - spermos bakteriologinis ar prostatos sekreto? Ačiū už Jūsų atsakymą 

ATSAKYMAS

Ne visai taip. Ką tiksliai reiktų tirti, gydytojas gali nuspręsti tik konsultacijos metu, surinkęs tikslią anamnezę.

10. KLAUSIMAS

Ar gali būti nuo prostatito tokie skausmai kad maudžia, skauda kairį šoną. papilvę kažkur ir traukia, skauda tą pačią kairę koją. Kad net vaikščioti, miegoti, gulėti, sėdėti negaliu. Ar kojų negali skaudėti dėl to? Ar tai susiję ar ne?

ATSAKYMAS

Tikimybės yra, tačiau pirmiausia būtų reikalinga atmesti stuburo išvaržą, nes simptomai panašūs į tai.

11. KLAUSIMAS

Sveiki gydytojau, rašau už savo vyrą, nes pats nedrįsta. Pernai jam buvo diagnozuotas lėtinis prostatitas, daktaras buvo išrašęs vaistus (kurie, aišku, nepamename kaip vadinasi) ir šiuo metu vėl paūmėjo. Gal galite rekomenduoti, kokius vaistus vartoti? 

ATSAKYMAS

Taip galiu - konsultacijos metu. Siūlyčiau atvykti abiems, nes verta tirti ir moterį - skirti gydymą!!!

12. KLAUSIMAS

Norejau paklausti, nemalonus jausmas sėklidėse, varpos gale ir peršti tiesiąją žarną, dažnai ir mažai šlapinuosi. Ar tai gali būti prostatitas, ar kita venerinė liga?

ATSAKYMAS

Gali būti prostatitas, sukeltas venerinio sukėlėjo. Tačiau tikslią dieagnozę galima nustatyti tik konsultacijos metu atlikus tyrimus. 


Pastebėję pirmuosius ligos požymius, nedelsiant kreipkitės į gydytoją dermatovenerologą.

 „Homo Sanus“ klinikos gydytojai gali Jums padėti, jeigu skundžiatės seksualiniais sutrikimais ar urologinėmis problemomis ir Jums reikalinga seksologo, dermatovenerologo ar urologo konsultacija. Mūsų klinikoje dirbantys specialistai pasirūpins efektyviu sveikatos problemų šalinimu ir užtikrins visišką Jūsų anonimiškumą.

Kviečiame susisiekti su mumis svetainėje nurodytais kontaktais.