Gyd. M. Buragas

Prostatitas – tai prostatos uždegimas. 

Galimas ligos skirstymas:

 • ūmus prostatitas 
 
 •  lėtinis prostatitas
 • lėtinis bakterinis prostatitas
 • lėtinis nebakterinis prostatitas

 

 

 

 

 

 

 

Priežastys ir rizikos veiksniai

Ūmus prostatitas

Jį paprastai sukelia iš šlaplės ar šlapimo pūslės patekusi infekcija, taip pat priežastimi gali būti ir lytiniu keliu plintančios bakterijos. Kaip rizikos veiksnius galima įvardyti atliktas šlapimo takų procedūras, lytinių organų traumas, taip pat nusilpusį imunitetą.

Lėtinis prostatitas

Ši ligos forma (lot. – prostatitis chronica) gali išsivystyti be ankstesnės infekcijos ar būti ūmios šios ligos formos pasekmė. Todėl itin svarbu tinkamai, efektyviai ir kuo greičiau išgydyti šlaplės uždegimą - tai padėtų išvengti komlikacijų ir lėtinės ligos. 

 

Simptomai

Šiuo metu ūmaus prostatos uždegimo atvejų pasitaiko ne dažnai, o lėtinė ligos forma turi nebylią pradžią ir kurį laiką neduoda jokių simptomų. Tačiau vėliau po kelių mėnesių ar net metų, prostatito diagnozė yra nustatoma tik atsiradus komplikacijoms.

Galimi simptomai:

 • Nemalonus jausmas ar skausmas pilvo apačioje, išangės, tarpvietės, kryžkaulio srityse 
 • Sėklidžių, varpos (ypač galo) skausmas
 • Skausmingas, dažnas šlapinimasis ir/ar šlapimo pūslės spazmai
 • Kraujas spermoje, diskomfortas ar skausmas ejakuliacijos metu
 • Impotencija
 • Išnykęs libido
 • Padidėjusi, skausminga prostata

Liga diagnozuojama simptomams tęsiantis ne mažiau kaip 6 - 8 savaites. Todėl gydymo, tyrimų ar konsultacijų klausimais būtina kreiptis į specialistą, kuris galėtų stebėti pasireiškiančius simptomus ir nustatyti tikslią diagnozę.

 

Tyrimai ir diagnostika

Jei vargina minėtieji negalavimai, delsti ar juo labiau užsiimti savarankišku gydymu tikrai nerekomenduojama. Pajutus prostatito simptomus būtina kreiptis į gydytoją. Pastarasis, įvertinęs paciento skundus, paskirs atitinkamus tyrimus. Kokie tyrimai bus taikomi - nuspręs tik specialistas.

PRostatos uždegimas diagnozuojamas remiantis svarbiausiu požymiu - prostatos padidėjimu. Jį galima įvertinti apčiuopos metu per tiesiąją žarna. Esant ligai prostata čiuopiama padidėjusi, sustandėjusi (galimi ir normalūs rezultatai). Uždegiminius pokyčius, padidėjimą tiksliau galima įvertinti tyrimo ultragarsu (echoskopijos), kompiuterinė tomografijos, magnetinio rezonanso pagalba.

Uždegimas gydomas gana ilgai (nuo kelių savaičių iki keletos mėnesių), kadangi antibakteriniai preparatai sunkiai prasiskverbia į prostatinį audinį, o visus sukėlėjus identifikuoti vienu metu yra neįmanoma. Simptomai taip pat tęsiasi ilgai ir yra varginantys.

 

Gydymas

 Šios ligos gydymas turi būti pradėtas kuo anksčiau – tai suponuos gydymo trukmę. Ūmaus prostatito gydymas vaistais skiriamas tik gydytojo. Antibiotikais ar kitais vaistais liga yra gydoma priklausomai nuo ligos sukėlėjo.

Lėtinio prostatito – gydymas bus ilgas ir neretai gana sudėtingas. Lėtinis bakterinis uždegimas paprastai gydomas antibiotikais, kurių vartojimo kursas gana ilgas. Drauge su gydymu antibiotikais taikomos ir kitos terapijos, metodai, pavyzdžiui, gydymas proteoliziniais fermentais arba fizioterapinėmis procedūromis. Prostatos hiperplazijos gydymui naudojami preparatai taip pat indikuotini esant prostatitui. 

Ligoniai dažnai skundžiasi seksualinėmis problemomis, tad psichoterapija irgi yra sudėtinė gydymo dalis.

Lėtiniu prostatitu sergantiems ligoniams svarbus normalus poilsio ir mitybos režimas. Gydymo pradžioje ligoniui reikalinga seksualinė ramybė, vėliau rekomenduojama įprasta lytinė veikla. Sergant lėtiniu bakteriniu uždegimu, ligos simptomus gali sumažinti atsipalaidavimas karšto vandens vonioje.
Tačiau siūlome nerizikuoti savo sveikata ir pajutus pirmuosius simptomus kreiptis į gydytoją. Efektyvų ir tikslingą gydymą paskirs tik specialistas.

 

Galimos komplikacijos

Dažnam vyrui nerimą kelia klausimas, kokios yra negydomo prostatito pasekmės?

Ūmaus uždegimo komplikacija – lėtinis prostatos uždegimas. O štai negydomas šis gali komplikuotis į dažnai pasikartojančias šlapimo takų infekcijas, neigiamai pakitusį lytinį gyvenimą, skausmo, diskomforto ir kitų aspektų suponuotą prastesnę gyvenimo kokybę bei kur kas sunkesnes ligas.

 

Profilaktika

Jei sergantiesiems lėtine uždegimo forma itin reikšmingas yra poilsio režimas bei tinkama mityba. Gydymo pradžioje svarbu susilaikyti nuo lytinių santykių, reikalinga seksualinė ramybė, o vėliau, atvirkščiai, išauga reguliarių lytinių santykių svarba. Taip pat profilaktikai svarbu:

 • rūpintis savo mityba, vengti alkoholio, sumažinti išgeriamos kavos kiekį;
 • kavą ar įvairius gazuotus gėrimus dažniau pakeisti žaliąja arbata;
 • kasdien išgerti rekomenduojamą kiekį vandens, kad organizme neužsilaikytų šlapimas;
 • pasirūpinti tinkamu fiziniu aktyvumu;
 • saugotis, kad nesušaltumėte;
 • turėti vieną nuolatinę lytinę partnerę ir reguliarius lytinius santykius su ja.

Taip pat svarbu pabrėžti, kad vyrui sergant prostatitu, sveikatą būtina tikrintis ir jo lytinei partnerei , kad susirgimo atveju būtų pritaikytas gydymas ir jai.

 

Alkoholis, mityba ir prostatos uždegimas. 

Mityba labai svarbi sergant šia liga. Rekomenduojama kuo daugiau vartoti brokolių, granatų, pomidorų, lašišos, moliūgų sėklų bei gerti žaliosios arbatos.

Taip pat sergant yra svarbu nevartoti arba bent iki minimumo sumažinti suvartojamo alkoholio kiekį.

Prostatos uždegimas ir lytiniai santykiai, vaisingumas.

Sergantiesiems svarbūs reguliarūs lytiniai santykiai, naudojant prezervatyvą.Tai turi teigiamos įtakos sveikimo procesui. Tačiau svarbu nepamiršti, kad seksualiniai santykiai turi būti saugūs, naudojant apsaugos priemones.

Nepriklausomai ar liga yra ūminė, ar bakterinė - tai gali turėti didelės įtakos ir vyro vaisingumui. Ypatingai jei liga nėra gydoma, ji gali sukelti nevaisingumo pasėkmes. 

 

 

Pastebėję pirmuosius ligos požymius, nedelsiant kreipkitės į gydytoją dermatovenerologą.

 „Homo Sanus“ klinikos gydytojai gali Jums padėti, jeigu skundžiatės seksualiniais sutrikimais ar urologinėmis problemomis ir Jums reikalinga seksologo, dermatovenerologo ar urologo konsultacija. Mūsų klinikoje dirbantys specialistai pasirūpins efektyviu sveikatos problemų šalinimu ir užtikrins visišką Jūsų anonimiškumą.

Kviečiame susisiekti su mumis svetainėje nurodytais kontaktais.

 

 

Dermatovenerologo, seksologo, urologo konsultacijos bei paslaugos Vilniuje

 

Neramina įvairiausi seksualiniai ar lytinės sistemos negalavimai? O gal atsitiko kažkas, apie ką norėtumėte pasitarti su specialistu, tačiau nedrįstate apsilankyti klinikoje? Tiek vyrai, tiek moterys gali su gydytoju konsultuotis internetu.

Klausimus gydytojui galite drąsiai užduoti užpildę klausimo formą ir greitai sulauksite gydytojo specialisto atsakymo.


GARANTUOJAME VISIŠKĄ KONFIDENCIALUMĄ 

INFORMACIJA PRIEŠ VIZITĄ