Prostatitas yra apibrėžiama, kaip viena nemaloniausių, tačiau tuo pat metu ir dažniausiai vyrus kamuojančių ligų pasitaikančių (remiantis Pasaulio sveikatos duomenimis, šia liga serga apie 10 proc. visų pasaulio vyrų). Situaciją dar labiau blogina tai, kad prostatitą išgydyti yra gana sunku, o negydant – galima sulaukti ir onkologinio susirgimo. Akivaizdu, tai yra viena iš tų ligų, apie kurią daugeliui kalbėti apskritai nesinori, tačiau būtina tai daryti. Tad pats metas išsiaiškinti, kas tai yra; kaip skirstoma, gydoma ir kokia šios ligos profilaktika turėtų būti taikoma.

Prostatitas. Kas tai?

Savaime suprantama, vienas svarbiausių tikslų – išsiaiškinti šios ligos sąvoką. Prostatitu yra vadinamas prostatos liaukos uždegimas. Ligai progresuojant gali atsirasti pūlinių, sudarančių didelius uždegiminius židinius; retesniais atvejais gali susiformuoti akmenys. Klaidinga galvoti, kad ši liga trikdo tik fizinę sveikatą – iš tiesų gali pablogėti ir psichinė, emocinė sveikata. Tai gali daryti neigiamą įtaką santykiams su antrąja puse, šeimos stabilumui, darbingumui. Vis dėlto, gera žinia ta, kad laiku pradėtas gydyti prostatitas gali būti nesudėtingai išgydomas. Vistik, jei bus delsiama ir į profesionalus nesikreipiama laiku, tai egzistuoja tikimybė susidurti su tam tikromis problemomis: ilgesniu bei sudėtingesniu gydymu; sutrikusiu socialiniu gyvenimu; menka potencija; nevaisingumo sutrikimais ar net vėžiniais susirgimais.

Ligos skirstymas

Akcentuotina, kad prostatitas gali būti ūmus, lėtinis arba besimptominis uždegiminis. Taip pat svarbu pabrėžti, kad lėtinis prostatitas gali būti bakterinis ar nebakterinis. Nauja prostatito klasifikacija, kuri atitinka klinikinę įvairovę, buvo parengta vos 1998 metais. Šią klasifikaciją sukūrė Tarptautinis prostatito bendrojo tyrimo tinklas (IPCN – International Prostatitis Collaborative Network).

Priežastys ir simptomai

Ūmus prostatitas

Šio tipo prostatitas gali kilti dėl įvairių priežasčių: lytinių organų traumų; nusilpusio imuniteto; infekcijos ar lytiniu keliu plintančių bakterijų. Liga pasireiškia dažnu šlapinimusi, skausmais dubens srityje, karščiavimu, šaltkrėčiu. Taip pat svarbu pabrėžti, kad šios formos prostatitas paprastai prasideda staigiai, netikėtai.

Lėtinis prostatitas

Lėtinis prostatitas gali būti ūmios šios ligos formos pasekmė; taip pat gali kilti ir dėl nusilpusio imuniteto. Nors įvardintos priežastys – populiariausios, svarbu akcentuoti, kad iš tiesų yra ir dar daugiau veiksnių, galinčių sukelti lėtinį prostatitą: tai – chaotiškas lytinis gyvenimas; lytinių organų ligos; netinkama priverstinė padėtis; dubens sričiai perduodama vibracija. Taip pat svarbu akcentuoti, kad šios formos prostatitas yra skirstomas į:

 • lėtinį bakterinį prostatitą – sukelia Escherichia coli, Proteus, Klebsiella, Enterobacter, Pseudomonas, Neisseria gonorrhoeae, grybeliai ir t.t.
 • lėtinį nebakterinį prostatitą.

Besimptominis uždegiminis prostatitas

Šios rūšies prostatitas yra diagnozuojamas tuomet, kai aptinkama uždegimo ar infekcijos rodmenų, tačiau pacientas nejaučia jokių simptomų, pavyzdžiui, skausmo.

Gydymas

Vos pastebėjus, kuriuos nors iš išvardintų simptomų, vertėtų nebedelsti ir kreiptis į urologą. Atminkite svarbiausią dalyką – kuo mažiau delsite ir kuo anksčiau kreipsitės į gydytojus, tuo jus išgydyti bus lengviau. Priklausomai nuo ligos formos bei paplitimo, gali būti taikomi įvairūs gydymo metodai:

 • gydymas antibiotikais (dažniausiai medikamentų vartojimo kursas būna ypač ilgas, paprastai trunka nuo 4 iki 12 savaičių); vis dėlto, vis dažniau yra siūloma vartoti ir natūralios kilmės preparatus;
 • gydymas proteoliziniais fermentais;
 • jei pacientas skundžiasi seksualinėmis problemomis, psichoterapija gali tapti sudėtine gydymo dalimi;
 • taikomos fizioterapinės procedūros
 • gydymosi periodu svarbu laikytis normalaus miego, mitybos bei poilsio režimo; rekomenduotina karšto vandens vonia.

Vistik, svarbu pabrėžti, kad šiandien egzistuoja iš tiesų labai plačios šios ligos gydymo galimybės: siūlomas didesnis, nei 100 rūšių vaistų pasirinkimo, o taip pat – kelios dešimtys gydymo metodų.

Profilaktinės priemonės

Savaime suprantama, ko gero, pats maloniausias scenarijus yra ne greitas ir lengvas išgijimas, o apskritai šios ligos išvengimas. Na, o, kad prostatito iš tiesų pavyktų išvengti, verta prisiminti, kad ypač svarbų vaidmenį vaidina profilaktika. Tad, kokių profilaktinių priemonių galima imtis?

 • Urologijos ekspertai teigia, kad šiuo atveju yra ypač svarbus maistas. Ko gero, daugelis puikiai žino posakį: ką valgai, tas ir esi. Ir šis posakis tikrai yra teisingas, kai kalbame apie prostatitą, mat tinkamai maitinantis, gerokai galima sumažinti šios ligos tikimybę. Specialistai tvirtina, kad siekiant išvengti šios ligos, reikėtų vartoti kuo mažiau riebalų, tačiau neatsisakyti žuvies taukų papildų. Tačiau ir tai dar ne viskas – pasirodo, reikėtų vengti aštrių, marinuotų, keptų patiekalų. Na, o, jei visiškai atsisakyti nesinori, tai bent jau reikėtų jais mėgautis kuo rečiau.
 • Taip pat svarbu akcentuoti, kad norint sumažinti tikimybę sirgti šia liga, reikėtų vengti ilgalaikės nepatogios priverstinės padėties. Tad, jei dirbate sėdimą darbą ir dažnai liekate viršvalandžių, nepamirškite į savo dienotvarkę bent kelis kartus per savaitę įtraukti dubens raumenų gimnastikos ar bent jau kelias valandas skirti vaikščiojimui.
 • Vitaminų A ir C, antioksidantų vartojimas – dar vienas naudingas žingsnis, siekiant sumažinti prostatito tikimybę.
 • Svarbų vaidmenį vaidina ir lytinis gyvenimas – jis turi atitikti vyro konstituciją bei lytinį temperamentą.
 • Ligos tikimybę mažinsite ir tuo atveju, jei neturėsite antsvorio; gebėsite palaikyti normalų (skaičiuojant pagal KMI) kūno svorį.
 • Stiprus imunitetas, dažnas buvimas gryname ore, reguliarus fizinis darbas bei peršalimo ligų nebuvimas – dar keli veiksniai, kurie mažina tikimybę susirgti prostatitu.
 • Hormonų pusiausvyros sutrikimai taip pat gali turėti įtakos šios ligos atsiradimui. Tad, jei pastebėjote, kad jus kamuoja tokio pobūdžio sutrikimai, nedelskite – kreipkitės į gydytojus.
 • Sveikuoliškos maudynės lediniame vandenyje neretai yra įvardijamos, kaip sveiko gyvenimo būdo ženklas. Vistik, taip pat svarbu pažymėti, kad būtent tokios maudynės gali paskatinti prostatito tikimybę. Tad, jei jau kartą teko susidurti su šia liga, verčiau atsisakyti maudynių lediniame vandenyje idėjos.
 • Alkoholio bei cigarečių atsisakymas taip pat padės sumažinti šios ligos tikimybę.
 • Savaime suprantama, svarbūs yra ir apsilankymai pas gydytoją. Dėmesį verta atkreipti į tai, kad reguliarūs sveikatos tikrinimai gali padėti identifikuoti esamas problemas ir atkreipti jūsų dėmesį. Svarbu ir tai, kad jei jūsų giminėje buvo žmonių, kurie sirgo ar mirė nuo prostatos vėžio, tai sulaukus 45 metų, būtina planuoti reguliarius sveikatos patikrinimus. Tačiau taip pat reikia paminėti, jog šia liga neretai suserga ir vos 30 – ečio sulaukę vyrai. Tad, jei pastebėjote šiame tekste išvardintus simptomus, būtinai turėtumėte suplanuoti vizitą pas urologą. Beje, svarbu atkreipti dėmesį į tai, kad požymius pastebėję stiprios lyties atstovai neretai nusprendžia gydytis savarankiškai. Vistik, gydytojai pabrėžia, kad toks sprendimas tikrai nėra išmintingas – galima dar labiau pabloginti sveikatos būklę.

Akivaizdu, kad profilaktinių priemonių yra iš tiesų nemažai. Tad belieka jas sėkmingai taikyti savo kasdieniniame gyvenime ir mažinti šios ligos riziką.

 

Puslapio turinys: