Kas yra prostatos uždegimas?


Mediciniškai prostatos uždegimas yra vadinamas prostatitu. Šios ligos sukėlėjai yra įvairūs mikrobai, grybeliai ir bakterijos. Neretai liga yra kito susirgimo komplikacija, pavyzdžiui, esant šlaplės uždegimui infekcija iš šlaplės patenka į prostatą, jei pacientas serga šlapimo takų infekcija, infekcijoms patekus į prostatos acinusus (kišenėles) išsivysto prostatitas.

Prostatitas gali būti ūminis, lėtinis ir besimptomis. Negydomo ūminio prostatito pasekmė – lėtinis prostatitas.

Riziką susirgti ūminiu prostatos uždegimu didina tokie veiksniai kaip važiavimas dviračiu, jodinėjimas, lytinių organų traumos.

 

Kokie yra prostatos uždegimo simptomai?


Staiga pasireiškiantis ūminis prostatitas apie save praneša šaltkrėčiu, pakilusia temperatūra, dažnu ir neretai skausmingu šlapinimusi. Tikslinga dėmesį atkreipti ir į patį šlapimą – prostatito atveju jis bus drumstas. Negana to, sergant ūminiu prostatitu dažniausiai sutrinka ir tuštinimasis – vargina noras dažnai tuštintis, o pats procesas paprastai būna skausmingas. Sergant prostatos uždegimu ji paburksta, todėl galimas variantas – šlapimo susilaikymas.

Ūminį prostatitą būtina gydyti nedelsiant, kadangi negydomas ar gydomas netinkamai jis gali komplikuotis, pavyzdžiui, sepsiu, infekcijos išplitimų į sėklides, lėtiniu prostatitu. Pastarasis gali neturėti jokių simptomų, išskyrus periodiškai pasikartojančias viršutinių bei apatinių šlapimo takų infekcijas.

Jei Jus vargina diskomfortas išangės, pilvo apačios, kryžkaulio srityse, juntate varpos ir sėklidžių skausmą, norą dažnai šlapintis, o šlapinantis skauda, taip pat jei juntate skausmą ar kitokio pobūdžio diskomfortą ejakuliacijos metu, galima pagrįstai įtarti lėtinį prostatos uždegimą.

 

Prostatito gydymas


Jei ūminiam prostatitui parenkamas tikslingas gydymas, tai rezultatai akivaizdūs jau po kelių dienų – greitai nukrenta temperatūra, netrukus dingsta ir šlapinimosi sutrikimai. Tam gali prireikti nuo kelių dienų iki kelių savaičių.

Lėtinio prostatos uždegimo eiga ilga bei neretai varginanti, o gydymas trunka ilgiau nei ūminio prostatito atveju – dažniausiai ne trumpiau kaip keletą mėnesių. Lėtinis prostatos uždegimas gydomas antibiotikais, proteoliziniais fermentais. Kartais, jei ligonis dėl lėtinio prostatito turi seksualinių problemų, taikoma psichoterapija.

 

Profilaktika: kas svarbu?


Jei norite iki minimumo sumažinti riziką susirgti lėtiniu prostatos uždegimu, apsilankykite pas specialistą, kai tik atsiranda tam tikrų ligų simptomų – būtina laiku ir tikslingai gydyti ūminį prostatitą bei šlaplės uždegimą.

Gyd. M. Buragas