Kas yra sėklidės prielipo uždegimas?

Sėklidės prielipo uždegimas yra vadinama epididimitu. Odos maišelyje – kapšelyje – esančios sėklidės atsakingos už vyriškų lytinių ląstelių gamybą ir brandinimą. O prie sėklidžių šono prisitvirtinęs vingiuotų kanalų darinys – prielipas. Pastarasis turi tris dalis: galvutę, kūną ir uodegą. Prielipas atlieka kelias funkcijas, kurių esminė yra nepraleisti infekcijų į sėklides. Jis tarytum filtras.

Epididimitas patenka į dažnų vyrų ligų sąrašą. Dažniausiai juo suserga 19–40 metų vyrai. Sėklidės prielipo uždegimo atsiradimą gali sąlygoti kitos ligos (pavyzdžiui, šlapimo kanalo ar prostatos uždegimas, kapšelio trauma, lytiniu keliu plintančios infekcijos ir kt.).

 

Kokie yra sėklidės prielipo simptomai?

Sėklidės prielipo uždegimas būna ūminis arba lėtinis. Pirmiausia susergama ūminiu epididimitu, bet jei jis yra negydytas arba gydytas, bet dėl vienų ar kitų priežasčių neišgydytas, tuomet didelė tikimybė, kad jis virs lėtiniu epididimitu.

Ūminis epididimitas apie save praneša jau pirmąją parą. Jei juntate skausmą pilve ar šonuose, kuris netrukus nusileidžia į sėklides, jei pastarosios patinsta, kapšelis parausta, šlapinantis juntamas skausmas ar kitoks diskomfortas, pakyla temperatūra, pykina, tuomet pagrįstai galima įtarti sėklidžių prielipo uždegimą, kurį gydyti reikia nedelsiant.

Sergant lėtine epididimito forma pasikartoja arba nuolat juntamas kiaušelių skausmas, kuris suintensyvėja judant, taip pat dažnai laikosi temperatūra, nors ir nedidelė, sėklidė būna kieta ir skausminga

 

Epididimito gydymas

Pajutus minėtus simptomus būtina skubiai kreiptis į specialistą, kuris nustatys tikslią diagnozę ir paskirs tikslingą gydymą. Sergant sėklidžių prielipo uždegimu Jums bus rekomenduota vengti lytinių santykių. Gydytojas paskirs šiai ligai gydyti reikiamus vaistus, kuriuos pradėjus vartoti skausmas gana greitai pasitrauks, o patinimui atslūgti prireiks kelių dienų.

Sergant lėtiniu epididimitu gydymas labai panašus, dažnai papildomai yra skiriamos fizioterapinės procedūros. Sveikimo periodas yra kiek ilgesnis nei ūminio epididimito atveju

 

Profilaktika: kas svarbu?

Vienas iš rizikos veiksnių susirgti sėklidžių prielipo uždegimu yra nesaugūs lytiniai santykiai, tad norint išvengti ligos tokių santykių irgi reikia vengti, naudoti prezervatyvus.

Vaikams tikslinga laiku gydyti tokias ligas kaip vandenę, kuri berniukams nustatoma gana dažnai. Vandenės atveju sudaroma palanki terpė plisti infekcijoms.

Gyd. M. Buragas