Pirminis sifilis (lot. – syphilis primaria)

Sifilio sukėlėjas. Lot. Treponema pallidum - blyškioji treponema (aptinkamas užsikrėtusiojo kūno skysčiuose).

Išplitimas. Sifilis pastaruoju metu yra labai paplitusi liga visoje Rytų Europoje. Daugumoje vakarų šalių ši liga retai pasitaiko. Lietuvoje 1998m. buvo užregistruoti 2326 sifilio susirgimų.

Sifilis - lėtinė liga, kuri paprastai pažeidžia genitalijas, odą ir gleivines, ilgainiui apimanti visą organizmą. Anksti diagnozavus, liga gana lengvai išgydoma, tačiau apleista ji gali sukelti sunkias komplikacijas ir mirtį. Klinikinis ligos pasireiškimas gali priminti nemažai kitų ligų.

Užsikrečiama nuo sergančio žmogaus, dažniausiai lytiniu keliu, rečiau – buityje esant itin glaudžiam kontaktui (miegant vienoje lovoje, bučiuojantis, naudojantis tais pačiais daiktais buityje, mat sifilio sukeltuose odos, gleivinių bėrimuose būna labai daug sukėlėjų). Sukėlėjo sifilis gali būti perduotas ir perpilant kraują. Užsikrėtimas sifiliu priklauso nuo organizmo atsparumo, sukėlėjo kiekio ir agresyvumo. Serganti motina gali perduoti infekciją vaisiui.

Sifilio dažnis sutampa su didžiausio seksualinio aktyvumo periodu. Daugiausia naujų sifilio atvejų diagnozuojama 15-40 metų asmenims.

Sifilio požymiai:

 • Gerklės skausmas
 • Karščiavimas
 • Limfmazgių padidėjimas
 • Raumenų skausmas
 • Kietos, neskausmingos odos opos
 • Limfmazgių sukietėjimas, paslankumas
 • Rausvas viso kūno bėrimas

Pirminį sifilį sukeliančios bakterijos į organizmą patenka per gleivinės ir odos pažeidimus. Šioje stadijoje pirminiu susirgimo simptomu esti viena ar keletas neskausmingų opų (šankerių). Kietais kraštais, atsirandančių treponemų patekimo vietoje. Dar po kelių savaičių pastebimas limfmazgių, esančių šalia pažeistos vietos padidėjimas, sukietėjimas. Išopėjimai dažniausiai susidaro išoriniuose lytiniuose organuose, makštyje, apie išangę ar tiesiojoje žarnoje. Šankeris gali atsirasti ir ant lūpų, burnoje. Po 3-12 savaičių šankeris sugyja randeliu. Pirminė sifilio stadija gali praeiti ir nepastebėta.

Antrinis sifilis – į šį periodą liga pereina maždaug po 2 mėnesių nuo susirgimo pradžios. Dažniausiai stebimi visame kūne paplitę rausvi odos ir gleivinės bėrimai, šliekantys porą mėnesių. Taip pat jam būdingi persišaldymą primenantys simptomai:

 • Pakilusi temperatūra
 • Bendras silpnumas, nuovargis, apetito sumažėjimas
 • Gerklės, raumenų skausmai
 • Limfmazgių padidėjimas

Antrinio sifilio metu galimi skrandžio pažeidimai, primenantys uždegimą. Kartais vyrauja nervų sistemos pakenkimo požymiai, kurie gali būti invalidumo ar mirties priežastimi. Antrinio sifilio simptomai gali pranykti per keletą savaičių ar kartotis iki metų laiko.

Vadinama slaptoji sifilio stadija - latentinė, paprastai gali eiti po antrosios sifilio stadijos. Sifilio požymiai gali daugiau nebepasireikšti arba liga pereina į trečiąją stadiją. Slaptasis sifilis nustatomas remiantis tik laboratorine diagnostika, nes odoje, gleivinėse požymių nebūna.

Mėginio paėmimas tyrimui. Jei opelė šlapiuoja, jos skystis gali būti ištiriamas mikroskopu. Tai galima padaryti pirmos ir antros stadijų metu. Praėjus keletui savaičių nuo užsikrėtimo, atliekamas sifilio tetas - kraujo serume ieškoma antikūnų prieš sukėlėją. Pirmą kartą gavus teigiamą sifilio testo atsakymą, kraujo tyrimas yra pakartojamas ir tik tada nustatoma diagnozė, nes nėštumo metu ar sergant tokiomis ligomis, kaip pvz. Laimo borelioze, galimi klaidingai teigiami rezultatai.

Partnerio kontrolė. Labai svarbu, kad dabartinis ir ankstyvesnieji partneriai, kurie gali būti ligos nešiotojai, ateitų pasitikrinti ir būtų gydomi. Lytinių santykių reikėtų vengti tiek Jūsų, tiek ir partnerio tyrimo ir gydymo laikotarpiu. Kaip ir kitų LPL atveju, gydantis tik vienam iš partnerių, didelė tikimybė, kad ir vėl užkrėsite vienas kitą.

Pasekmės. Negydoma liga gali sukelti negrįžtamus sveikatos pakenkimus. Užsikrėtęs sifiliu žmogus gali jaustis gerai, bet gali užkrėsti kitus. Nėščia moteris, užsikrėtusi sifiliu, gali perduoti ligą savo negimusiam kūdikiui.

Sifilio gydymas. Sifilis gali būti visiškai pagydomas naudojant vaistus (antibiotikus), kuriuos Jums paskirs gydytojas, jei kreipsitės ankstyvose stadijose. Po gydymo vaistais atliekamas pakartotinis patikrinimas ir mažiausiai vienerių metų laike imami kraujo mėginiai. Pasigydžius nėra pavojaus Jūsų palikuonims, tačiau kraujo donoryste neleidžiama.

Jei sifilis negydomas po kelių mėnesių ar net metų prasideda trečia jo stadija – vėlyvas sifilis. Tretiniam sifiliui būdingi neurologiniai sutrikimai, širdies ir kraujagyslių sitemos pakenkimas. Šie pažeidimai gali sukelti regos problemas, nervų sistemos pakenkimus (gali pasireikšti insultas, meningitas, sutrikti koordinacija, atsirasti paralyžiai), psichikos sutrikimą, širdies ligas ar net mirtį. Užsikrečiama pirminio ar antrinio sifilio metu.

Esant tokiai būklei, pojūčiams, privalomas gydymas.

Dermatovenerologo, seksologo, urologo konsultacijos bei paslaugos Vilniuje

 

Neramina įvairiausi subtilūs negalavimai? O gal atsitiko kažkas, apie ką norėtumėte pasitarti su specialistu?

Drąsiai rašykite mums ir greitai sulauksite gydytojo atsakymo.


GARANTUOJAME VISIŠKĄ KONFIDENCIALUMĄ 

INFORMACIJA PRIEŠ VIZITĄ