Sifilis - lėtinė liga, kuri paprastai pažeidžia genitalijas, odą ir gleivines, ilgainiui apimanti visą organizmą. Anksti diagnozavus, liga gana lengvai išgydoma, tačiau apleista ji gali sukelti sunkias komplikacijas ir mirtį. Klinikinis ligos pasireiškimas gali priminti nemažai kitų ligų, o inkubacinis ligos periodas trunka net 3 savaites. Sifilio infekcija dažniausiai pažeidžia šias odos vietas: makštį, išangę, burną bei varpą, gerokai rečiau infekcijos būna kitose nubrozdintose odos vietose.
Sifilis yra užkrečiama liga, dažniausiai plintanti lytiniu keliu.
Sifilio sukėlėjas (Lot. Treponema pallidum) - blyškioji treponema (aptinkamas užsikrėtusiojo kūno skysčiuose). Ja užsikrečiama nuo sergančio žmogaus, dažniausiai lytinių santykių metu, rečiau – buityje esant itin glaudžiam kontaktui (miegant vienoje lovoje, bučiuojantis, naudojantis tais pačiais daiktais buityje), nes sifilio sukeltuose odos, gleivinių bėrimuose būna labai daug minėtųjų sukėlėjų. Sukėlėjo sifilis gali būti perduotas ir perpilant kraują. Užsikrėtimas sifiliu priklauso nuo organizmo atsparumo, sukėlėjo kiekio ir agresyvumo. Serganti motina gali perduoti infekciją vaisiui.
Sifilio dažnis sutampa su didžiausio seksualinio aktyvumo periodu. Daugiausia naujų sifilio atvejų diagnozuojama 15-40 metų asmenims.
Tačiau amžius sifiliui įtakos neturi – juo užsikrėsti gali ir jauni, ir senyvo amžiaus asmenys. Dažniausiai sifiliu užsikrečiama lytiniu keliu. Kur kas rečiau liga perduodama per cigaretę, pasidalinus, pavyzdžiui, lūpdažiu ar puodeliu, taure ir pan. Bet štai per higienos priemones, buityje naudojamus daiktus, pavyzdžiui, neplautus stalo įrankius, taip pat išbertas tėvų rankas liga dažnai perduodama vaikams. Gydytojai gali įvardyti nemažai atvejų, kai apsileidusiose, higienos normų nepaisančiose šeimose sifiliu užkrečiami ir maži vaikai. Kūdikį užkrėsti sifiliu gali jį krūtimi maitinanti motina.
Sifilio požymiai:
- Gerklės skausmas
- Karščiavimas
- Limfmazgių padidėjimas
- Raumenų skausmas
- Kietos, neskausmingos odos opos
- Limfmazgių sukietėjimas, paslankumas
- Rausvas viso kūno bėrimas
Sifilio stadijos:
Pirminis sifilis (lot. – syphilis primaria)
Pirminį sifilį sukeliančios bakterijos į organizmą patenka per gleivinės ir odos pažeidimus. Šioje stadijoje pirminiu susirgimo simptomu esti viena ar keletas neskausmingų opų (šankerių). Kietais kraštais, atsirandančių treponemų patekimo vietoje. Čiuopiant atrodo, tarsi juntamas kremzlinis darinys. Dar po kelių savaičių pastebimas limfmazgių, esančių šalia pažeistos vietos, padidėjimas, sukietėjimas. Limfmazgiai gali padidėti nežymiai, o gali net pasiekti, pavyzdžiui, slyvos dydį. Išopėjimai dažniausiai susidaro išoriniuose lytiniuose organuose, makštyje, apie išangę ar tiesiojoje žarnoje. Šankeris gali atsirasti ir ant lūpų, burnoje. Po 3-12 savaičių šankeris sugyja randeliu. Pirminė sifilio stadija gali praeiti ir nepastebėta.
Antrinis sifilis
Į šį periodą liga pereina maždaug po 2 mėnesių nuo susirgimo pradžios. Dažniausiai stebimi visame kūne paplitę rausvi odos ir gleivinės bėrimai, išliekantys porą mėnesių. Taip pat jam būdingi persišaldymą primenantys simptomai:
- Pakilusi temperatūra
- Bendras silpnumas, nuovargis, apetito sumažėjimas
- Gerklės, raumenų skausmai
- Limfmazgių padidėjimas
Antrinio sifilio metu galimi skrandžio pažeidimai, primenantys uždegimą. Kartais vyrauja nervų sistemos pakenkimo požymiai, kurie gali būti invalidumo ar mirties priežastimi. Antrinio sifilio simptomai gali pranykti per keletą savaičių ar kartotis iki metų laiko.
Ankstyvas paslėptasis sifilis neturi išorinių reiškinių, bet yra randamas kraujo tyrimo metu.
Sifilio gydymas
Sifilis gali būti visiškai pagydomas naudojant vaistus (antibiotikus), kuriuos Jums paskirs gydytojas, jei kreipsitės ankstyvose stadijose. Po gydymo vaistais atliekamas pakartotinis patikrinimas ir mažiausiai vienerių metų laike imami kraujo mėginiai. Pasigydžius nėra pavojaus Jūsų palikuonims, tačiau kraujo donorystė neleidžiama.
Pasekmės
Negydoma liga gali sukelti negrįžtamus sveikatos pakenkimus. Užsikrėtęs sifiliu žmogus gali jaustis gerai, bet gali užkrėsti kitus. Nėščia moteris, užsikrėtusi sifiliu, gali perduoti ligą savo negimusiam kūdikiui.
Jei sifilis negydomas, po kelių mėnesių ar net metų prasideda trečia jo stadija – vėlyvas sifilis. Tretiniam sifiliui būdingi neurologiniai sutrikimai, širdies ir kraujagyslių sistemos pakenkimas. Šie pažeidimai gali sukelti regos problemas, nervų sistemos pakenkimus (gali pasireikšti insultas, meningitas, sutrikti koordinacija, atsirasti paralyžiai), psichikos sutrikimą, širdies ligas ar net mirtį. Esant tokiai būklei, pojūčiams, privalomas gydymas.
Sifilio profilaktika
Kaip jau minėjome, sifilis – užkrečiama liga, todėl pats patikimiausias būdas apsisaugoti nuo jos ir kitų lytiniu keliu plintančių ligų yra susilaikyti nuo lytinių santykių arba reikia turėti nuolatinius, ilgalaikius lytinius santykius su vienu partneriu, kuris taip pat turi tik monogaminius lytinius santykius su jumis bei žino, kad nėra infekuotas.
Jei aukščiau nurodytų rekomendacijų laikytis dėl vienų ar kitų priežasčių negalite ar nenorite, tuomet lytinių santykių metu rekomenduojama naudoti prezervatyvus – šios priemonės gana patikimai apsaugo nuo lytiškai plintančių ligų, kurių sąraše yra ir sifilis. Tačiau jei pastebite odos pūslelių, bėrimų ar net opų, nuo lytinių santykių susilaikykite ir skubiai kreipkitės į gydytoją dermatovenerologą. Tokie odos dariniai ir būklės, kaip jau minėta, labai padidina riziką užsikrėsti infekcija.
Partnerio kontrolė
Labai svarbu, kad dabartinis ir ankstyvesnieji partneriai, kurie gali būti ligos nešiotojai, ateitų pasitikrinti ir būtų gydomi. Lytinių santykių reikėtų vengti tiek Jūsų, tiek ir partnerio tyrimo ir gydymo laikotarpiu. Kaip ir kitų LPL atveju, gydantis tik vienam iš partnerių, didelė tikimybė, kad ir vėl užkrėsite vienas kitą.
Mėginio paėmimas tyrimams
Jei susirgus atsiradusi opelė šlapiuoja, jos skystis gali būti ištiriamas mikroskopu. Tai galima padaryti pirmos ir antros stadijų metu. Praėjus keletui savaičių nuo užsikrėtimo, atliekamas sifilio tetas - kraujo serume ieškoma antikūnų prieš sukėlėją. Pirmą kartą gavus teigiamą sifilio testo atsakymą, kraujo tyrimas yra pakartojamas ir tik tada nustatoma diagnozė, nes nėštumo metu ar sergant tokiomis ligomis, kaip pvz. Laimo borelioze, galimi klaidingai teigiami rezultatai.
Sifilio išplitimas
Sifilis pastaruoju metu yra labai paplitusi liga visoje Rytų Europoje. Daugumoje vakarų šalių ši liga retai pasitaiko. Lietuvoje 1998m. buvo užregistruoti 2326 sifilio susirgimai.
Ar sifilis pavojingas nėštumo metu?
Neretai kyla klausimas, ar nėščiajai sergant sifiliu kūdikiui kyla pavojus? Atsakymas būtų teigiamas, kadangi sifilis gali būti perduotas vaisiui. Taip pat yra ir kitų pavojų – priklausomai nuo to, kaip ilgai besilaukianti moteris serga sifiliu, gali įvykti persileidimas arba prasidėti priešlaikinis gimdymas, kūdikis gali gimti negyvas. Jei vaikutis gimsta, jis gali turėti tam tikrų specifinių infekcijos požymių (pavyzdžiui, įgimtą sifilį turintys naujagimiai turi susiraukšlėjusį veidelį, įtrūkusią padų ir delnų odelę ir pan.), taip pat ligos požymiai gali išryškėti ir po kurio laiko, jei tikslingas gydymas nebus paskirtas. Kaip nuo to apsisaugoti? Profilaktikai jau daugiau kaip dešimtmetį mūsų šalyje besilaukiančios moterys turi galimybę nemokamai pasitikrinti dėl sifilio. Tikrintis nėštumo metu reikia du kartus, imant kraują iš venos.
Sifilis ir ŽIV: ar jie susiję?
Tiesioginio ryšio tarp šių ligų nėra, bet tam tikra prasme jos yra susijusios. Sifilis suponuoja lyties takų opų bei gleivinės pažeidimų atsiradimą, o tai net kelis kartus padidina riziką susirgti ŽIV.
Pastebėjus sifilio požymius ar turėjus artimą kontaktą su sergančiu asmenimi, patariama kuo greičiau kreiptis į gydytoją dermatovenerologą.
Homo Sanus klinikoje Vilniuje yra teikiama tik sifilio diagnostikos paslauga. Dėl gydymo klinika nukreipia pacientus į VšĮ Vilniaus odos ir veneros ligų centrą.