Cistito atsiradimo priežastys.

Dažniausi šios ligos sukelėjai yra bakterijos. Kartais uždegimą gali sukelti ir grybeliai, virusai ar pirmuonys. Cistitą sukelti gali ir bakterijos, plintančios lytiniu keliu, lytinių santykių metu įneštos į moterų šlapimo pūslę.

Didesnė rizika susirgti šlapimo pūslės uždegimu yra sergantiems tam tikromis ligomis, pavyzdžiui, cukriniu diabetu, akmenlige, padidėjus prostatai, taip pat nepaisant higienos taisyklių ir kt.

Šlapimo pūslės uždegimas moterims

Šlapimo pūslės uždegimas dažniau nustatomas lytiškai aktyvioms moterims, jos serga bemaž dvigubai dažniau, nei vyrai. Jos taip pat ir užsikrečia lengviau. To priežastys yra anatominės. Moterų šlaplės kanalas, kuris yra prie išangės, esti trumpesnis nei vyrų, tad ir bakterijoms, randamoms žmogaus išangėje, lengviau pasiekti į šlapimo takus. Visgi, pūslės uždegimas yra abiejų lyčių liga - ja susirgti gali tiek moterys, tiek vyrai.

  • Itin dažnai cistitu serga besilaukiančios moterys dėl sunkesnio, nei įprasta, šlapimo pūslės išsituštinimo nėštumo metu.
  • Taip pat po menopausės pastebimai dažniau kartojasi liga, palyginus su jaunesnio amžiaus moterimis. Taip gali įvykti dėl mažesnio estrogenų kiekio, suplonėjusios makšties gleivinės ir išorinių lytinių organų gleivinių.
  • Be visa to, uždegimas gali atsirasti naudojant spermicidų turinčias kontraceptines priemones, tokias kaip diafragma.

Šlapimo pūslės uždegimas vyrams

Vyrų prostata atlieka apsauginę funkciją. Dėl šios liaukos padėties, ji veikia kaip barjeras neleidžiantis infekcijai judėti iš šlaplės į viršutinius šlapimo takus ir, žinoma, pačią šlapimo pūslę. Taip pat, pačios prostatos sekretas turi atimikrobinių medžiagų, kurios slopina ar visiškai nukenksmina bakterijas galinčias sukelti ligas. Būtent dėl to, šlapimo pūslės uždegimas vyrams yra gan reta liga, tačiau simptomus reiktų vertinti atsargiai. Neretai vyrų šlapimo pūslės uždegimo požymiai yra panašūs į prostatito sukeliamus simptomus, todėl ligos ir jų gydymas gali būti supainiojami.

 

Šlapimo pūslės uždegimo simptomai.

Kai kuriais atvejais cistito simptomai visai nepasireiškia ir liga nustatoma atsitiktinai, dėl kitų priežasčių atliekant šlapimo tyrimą. Bet dažniausiai ligą lydi tokie simptomai:

  • dažnas šlapinimasis (maždaug kas 20 minučių ar dažniau);
  • staigus noras šlapintis;
  • skausmas ar deginimas šlapinantis;
  • gali pasireikšti skausmas juosmens dalyje;
  • šlapinimasis labai dažnai, bet po mažai;
  • kartais šlapimas atrodo drumstas ar raudonos spalvos;
  • jei ligos sukėlėjas yra chlamidijos, tai gali atsirasti išskyrų (pūlingų, su gleivėmis) iš šlaplės ar makšties.

Ligos simptomai pasireiškia gana greitai: kai kuriais atvejais vos per kelias valandas, kartais – prireikia kelių dienų.

Nedelskite ir kreikitės skubiai į gydytoją, jei drauge su minėtais uždegimo simptomais pasireiškia karščiavimas, pykinimas bei vėmimas, skauda šonus – tokiu atveju tikėtina, kad bus diagnozuotas komplikuotas šlapimo pūslės uždegimas, infekcijai pasiekus ir inkstus.

Liga diagnozuojama tik gydytojui įvertinus paciento simptomus, apžiūrėjus pacientą, atlikus ir įvertinus laboratorinių tyrimų rezultatus. Kaip minėta neretai vyrams pūslės uždegimas gali kelti panašius simptomus, kaip ir prostatitas, todėl tik gydytojas specialistas gali nustatyti tikslią ligą ir paskirti geriausią gydymą.

 

Kaip gydyti?

Nors šlapimo pūslės uždegimas gali atrodyti nemalonus, bet nepavojingas susirgimas, nesuteikus tinkamo ir pakankamai efektyvaus gydymo šis uždegimas gali plisti ir pasiekti kitus organus. Taip gali įvykti kai vengiama lankytis pas gydytojus, užsiimama savigyda. Dažnai infekciją šlapimo takuose lydi ir makšties uždegimas, o ilgiau nesigydant - ir inkstų geldelių uždegimas ar net inkstų nepakankamumas, sukeltas pielonefrito. Tai įrodo, jog cistitą, kaip ir kitus šlapimo sistemos sutrikimus, gydyti BŪTINA.

Susirgus šlapimo pūslės infekcija sunku pasveikti be antibiotikų. Visgi, neretai antibiotikai nepanaikina visų esančių bakterijų ir uždegimas gali kartotis ne kartą. Todėl rekomenduojama naudoti ir priemones, apsaugančias nuo kartotino uždegimo, o ne tik slopintų simptomus ir esamą infekciją. Tam itin veiksmingos yra spanguolės ir žolelių arbatos!

Kas dar svarbu gydantis šlapimo pūslės uždegimą?

Labai svarbu gerti kuo daugiau skysčių – galite net po stiklinę kas pusę valandos, nes skysčiai skatins bakterijų šalinimą iš organizmo, o šlapinantis mažiau skaudės. Be minėtų spanguolių ir arbatų, verta gerti ir skiestų aronijų sulčių, taip pat juodųjų serbentų sulčių, kadangi jos turi daug vitamino C, padedančio stabdyti bakterijų dauginimąsi.

Tikslinga šiek tiek pakoreguoti savo mitybą ir atsisakyti marinuotų, keptų, gausiai gardintų prieskoniais patiekalų, alkoholinių ir gazuotų gėrimų - tai susilpnintų cistito simptomus. Venkite pupelių ir svogūnų, majonezo, grietinės, jogurto, šokolado, abrikosų, avokadų, braškių, riešutų, ananasų, granatų, acto. Į racioną įtraukite daugiau antibakterinėmis savybėmis pasižyminčių produktų, pavyzdžiui, brokolių, petražolių, špinatų, salierų, ridikų, agurkų.

 

Ar galima mylėtis sergant šlapimo pūslės uždegimu?

Sergant cistitu teoriškai mylėtis galima, tačiau praktiškai geriausia to vengti. Paprasčiausiai Jūsų pūslėje ligos metu yra bakterijos, kuris ir sukelia nemalonius skausmus. Seksas tų bakterijų tikrai nesumažins, priešingai – gali padidinti. Ypač rekomenduojama vengti oralinio sekso, kadangi ant seilių esančios bakterijos taip pat gali paskatinti ligos intensyvėjimą ir tuo pačiu tinkamai negydant cistitas tampa lėtine problema. Jeigu jau nusprendėte nesimylėti, kol liga nebus visiškai pagydoma, atsiminkite, kad liga nėra baigta gydyti tik tada, kai pasijausite geriau. Svarbiausia, kad gydytojas tiksliai nurodytų, kad cistitas yra išgydytas.

 

Profilaktika.

Jei jau sirgote cistitu, svarbu užtikrinti, kad jis nepasikartotų – tam reikšmingos profilaktikos priemonės. Bet pirmiausia įvardykime, kas yra pasikartojantis uždegimas. Liga vadinama pasikartojančia, jei per pusmetį turite mažiausiai du ūminio, bet nekomplikuotos šlapimo pūslės uždegimo atvejus arba mažiausiai tris atvejus per metus, jei esate jauna moteris. Taigi, jei pūslės uždegimas pasikartoja, laikykitės šių rekomendacijų ligos profilaktikai:

  • nenaudokite spermicidų;
  • nenaudokite diafragmų;
  • po lytinų santykių iškart eikite į tualetą pasišlapinti;
  • galimas priešmikrobinių preparatų kursas;
  • vartokite daugiau spanguolių sulčių;
  • gerkite daug skysčių;
  • nelaikykite šlapimo ir eikite į tualetą, kai tik užsinorite;
  • laikykitės intymios higienos taisyklių;
  • nesėdėkite ant šaltų paviršių;
  • prioritetą teikite maudynėms po dušu, nesilepinkite putų vonioje.

Vyrams šiuo atveju vertėtų atsakingai rūpintis savo įmūnine sistema, taip pat atidžiai laikytis higienos taisyklių, kad sumažinti bakterijų patekimą į pūslę ar prostatą. Taip pat, susirgus lytinėmis infekcijomis, skubiai kreiptis į gydytojus, kad šios būtų laiku gydomos ir nevirstų šlapimo pūslės uždegimu. Cistitas vyrams gali sukelti nemalonių pojūčių, kurie gali turėti įtakos ir potencijai, spermatozoidų gyvybingumui. Ilgainiui, tai gali sukelti ir psichologinių problemų.

Jei jau anksčiau turėjote šlapimo pūslės uždegimą, verta pasisaugoti labiau. Žiemą renkitės šilčiau, saugokitės vėjo, o štai vasarą nesimaudykite šaltame vandenyje, nesėdėkite ant drėgnos žolės, laiptų ir pan. Saugokitės, kad nesušaltumėte kojų. Stiprinkite imunitetą, valgykite visavertį maistą, pasirūpinkite fizine veikla, nes pasyvus gyvenimo būdas, kaip žinome, traukte traukia ligas.

 

Puslapio turinys:

Dažniausiai užduodami klausimai

Kokie šlapimo pūslės uždegimo - cistito, simptomai, požymiai?

Dažniausiai cistitą sukelia bakterijos, tačiau kartais sukelia ir grybeliai, virusai ar pirmuonys. Šlapimo pūslės uždegimo simptomai: dažnas ir staigus noras šlapintis, skausmas juosmens dalyje, šlapimas atrodo drumstas ar raudonos spalvos, jei cistitą sukėlė lytiškai plintančios infekcijos, tuomet gali atsirasti išskyrų.

Kaip gydomas šlapimo pūslės uždegimas - cistitas?

Susirgus šlapimo pūslės uždegimu būtina kreiptis į gydytoją, atlikti mikrobiologinį pasėlį, nes dažnu atveju neišvengiamai reikia vartoti antibiotikus, tačiau kad sušvelninti atsiradusius simptomus, taip pat gali būti rekomenduojama vartoti spanguoles, daug skysčių, žolelių arbatų.