Šlapimo kanalas – tai kelias iš šlapimo pūslės, vedantis į išorę. Šlapimo takuose tiek moterims, tiek vyrams gali atsirasti uždegimas ar įvairių bakterijų sukelta infekcija. O Šlapimo kanalo uždegimas (vyrams ir moterims) dar vadinamas uretritu.

Prie šlapimo takų ligų priskiriamos ir tokios ligos, kaip:

 • pielonefritas
 • cistitas

 

Šlapimo takų uždegimo priežastys.

Bene dažniausia šlapimo takų uždegimo priežastimi būna lytiškai plintančios ligos, todėl didžiausia tikimybė užsikrėsti šia liga yra turėti lytinių santykių nesisaugant. Šlapimo takų uždegimą sukelia: chlamidijos, gonokokai, trichomonios ir kt.
Nors ir labai retai, bet šlapimo takų uždegimo išsivystymą sąlygoti gali cheminės medžiagos, kurių randama kontraceptinėse priemonėse, putose, kremuose ir kt.

Uretritu kur kas dažniau sergama šaltuoju metų laiku. Taip yra todėl, kad šiuo laikotarpiu didesnė peršalimo galimybė, taip pat žiemą silpnesnis imunitetas, todėl infekciją sukeliančios bakterijos sparčiai dauginasi ir iš žarnyno gali patekti į šlapimo takus. Todėl žiemą svarbu rengtis šiltai, rinktis patogią ir šiltą avalynę, saugotis peršalimo, valgyti visavertį maistą, su kuriuo organizmas gautų reikiamų vitaminų ir mineralų, o imunitetas nesilptų.

Dar keli dalykai, galintys sąlygoti šlapimo takų uždegimo atsiradimą:

 • nusilpęs imunitetas
 • retas šlapinimasis (pavyzdžiui, kai šlapimas yra sąmoningai sulaikomas ir kenčiama, delsiama eiti į tualetą)
 • peršalimas
 • vartojama labai mažai skysčių.

 

Uretritu (gonorėja) susirgus vyrams, pirmiausiai pasireiškia tokie požymiai ir simptomai kaip:

 • išskyros iš šlaplės
 • noras šlapintis
 • skausmas apatinėje pilvo dalyje
 • skausmas šlapinantis
 • lytinių organų perštėjimas.

Jeigu pajutote šiuos simptomus, kreipkitės į gydytoją venerologą, seksologą ar urologą dėl tyrimų ir gydymo.

 

Ligos eiga.

Šlapimo takų uždegimas gali prasidėti staiga. Pirmiausia atsiranda skausmas šlapinantis, dažnai vargina toks diskomfortas kaip niežėjimas, perštėjimas, dirginimas šlaplėje. Netrukus ligonis pastebi, jog šlapintis prireikia eiti vis dažniau, bet pasišlapinus palengvėjimas nelabai juntamas arba pajuntamas tik trumpam. Šlapime retais atvejais galima išvysti kraujo. Ligai progresuojant atsiranda pūlingų, su gleivėmis išskyrų iš makšties, šlaplės. Išskyrų kiekis skiriasi priklausomai nuo ligos sukėlėjo. Pavyzdžiui, jei sergama gonorėja, tai išskyrų bus labai gausiai, chlamidiozės atveju – mažiau ir t. t. Sergant šlapimo takų uždegimu vargina skausmas lytinio akto metu, taip pat per ejakuliaciją. Jei šlapimo takų uždegimu serga moteris, tai ji gali justi maudimą apatinėje pilvo dalyje, kryžkaulio srityje, gali sutrikti menstruacijų ciklas.

Dažnai pasitaiko, kad sergantis šlapimo takų uždegimu simptomų nė nejaučia, bet jie atsiranda arba sustiprėja peršalus.

Šlapimo takų uždegimo tyrimai.

Pirmiausia pradedamas nuo paciento nusiskundimų įvertinimo, gydytojui svarbi informacija apie išskyrų pasirodymo laiką, aplinkybes, šlapinimosi pobūdį, taip pat jis apžiūri ligonį. Po apžiūros ir pokalbio su ligoniu atliekami laboratoriniai tyrimai. Jei ligonis serga šlapimo takų uždegimu, šlapime bus leukocitų. Taip pat gydytojas identifikuoja, ar uretritas telkiasi tik priekinėje šlapimo takų dalyje ar apima visus šlapimo takus.

 

Šlapimo takų uždegimo gydymas.

Uretritas (gonorėja) arba šlapimo kanalo uždegimas gydomas antibiotikais pagal pasėlio rezultatus. Gydyme turi dalyvauti abu partneriai, nes neretai uretritu galima susirgti lytinio akto metu. Rečiausiai lytiškai pasigaunama šlapimo kanalo uždegimo rūšis yra gonorėja arba, tarp jaunimo vadinamas, triperis. Šia liga serga moterys ir vyrai.

Nuo skausmingo šlapinimosi sergant šlapimo takų ligomis ar šlapimo kanalo uždegimu, naudojami vaistai nuo uždegimo, geriama daug skysčio.

Pats gydymas pirmiausiai sutelkiamas į infekcijos šalinimą. Pirmiau ištiriama, kokios rūšies bakterija sukėlė infekciją, o tuomet jai taikomas gydymas. Įprastai šios ligos gydomos antibiotikais. Tačiau ir po gydymo kurso reikia kelis mėnesius stebėti ligonį. Visada būtina išsitirti ir paciento partneriui, nes šlapimo takų infekcijos plinta lytiškai. Ligos metu pacientui patariama vengti lytinių santykių arba būtinai naudoti prezervatyvus.

 

Šlapimo takų uždegimo komplikacijos.

Labai dažnai sergantieji uretritu nejaučia simptomų arba tie simptomai neatrodo pacientams rimta priežastis kreiptis į gydytoją, tad nenuostabu, kad daug šlapimo takų uždegimo atvejų būna uždelsti. Jei liga negydoma, jos simptomai maždaug per savaitę itin susilpnėja arba net visai išnyksta, bet tai toli gražu nereiškia, kad liga pasitraukė. Ji periodiškai paūmėja (kaip jau minėjome, pavyzdžiui, peršalus) ir iš ūminės tampa lėtine, o jau tada komplikacijų nebus išvengta.

Moterims komplikuojantis ligai dažniausiai pažeidžiama gimda bei gimdos kaklelis, taip pat kiaušidės ir kiaušintakiai bei pilvaplėvė. Ilgainiui vystosi su vaisingumu susijusios problemos, pavyzdžiui, nevaisingumas, negimdinis nėštumas, persileidimai, nėštumo metu gali būti neišvengta komplikacijų. Dar šlapimo takų uždegimo komplikacija gali būti mažojo dubens uždegimas. Ligai progresuojant gali atsirasti šlapimo laikymo sutrikimų.

Jei šlapimo takų uždegimas negydomas arba gydomas netinkamai vyrams, tai greičiausiai liga pažeis šlaplę. Tuomet mikrobai kils į viršų ir sąlygos kitos ligos – lėtinio bakterinio prostatito – atsiradimą. Tuomet ims vargintis apatinės pilvo dalies skausmas, pablogės erekcija bei orgazmas, taip pat atsiras vaisingumo problemų. Tačiau komplikacijos tuo nesibaigs, nes mikrobai keliaus dar toliau – iki sėklidžių ir sukels jų uždegimą. Tai, savo ruožtu, suponuos dar daugiau ligų: orchitą, epidimitą ir kt.

 

Šlapimo takų uždegimo profilaktika.

Svarbiausias aspektas – vengti lytinių santykių su nepatikimais, atsitiktiniais partneriais. Saugūs lytiniais santykiai su patikimu partneriu yra svarbūs ne tik šios ligos, bet ir daugelio kitų profilaktikai.
Visgi jei lytiniai partneriai kinta dažnai, nevengiate turėti atsitiktinių lytinių santykių, tuomet naudokite prezervatyvus.
Dar vienas reikšmingas dalykas labai svarbu laikytis intymios higienos, paisyti asmeninės higienos taisyklių. Taip pat svarbu po lytinių santykių nusišlapinti ir nusiprausti.

 Šlapimo takų uždegimas ir mityba.

Sergant šlapimo takų uždegimu tikslinga daugiau valgyti šviežių vaisių ir daržovių, jogurto, ryžių, moliūgų sėklų, gerti daug vandens. Gydantis uretritą bei profilaktiškai rekomenduojama į racioną įtraukti antioksidantų turinčio maisto, todėl gardžiuokitės spanguolėmis, vynuogėmis, mėlynėmis ir pan. Sumažinkite vartojimą arba visai atsisakykite tokių produktų kaip majonezas, garstyčios, svogūnai, padažai, druska, aštrus maistas, saldumynai. Rekomenduojama sumažinti iki minimumo arba visai atsisakyti kavos bei kitų kofeino turinčių gėrimų, alkoholio, gazuotų gėrimų.

 

Kviečiame kreiptis į ,,Homo Sanus'' kliniką, jeigu skundžiatės seksualiniais sutrikimais ar urologinėmis problemomis ir Jums reikalinga seksologo, dermatovenerologo ar urologo konsultacija. Mūsų klinikoje dirbantys specialistai pasirūpins efektyviu sveikatos problemų šalinimu. Seksologo, dermatovenerologo ir urologo paslaugos „Homo Sanus“ klinikoje atliekamos anonimiškai, atsižvelgiant į paciento pageidavimus, ir atliekant visus būtinus tyrimus.

Kviečiame susisiekti su mumis svetainėje nurodytais kontaktais.