Daugelis klaidingai mano, kad apie varpos ligas praneša tik su erekcijos sutrikimais pasirodantys simptomai. Dar klaidingiau manyti, jog jei jau vyras gali pasigirti gera erekcija – tai ir su varpa nėra  jokių problemų.

Yra varpos ligų – uždegimų, lytiškai plintančių ar išorinių sutrikimų (apyvarpės susiaurėjimas, varpos kreivumas) – kurių simptomai ir požymiai mažai kuo susiję su erekcija. Kiekvienos šių varpos ligų gydymas ir priežastys skirtingi.

Apie varpos ligas gali signalizuoti šie simptomai:

  • Žaizdelės ant varpos
  • Išskyros iš varpos: gelsvos balkšvos, bespalvės, pilkšvai balkšvos
  • Smegmos pagausėjimas - varškės pobūdžio išskyrų iš varpos pagausėjimas
  • Varpos odelės įtrūkimai
  • Varpos gleivinės paraudimas
  • Bėrimas smulkiais raudonais spuogeliais
  • Kietojo šankerio atsiradimas - atsirandantys žirnio dydžio kremzlinio pobūdžio dariniai, opelės
  • Varpos skausmas
  • Erekcijos sutrikimai
  • Ejakuliacijos sutrikimai

Kviečiame kreiptis į mūsų kliniką, jeigu skundžiatės seksualiniais sutrikimais ar urologinėmis problemomis ir Jums reikalinga seksologo, dermatovenerologo ar urologo konsultacija.

Homo Sanus klinikoje dirbantys specialistai pasirūpins efektyviu sveikatos problemų šalinimu. Seksologo, dermatovenerologo ir urologo paslaugos klinikoje atliekamos anonimiškai, atsižvelgiant į paciento pageidavimus, ir atliekant visus būtinus tyrimus.

Dažniausios varpos ligos:

Balanopostitas 

Tai penio galvutės ir apyvarpės uždegimas. Jo metu pažeidžiama penio galvutės arba apyvarpės gleivinė. Sergant ilgalaikiu uždegimu gali net atsirasti sąaugų tarp jų. Šia varpos liga gali susirgti cukralige sergantys vyrai arba vyrai, nesilaikantys higienos. Ši varpos liga gydoma specialiais tirpalais, priešgrybeliniais tepalais. Kartais skiriami antibakteriniai vaistai.

Fimozė 

Tai vaikų (berniukų) ir vyrų varpos liga, kai apyvarpės anga yra labai siaura ir ją tampa sunku ar neįmanoma atsmaukti. Jos požymiai: skausmingi lytiniai santykiai, silpnesnė šlapimo srovė, apyvarpės odos nepaslankumas. Todėl apyvarpės maišelyje gali pradėti kauptis šlapimas, susidaro gera terpė bakterijoms. Tiek vaikams, tiek vyrams dažniausiai taikomas šios varpos ligos gydymo būdas – operacija (apyvarpės odos apipjaustymas)

Peirono liga 

Tai varpos sulinkimas, pasitaikantis vyrams dėl įgimtų arba įgytų priežasčių. Ligos metu įvyksta plastinis varpos sukietėjimas. Iš pradžių, pavyzdžiui šiurkštaus lytinio akto metu, vyras gali nieko nepastebėti, tačiau netrukus prasideda varpos linkimas, keliantis fizinį skausmą, skausmingą erekciją. Ši liga gydoma medikamentais arba chirurgiškai (tik sunkiais atvejais).

Varpa ir vyro ego - kokio ilgio varpa yra "normali" ?

Dauguma žinduolių varpoje turi kaulą. Tuo tarpu vyras erekciją pasiekia tik tuomet, kada lytinio susijaudinimo metu į varpą priplūsta kraujo. Kiekvienas vyras pasąmonėje trokšta didelės varpos. Psichologai yra sukūrę daugybę hipotezių, kurios aiškiną tokį vyro troškimą. Manoma, kad didelė varpa tai galios, vyriškumo ir pasididžiavimo prieš moteris simbolis.

Vyrų troškimas dominuoti, pirmiausia seksualinėje srityje, užkoduotas giliai vyrų pasąmonėje. Šį teiginį patvirtina senoviniai rašytiniai šaltiniai, randami Senovės Egipto ir Europos teritorijose, Azijoje, Okeanijoje. Čia vyriškas falas yra vyro galybės, gebėjimo apvaisinti moterį ir žemės derlingumo simbolis. Tuo tarpu Antikoje grožio etalonas buvo maža varpa. Buvo manoma, kad nedidelė varpa yra santūrumo bei intelektualumo simbolis. Mažos varpos vaizduojamos daugelyje Antikos skulptūrų. Pasak antikos mąstytojų dideles varpas turėjo bjaurūs ir kvaili vyrai, kurie buvo valdomi tik geismo bei seksualinių poreikių. Pavyzdžiui, senovės graikų vaisingumo ir derlingumo dievas Priapas buvo vaizduojamas kaip pasileidusi ir savo seksualinių poreikių nekontroliuojanti būtybė su didele varpa.

Indų peniai laikomi mažiausiais, nors tai jiems netrukdo džiaugtis seksualiniais malonumais. Jų vidutinis penio dydis daug mažesnis už iš Europos kilusiųjų vyrų varpas. Ramybės būsenoje penio ilgis 10–11 cm, susijaudinus – 12,5 cm. 

Tuo tarpu vidutinio europiečio - 8–10 cm, susijaudinus – 16–18 cm. Tačiau dydis lemia nedaug, svarbiausia vyro patirtis ir sugebėjimas sujaudinti bei patenkinti moterį.

Dažnas vyras yra sunerimęs dėl savo lytinio organo dydžio ar išvaizdos. Ne retai kylantis klausimas - ar mano varpa normali. Tačiau daugelis tyrimų rodo, kad varpos dydis daro mažai įtakos moterų seksualiniam pasitenkinimui.

Paradoksalu, bet daug daugiau sunkumų mylintis patiria didelių falų savininkai. Jei jų varpa erekcijos metu pasiekai 18–20 cm, ji laikoma didele. Moterys, besimylėdamos su didelių falų savininkais, jaučia skausmą ir dažnai nepasiekia „viršūnės”, o kartais išvis atsisako lytinių santykių, kadangi vidutinis moters makšties ilgis yra apie 9 cm. Kartais vyro varpos ilgis ramybės būsenos viršija 15 cm ir daugiau. Dažnai tokiais atvejais iš viso neįmanomi lytiniai santykiai.

Kita bėda, kai dėl per mažo lytinių hormonų kiekio brendimo metu gali pilnai neišsivystyti vyriški lyties organai. Tada varpos ilgis ramybės būsenos būna 5 cm ir mažiau. 

Dar kita ir kiek retesnė vyrų problema - varpos kreivumas. Tačiau tai tik viena iš daugelio penio ligų, kurios gali sukelti nemalonumų.

 Parengė gydytojas urologas Vakaris Varyginas

Vyro lyties organų higiena padeda išvengti ligų

Lytinių organų higiena - tai švaros taisyklės, leidžiančios užtikrina lytinių organų normalų funkcionavimą bei apsaugo nuo ligų. Jei jūsų oda jautri, tuomet geriausia pasikonsultuokite su dermatologu dėl jums tinkamiausio muilo. Stenkitės naudoti prausiklius ir švelnų muilą be kvapiklių. Jei neturima problemų, tuomet genitalijas, o taip pat kirkšnių, tarpvietės ir išangės sritis būtina apsiprausti šiltu vandeniu su muilu ar higieniniu prausikliu bent jau kartą per dieną. Jei problemų yra, praustis būtina dažniau. Tas ypač svarbu jei asmuo yra apkūnesnis. Niežėjimas, infekcija ir nemalonus kvapas yra tik keletas higienos trūkumo pasekmių. Rekomenduojama kas diena apiplauti varpos galvutę po šiltu tekančiu vandeniu. Jei vyras neapipjaustytas, tuomet reikia iki galo atitraukti apyvarpę. Tinkamai neprižiūrint apyvarpės po ja kaupiasi smegma, kartojasi varpos uždegimai, kurie ženkliai padidina įvairių ligų, tame tarpe ir varpos vėžio riziką. Labai svarbi reguliarus varpos galvutės plovimas, tačiau per dažnas plovimas gali sukelti odos išsausėjimą ir diskomfortą. Kitas svarbus momentas – kapšelio higiena. Netinkama kapšelio higiena būna dažniausia nemalonaus kvapo priežastis. Būtina reguliariai apsiplauti kapšelį. Prausiant kapšelį būtina atidi kapšelio organų apčiuopia dėl galimų sėklidės ar padidėjusių veninių rezginių. Sėklidės vėžys yra dažniausiai jaunų vyrų liga, o padidėję veniniai rezginiai kapšelyje (varikocelė) gali pabloginti vyro vaisingumą. Naudojant talką reikėtų atkreipti dėmesį, kad jis nepatektu po apyvarpe, nes tai gali sukelti dirginimą ir diskomfortą. Be to, moterims talko naudojimas padidina kiaušidžių vėžio riziką.