ŽIV ir AIDS: DIAGNOZĖ, SIMPTOMAI, GYDYMAS

Sukėlėjas. AIDS (įgytas imunodeficito sindromas, angliškai Acquired Immune Defi-ciency Syndrome) – sindromą sukelia žmogaus imunodeficito virusas (ŽIV). Virusas gali pažeisti kūno imuninę apsaugos sistemą taip, kad pastaroji nebegali kovoti su infekcijomis, bakterijomis, grybeliais ir kt. Daugeliui sergančių AIDS liga išsivysto tam tikros vėžio formos. Jie taip pat gali susirgti sunkiomis plaučių, virškinimo sistemos, centrinės nervų sistemos ir odos infekcinėmis ligomis. Iki šiol nėra vaistų nuo AIDS ligos. Virusas, sukeliantis AIDS, išlieka kraujyje, spermoje, makšties ir gimdos kaklelio išskyrose. Nepastebėta, kad ŽIV virusas būtų perduotas per seiles ar ašaras. Užsikrėsti galima lytinių santykių metu (per tiesiąją žarną, makštį ar burną), per kraują, naudojant ŽIV virusu užkrėstas adatas, švirkštus. Motinos gali perduoti ŽIV virusą dar negimusiam kūdikiui.

ŽIV simptomai. Žmonės, užsikrėtę ŽIV, gali puikiausiai jaustis daugelį metų ir ŽIV simptomai jiems gali būti visai nejuntami. Nežinodami, kad yra užsikrėtę virusu dėl nesamų ŽIV požymių, gali užkrėsti kitus. Pusei užsikrėtusių ŽIV per dešimtmetį išsivysto AIDS liga. Susirgimo AIDS požymiai priklauso nuo to, kaip greitai ŽIV virusas sugeba griauti žmogaus imuninę sistemą. Ši liga vystosi palaipsniui ir AIDS simptomai pajuntami tik praėjus kuriam laikui.

AIDS SIMPTOMAI. Karščiavimas be jokios aiškios priežasties, prakaitavimas, bendras silpnumas, viduriavimas, padidėja limfmazgiai, krinta svoris, kiti požymiai priklauso nuo to, kokie organai yra pažeidžiami.

 • Jei pažeidžiama burna atsiranda rijimo sutrikimų, burnos gleivinė tampa skausminga.
 • Pažeidus kvėpavimo sistemą pradeda kamuoti dusulys, kosulys, krūtinės skausmai.
 • Pažeista virškinimo sistema sukelia pykinimą, vėmimą, viduriavimą, pilvo skausmus.
 • Gali atsirasti odos pažeidimų ir bėrimų.
 • Sutrikdyta nervų sistema iššaukia galvos skausmus, pažeidžia psichiką.
 • Psichiatriniai simptomai – depresija, polinkis į savižudybę.
 • Kraujodaros sistema – silpnumas, kraujavimai, odos blyškumas.

AIDS gydymas. Vaistų nuo AIDS dar nėra, todėl visiškas AIDS išgydymas yra neįmanomas. Tačiau žmogus, turintis ŽIV arba AIDS, gali būti gydomas nuo tų ligų, kuriomis jis susirgo dėl išsivysčiusio imunodeficito (organizmo apsauginių funkcijų neturėjimo).

Diagnozė. Užsikrėtusiems asmenims tiriamas kraujas. (Užsikrėtimas diagnozuojamas kai yra atliekamas ŽIV testas.)

Apsauga. Sumažinti užsikrėtimo ŽIV riziką lytinio kontakto metu galima tais pačiais būdais kaip ir kitų lytiškai plintančių infekcijų (LPI) atveju, t. y.:

 • kuo turite mažiau lytinių santykių partnerių ir kuo rečiau užsiimate nesaugiu seksu su nepažįstamaisiais, tuo mažesnė tikimybė sutikti užsikrėtusį ŽIV;
 • rizika užsikrėsti arba platinti virusą gerokai sumažės, jeigu Jūs naudosite barjerinės apsaugos priemones – prezervatyvus;
 • pergalvokite savo lytinio gyvenimo įpročius. Vieni sekso būdai yra mažiau rizikingi negu kiti.

Kaip galima užsikrėsti ŽIV:
Analinis lytinis santykiavimas (kai varpa įvedama į tiesiąją žarną) yra ypač pavojingas dėl dažnų tiesiosios gleivinės pažeidimų šių santykių metu. Makšties lytiniai santykiai yra taip pat rizikingi. Virusas gali būti perduodamas tiek vyro, tiek moters lytiniams partneriams per spermą arba moters lyties organų skysčius.
Burnos (oralinis) seksas, t.y. kai vienas partneris stimuliuoja kito lyties organus su burna ar liežuviu, taip pat gali turėti tam tikros rizikos, kadangi virusas gali persiduoti su sperma arba makšties skysčiu į kito asmens kūną, ypač jei pastarasis turi įpjovimų arba įdrėskimų gleivinėje.
Norėdami sumažinti užsikrėtimo ŽIV galimybę per kraują:

 • venkite dalintis bet kokiu įrankiu, kuris praduria odą;
 • Jeigu Jūs leidžiatės vaistus, visada naudokitės savo švirkštais. Niekada ir su niekuo jais nesidalinkite, nesvarbu, kokie švarūs jie Jums atrodytų.

ŽIV neperduodamas kasdienio socialinio kontakto metu.

Gydymo, tyrimų ar konsultacijų klausimais būtina kreiptis į specialistą.

 

Grįžti į: "lytiškai plintančių ligų gydymas"

Dermatovenerologo, seksologo, urologo konsultacijos bei paslaugos Vilniuje

 

Neramina įvairiausi subtilūs negalavimai? O gal atsitiko kažkas, apie ką norėtumėte pasitarti su specialistu?

Drąsiai rašykite mums ir greitai sulauksite gydytojo atsakymo.


GARANTUOJAME VISIŠKĄ KONFIDENCIALUMĄ 

INFORMACIJA PRIEŠ VIZITĄ