Apyvarpės susiaurėjimas (fimozė) – tai vyro ar berniuko būklė, kai apyvarpės anga yra labai siaura, todėl ją sunku arba neįmanoma atsmaukti. Ši liga gali būti įgimta ir įgyta. Įgytas apyvarpės susiaurėjimas išsivysto dėl netinkamai plaunamų ir prižiūrimų lytinių organų. Dėl fimozės pasireiškia tokie simptomai, kaip skausmingi lytiniai santykiai, bendras apyvarpės susiaurėjimas ir nepaslankumas, sunkus šlapinimasis. Skausmas jaučiamas dėl lėtinio uždegimo apyvarpės maišelyje, kurį sukelia susikaupusi, neišplauta smegma ir joje tarpstančios bakterijos, o dėl sutrikusio šlapimo nutekėjimo gali suprastėti inkstų veikla, todėl esant šiems požymiams apyvarpės susiaurėjimo (fimozės) gydymas yra būtinas.

Per siaura apyvarpė – kodėl tai blogai?

 Siaura apyvarpė arba fimozė yra viena seniausiai žinomų vyrų patologijų. Tai būklė kada dėl labai siauros apyvarpės angos apyvarpę yra labai sunku atsmaukti arba tas visai neįmanoma. Fimozė gali būtį įgimta arba įgyta, kada dėl cukrinio diabeto, besikartojančių uždegimų ir kitų priežasčių surandėja prieš tai normali buvusi apyvarpė. Ilgainiui po susiaurėjusia apyvarpe kaupiasi nešvarumai, kurie sukelia diskomfortą ir higienos problemas. Bet tai ne pati didžiausia blogybė. Negydoma fimozė padidina varpos vėžio, šlapimo takų infekcijų riziką. Be to, erekcijos ar lytinių santykių metu siaura apyvarpė gali užspausti varpos galvutę ir sąlygoti labai grėsmingą būklę – parafimozę. Apipjaustymas yra dažniausia JAV atliekama operaciją ir viena dažniausių operacijų visame pasaulyje. Berniukų apipjaustymas yra viena iš seniausių judaizmo ir islamo praktikų.  Tačiau ši tradiciją yra daug praktiškesnė, nei gali pasirodyti. Ji sparčiai išpopuliarėjo regionuose, kuriuose vyrauja karštas klimatas ir mažai vandens. Po apyvarpe kaupiasi smegma, smėlis. Jei vyras neapsiprausia, tuomet higienos trūkumas gali sukelti uždegimą ir nepakeliamus skausmus. (Parengė gydytojas urologas Vitalij Varygin)

Kita patologija, kurią gali salygoti per siaura apyvarpė – parafimozė. Erekcijos ar lytinių santykių metų varpos galvutė užstringa apyvarpės žiede ir dėl to sutrinka kraujotaka. Labai greitai apyvarpės žiedas paburksta ir prasideda audinių nekrozė ar net gangrena.

Apipjaustymas – pagrindinis apyvarpės susiaurėjimo gydymo būdas.

Apyvarpės susiaurėjimui gydyti taikoma speciali chirurginė operacija, kuri vadinama apipjaustymu arba cirkumcizija. Tai viena seniausių operacijų žmonijos istorijoje, ji buvo atliekama dar Senovės Egipte ir kai kuriose kitose civilizacijose. Be to, kai kur iki šiol cirkumcizija atliekama dėl religinių ar higienos sumetimų.

Įrodyta, kad apipjaustyti berniukai išties rečiau serga šlapimo takų infekcijomis. Be to, vyrai, kuriems buvo pašalinta visa ar dalis apyvarpės vaikystėje, vyresniame amžiuje rečiau serga varpos vėžiu. Tačiau jei fimozės operacija atliekama jau suaugusiam vyrui, varpos vėžio rizika išlieka tokia pati kaip ir neapipjaustytiems vyrams. Taip pat mokslininkai yra įrodę, kad apipjaustyti vyrai gerokai rečiau užsikrečia žmogaus imunodeficito virusu (ŽIV). Profilaktikai, vyrams visada patariama tinkamai ir dažnai plautis lytinius organus, būtinai atsmaukiant apyvarpę.

 

Kviečiame kreiptis į mūsų kliniką, jeigu skundžiatės seksualiniais sutrikimais ar urologinėmis problemomis ir Jums reikalinga seksologo, dermatovenerologo ar urologo konsultacija.

Mūsų klinikoje dirbantys specialistai pasirūpins efektyviu sveikatos problemų šalinimu. Seksologo, dermatovenerologo ir urologo paslaugos „Homosanus“ klinikoje atliekamos anonimiškai, atsižvelgiant į paciento pageidavimus, ir atliekant visus būtinus tyrimus.

Kviečiame susisiekti su mumis svetainėje nurodytais kontaktais.