Gyd. M. Buragas

Bakterinė vaginozė – tai moterų genitalijų uždegimas, kurį sukelia gardnerella vaginalis bei pagausėjusios natūralios bakterijos, sutrikus makšties mikroflorai. Bakterinė vaginozė – liga, kuri plinta ne tik lytiniu keliu, tad ja gali sirgti tiek lytiški aktyvios, tiek neaktyvios moterys.

Bakterinė vaginozė kartais maišoma su pienlige. Būtina dermatovenorologo konsultacija, kuris įvertinęs situaciją gali paskirti tinkamiausią gydymą. Nors iš pirmo žvilgsnio šios dvi ligos ir jų simptomai gana panašūs, visgi, sukėlėjai yra skirtingi. Bakterinę vaginozę sukelia pakitusi makšties mikroflora, o pienligę – grybelis, kuris dažniausiai atsiranda ant išorinių lytinių organų arba makšties gleivinės. Šią ligą gydo gydytojas dermatovenerologas ir ginekologas.

Bakterinės vaginozės priežastys

Makštis nėra sterili terpė, joje yra įvairių bakterijų bei mikroorganizmų. Tačiau tarp šių bakterijų yra pusiausvyra, kuriai sutrikus, galima susirgti genitalijų uždegimu.

  • Makšties mikrofloros pakitimus gali lemti dažnas lytinių organų plovimas, netinkamo muilo ar intymios higienos prausiklio pasirinkimas;
  • Lytinių partnerių kaita;
  • Antibiotikų vartojimas;
  • Netinkamas tamponų naudojimas. (Tamponus keisti reikia kas 3-4 valandas, be to, jie yra skirti naudoti TIK mėnesinių metu, bet neretai moterys juos naudoja, kai pastebi, jog padaugėjo išskyrų, tad to daryti nederėtų. Išskyrų padaugėjimas gali signalizuoti apie sveikatos sutrikimus, kuriuos reikia gydyti).
  • Makšties mikrofloro pakitimus gali iššaukti ir aptempti drabužiai, sintetinis apatinis trikotažas, socialiniai veiksniai, pavyzdžiui, stresas darbe.

Ligos tipai

Liga gali tęstis ilgą laiką, tačiau būti beveik nejuntama arba atsirasti staiga ir jos simptomai bus labai ryškūs.  Pastarasis variantas dažniausiai paskatina greičiau kreiptis į gydytojus, tad tuo pačiu greičiau surandama ir efektyviau pradedama gydyti liga. Sergant šia liga, išskyros gali būti vos pakitusios arba gali būti labai ryškaus kvapo ir labai neįprastos spalvos. Priklausomai nuo ligos intensyvumo – kinta ir jos požymiai.

Uždegimo požymiai

Kiekvienu atveju moterys gali patirti skirtingus simptomus: vienu atveju daugiau, kitu atveju – mažiau. Bet kuriuo atveju, pajutus neįprastus pokyčius – būtina kreiptis į gydytoją.

  • Bakterinei vaginozei būdingos žuvies kvapo išskyros iš makšties, kuris sustiprėja po lytinių santykių.
  • Išskyrų gali ir nepadaugėti, tačiau pakinta jų išvaizda – gali būti baltos arba pilkos.
  • Dažnai moteris vargina skausmingas ir padažnėjęs šlapinimasis, išorinių lyties organų niežulys, deginimas.

Moters genitalijų uždegimas turi būti efektyviai gydomas, kadangi gali komplikuotis ir sukelti rimtesnes ligas.

Pats ryškiausias šios ligos požymis – išskyros.

Ovuliacijos metu išskyros yra visiškai natūralumas dalykas. Blogai, kai jos yra neįprastos spalvos ir turi keistą kvapą. Tokiu atveju būtina kuo greičiau apsilankyti pas gydytojus, kadangi jeigu tai bus ne bakterinė vaginozė – gali būti visiškai kita liga. Turint bakterijas išskyros dažniausiai būna labai baltos, kartais į pilkumą. Jos būna vienos konsistencijos, tąsios. Išskirtinis jų bruožas   ne tik spalva ir gausumas, tačiau tuo pačiu ir neįprastas kvapas. Dažniausiai jis apibūdinamas kaip žuvies, ypač suaktyvėja po sekso. Jeigu liga jau pažengusi – kvapas gali sklisti po visą kambarį, būti labai intensyvus, net kelti šleikštulį. Taigi, dažniausiai moterys apsilanko pas gydytojus dėl šio diskomforto, o vėliau surandama, kad joms yra bakterinė vaginozė, kurią būtina kuo greičiau gydyti.

Bakterinės vaginozės gydymas 

Pirmiausia atliekami tyrimai. Paimamas tepinėlis, kuris analizuojamas mikroskopu. Viskas atliekama labai greitai, tyrimas vertinamas dar tuomet, kol pacientė yra kabinete.

Diagnozė pateikiama remiantis Amsel kriterijais:

  • Tepinėlyje matyti pakitę ląstelių indikatoriai.
  • Teigiamas aminų tepinėlis.
  • Rūgštingumas didesnis nei 4,5 pH.
  • Nemalonus kvapas, pilkšva išvaizda.

Šiai ligai gydyti skiriami tepalai arba makšties žvakutės. Jas kiekvienu individualiu atveju paskiria gydytojas, kadangi tepinėlio tyrimai parodo – kaip stipriai liga yra pažengusi. Matant simptomus, derėtų gydytis, kad vėliau neprasidėtų komplikacijos.

Bakterinė vaginozė – užkrečiama liga

Labai svarbu atsiminti, kad šia liga galima užkrėsti ir partneris, tad jos gydymas – būtinas. Bakterija yra perduodama lytinių santykių metu. Jeigu partneris jau užsikrėtė – tokiu atveju būtinas ir jo gydymas. Kartu apsilankykite pas gydytoją ir jis paskirs Jums labiausiai tinkamą gydymo būdą.

 

Profilaktinės priemonės

Ši liga bent kartą gyvenime yra kankinusi 30-40 % moterų. Visgi, kelios paprastos priemonės gali padėti sumažinti jos atsiradimą. Rekomenduojama rūpintis savo kūnu dar tada, kol problemos nėra ir kuo daugiau dėmesio skirti tada, kai jau išgijote ir norite užkirsti kelią vėl galimai atsirandančiai vaginozei.

  • Rekomenduojame reguliariai vartoti preparatus, kurie padeda palaikyti normalią makštis mikroflorą. Gerkite tokius, kurie yra kartu su vitaminu C. Šis vitaminas padeda reguliuoti makšties rūgštingumą ir tuo pačiu puikiai tinka šios nemalonios ligos profilaktikai.
  • Žinoma, tuo pačiu reikia tinkamai rūpintis ir savo higiena. Tačiau rūpinimasis nereiškia, kad reikia ją aktyviai plauti kelis kartus per dieną naudojant specialias priemones. Geriausia plovimo priemonė – vanduo. Jis padės pašalinti nešvarumus, tačiau tuo pačiu palaikyti mikrolorą, kuri gali garantuoti, kad neteks susidurti su nemaloniomis vaginos problemomis.
  • Taip pat pasikartosime, kad profilaktiškai būtinas reguliarus tamponų keitimas. Nesvarbu ką skelbia reklama – tamponus būtina keisti kas kelias valandas (tai pat kaip ir paketus). Tai sumažins uždegimo riziką.
  • Lygiai taip pat rekomenduojama vengti sintetinių įklotų, kurie trukdo odai kvėpuoti ir tuo pačiu skatina bakterijų dauginimąsi. Rinkitės įklotus ir paketus, kurie yra pagaminti iš natūralių medžiagų.
  • Nenešiokite kelnaičių, kurios yra su juostele. Jos dažnai lemia bakterinės vaginozės atsiradimą, taip pat ir kitų ligų. Išangėje esančios bakterijos pasiekia vaginą ir taip sukelia uždegimą.
  • Verta akcentuoti, kad moksliniai tyrimai rodo, kad rūkančios moterys šia liga serga dvigubai dažniau nei nerūkančios. Tabako gaminiuose esantys chemikalai naikina naudingąsias bakterijas, kurios kontroliuoja mikroorganizmo būklę. Neturint reikalingų bakterijų kelis kartus padidėja tikimybė, kad moteris gali susirgti čia liga. Tyrimai taip pat atskleidžia, kad rūkančioms moterims situaciją gali kiek sušvelninti gerųjų bakterijų jogurtai, kurie padės atstatyti reikalingą mikroflorą. 

 

Bakterinė vaginozė nėščioms

Sergant šia liga nėščioms skiriamas ypatingas dėmesys, kadangi bakterinė vaginozė gali būti susijusi su didesne persileidimo, pogimdyminių, pooperacinių infekcijų rizika, priešlaikiniu vaisiaus vandenų nutekėjimu. Vaginozė gali sukelti ne tik įvairiausias uždegimines ligas, tačiau taip pat ir iššaukti persileidimą. Gydytojas paskirs tinkamiausią gydymo būdą, tad jokiu būdu negalima namuose bandyti gydytis savarankiškai. Tai gali sukelti dar daugiau sveikatos problemų, o kadangi nėščioji patenka į rizikos grupę – laikytis gydytojo rekomendacijų yra būtina. Šiuo metu yra daug vaistų nuo šios ligos, kuriuos gali vartoti ir nėščios bei besilaukančios moterys.

Jeigu skundžiatės makšties problemomis – tokiu atveju kreipkitės į Homo Sanus gydytojus, kurie suteiks konsultaciją, apžiūrės, įvertins, atliks tyrimus bei radę ligą rekomenduos geriausią jos gydimo būdą. Būti sveiku nėra sudėtinga tik reikia skirti sau dėmesio!