Gonorėjos sukėlėjas, tai bakterija neisseria gonorrhoeae. Šis mikroorganizmas dauginasi lytiniuose takuose, burnoje, ryklėje, tiesiojoje žarnoje ir akių gleivinėje. Dažniausiai gonorėja užsikrečiama lytiniu būdu (dažnai oralinių bei analinių santykių metu). Rečiau, bet įmanoma užsikrėsti ir naudojant kito asmens higienos reikmenis.
Išplitimas
Lietuvoje 1994 m. buvo užregistruota 5500 susirgimų gonorėja. Nuo to laiko sergamumas pradėjo mažėti ir 1998 metais jis siekė 1417 registruotų atvejų.
Gonorėjos požymiai
Paprastai pasireiškia praėjus 2-5 dienoms po užsikrėtimo.
Gonorėjos simptomai moterims:
- dauguma moterų, užsikrėtusių gonorėja, neturi jokių nusiskundimų;
- neįprastos išskyros iš makšties;
- deginimo jausmas šlapinantis;
- skausmas pilvo apačioje;
- kartais gali būti dirginimas arba išskyros iš tiesiosios žarnos;
- gonorėja, perduota oralinio sekso metu, gali sukelti „peršalusios gerklės“ jausmą.
Gonorėjos simptomai vyrams:
- maždaug vienas iš dešimties vyrų, užsikrėtusių gonorėja, neturi jokių nusiskundimų;
- deginimo jausmas šlapinantis;
- geltonos išskyros iš varpos;
- kartais dirginimas arba išskyros iš tiesiosios žarnos;
- gonorėja, perduota oralinio sekso metu, gali sukelti „peršalusios gerklės“ jausmą.
Gonorėjos gydymas
Norint išvengti šios ligos, gydytojai rekomenduoja vengti atsitiktinių lytinių santykių, lytinių santykių už pinigus ir siūlo būtinai naudoti barjerinės apsaugos priemones – prezervatyvus. Tačiau, jei vis tik susirgote, dėl gonorėjos gydymo būtina kreiptis į gydytoją. Gydytojas paskirs antibiotikus, kurie dažniausiai visiškai pagydo gonorėją. Tačiau yra nemažai gonorėjos sukėlėjų, atsparių antibiotikams, tokiems kaip penicilinas. Todėl svarbu, atvykti į gydytojo paskirtus susitikimus ir įsitikinti, kad tikrai išgijote. Paprastai gydytojas tokį susitikimą paskirs praėjus vienai - dviems savaitėms po gydymo.
Partnerių kontrolė
Labai svarbu, kad ir Jūsų dabartinis ir ankstesnis partneris, kuris taip pat gali būti užsikrėtęs, atvyktų išsitirti ir gydytis. Gydymo laikotarpiu reikėtų vengti lytinių santykių.
Mėginio paėmimas tyrimui
Įtardamas, kad galite sirgti šia liga, gydytojas atliks nesudėtingus gonorėjos tyrimus – paims mėginį iš vietos, kur tikėtina, kad yra susirgimas, pavyzdžiui, šlaplės, gimdos kaklelio, gerklės arba tiesiosios žarnos. Ligos sukėlėjas nustatomas keliais būdais: tiriant mikroskopu dažytą tepinėlį, molekuliniais tyrimo metodais arba pasėlio metodu.
Negydomos ligos pasekmės
Negydoma ši liga gali sukelti baisių pasekmių ir vyrams, ir moterims. Moterims – kiaušintakių uždegimą, o šis – skausmus pilvo apačioje, nevaisingumą ir negimdinį nėštumą. Vyrams gonorėja gali komplikuotís į sėklidžių ir prostatos uždegimą. Vyrams tapti nevaisingais mažesnė rizika nei moterims. Retai gonorėja gali sukelti akių, sąnarių uždegimus.
Gonorėjos gydymo, tyrimų ar konsultacijų klausimais būtina kreiptis į specialistą: gydytoją urologą, dermatovenerologą ar ginekologą.
Grįžti į: "lytiškai plintančių ligų gydymas"