Potencija - tai vyriškos lyties asmens gebėjimas, pajėgumas atlikti lytinius santykius. Tai potraukis, noras lytiškai santykiauti. Dažnai dėl tam tikrų fizinių sutrikimų ar psichologinių problemų potencija sutrinka ir to padaryti gali nepavykti. Šį reiškinį apibūdina sąvoka - impotencija.

Impotencija apibūdinama kaip vyro negalėjimas pasiekti arba išlaikyti varpos standumo, reikalingo lytiniam aktui. Nors impotencija būdingiausia vyresnio amžiaus, senyviems žmonėms, visgi gali išsivystyti ir jauniems vyrams. Erekcijos sutrikimai gali būti lytinės sistemos uždegimų komplikacija, todėl neverta numoti ranka, jei vargina padažnėjęs, skausmingas šlapinimasis, juntamas niežulys ar kitoks diskomfortas.

 

Impotencijos priežastys.

Potencijos sutrikimai dažniausiai atsiranda 40-50 metų vyrams. Pasitaiko atvejų, kai rečiau pasikartojanti impotencija atsiranda ir jauniems vyrams – tokiais atvejais už potencijos sumažėjimą atsakingi daugiausia psichogeniniai veiksniai – įvairios baimės, stresas ar nuovargis.

Apskritai dažniausios priežastys, dėl kurių gali sutrikti vyro potencija:

  • Tam tikros ligos (dažniausiai – pažeidžiančios nervų sistemą bei kraujagysles), pavyzdžiui, kraujotakos, neurologiniai ar hormonų sutrikimai, hipertenzija, diabetas, kepenų ligos, apyvarpės susiaurėjimas ir kt.;
  • Piktnaudžiavimas alkoholiu, marihuana, kokainu ir kitais psichotropiniais preparatais;
  • Tam tikrų vaistų (antidepresantų, kai kurių diuretikų, hormonų, trankviliantų ir t. t.) vartojimas.

Įprasta, kad potencijos problemos atsiranda su amžiumi, kadangi vykstant senėjimo procesams didėja ir nervų bei kraujagyslių ligų tikimybė. Bet svarbu tai, jog susirgimas viena iš minėtų ligų tikrai nereiškia, kad žmogui būtinai išsivystys ir impotencija.

Reikia paminėti ir tai, jog impotencija kur kas dažniau išsivysto užkietėjusiems rūkaliams negu tiems, kurie nerūko. Kodėl taip yra?

Ne paslaptis, kad rūkant greičiau kemšasi arterijos. 1-na cigaretė spazmuoja kraujagysles beveik 1 valandai. O juk būtent sklandus kraujo tekėjimas yra itin reikšmingas erekcijai – jos metu į varpą suteka didelis kiekis kraujo. Jei arterijos užkimštos, natūralu, kad kraujo tėkmė jomis bus sulėtėjusi, todėl didesnė tikimybė atsirasti potencijos sutrikimams.

Potencijos problemų gali atsirasti ir pasyvų gyvenimo būdą propaguojantiems, taip pat turintiems antsvorio.

Potencijos sutrikimų priežastimi gali būti ir psichologiniai veiksniai, pavyzdžiui, depresija, nepasitikėjimas savimi, kaltės jausmas, baimė, kad nepavyks lytinis aktas, nesidomėjimas partnere ir kita. Pasitaiko, kad impotencijos atsiradimo priežastis esti ne viena, gali būti fizinių ir psichologinių veiksnių kompleksas. Dažniausiai impotencijos išsivystymas prasideda nuo tam tikros fiziologinės problemos, kuri neigiamai paveikia vyro erekciją, o dėl to patiriamas stresas, nerimas ir baimė problemą tik dar labiau aštrina ligą.

 

Potencijos gydymas.

Lengvi potencijos sutrikimai gydomi augalinės kilmės preparatais, gerinančiais organizmo tonusą, kraujotaką. Taip pat įvairūs potencijos gerinimo pratimai, gali padėti greičiau sustiprinti ar atstatyti potenciją.

Sunkesni impotencijos atvejai gydomi vaistais, kurie smarkiai suaktyvina kraujo tekėjimą į varpą. Šiai vaistų grupei priskiriami FDE-5 infibitoriai. Potencijai gerinti efektyviai tinka naudoti šiuos vaistus : „Spedra“, „Viagra“, „Levitra“, „Ciali. Šie preparatai  išsiskiria greitu poveikiu, dideliu aktyvumu ir ypač palankiu saugumo profiliu. Tyrimai  parodė, kad avanafilis ir kiti vaistai pradeda veikti (sukelia erekciją) per 15 minučių ir jų veikimas trunka ne mažiau kaip 6 valandas po išgertos dozės.

Jei gydymas vienu  FDE-5 inhibitoriumi nepakankamai veiksmingai mažina impotenciją, pacientui galima rekomenduoti kitą FDE-5 inhibitorių arba kartu su FDE-5 inhibitoriumi skirti prostaglandino E1 (alprostadilio) injekcijų į varpos akytkūnį arba į uretrą. Apskritai potencijos sutrikimų gydymas dažniausiai yra kompleksinis – t.y. kartu gydoma tiek vaistais, tiek įvairiais maisto papildais, tiek psichoterapija.

Potencijos sutrikimams gydyti vartojami ar neseniai pradėti vartoti ir kitų farmakologinių klasių vaistai nuo impotencijos:

  • kraujagyslių endotelio augimo faktorius;
  • adrenerginių receptorių antagonistai (fentolaminas, delekvaminas, yohimbinas);
  • dopamino receptorių antagonistai (apomorfinas, bromokriptinas);
  • serotonino receptorių agonistai (trazodonas);
  • ksantino derivatai (pentoksifilinas);
  • oksitocino receptorių stimuliatoriai (oksitocinas).

Vaistai nuo impotencijos be recepto – nerekomenduotinas pasirinkimas, jei nuspręsite juos įsigyti patys, be gydytojo nurodymo.
Reikšmingas ir potencijos stiprinimas. Tam yra specialių pratimų. Geriausia, jei pratimus potencijai gerinti rekomenduos gydytojas, nusprendęs, kad jei konkrečiam pacientui jie bus tikslingi. 

 

Potencijos gerinimas ir kaip išvengti sutrikimų.

Kai kurios impotencijos atsiradimo priežastys nuo mūsų nepriklauso ir kontroliuoti jų, užkirsti kelio sutrikimams nėra lengva. Bet kai kurie veiksniai priklauso nuo paties žmogaus, todėl vyrai gali kontroliuoti savo gyvenimo būdą ir gerinti potenciją. Pavyzdžiui, svarbus darbo ir poilsio režimas, tinkama mityba, fizinis aktyvumas, tikslinga atsisakyti žalingų įpročių.
Nuolatinė partnerė – vienas reikšmingesnių veiksnių potencijai gerinti ir sutrikimams išvengti. Ne mažiau aktualu ir laiku kreiptis į gydytoją, pajutus kuriuos nors minėtus ar kitus simptomus.

 

Kviečiame kreiptis į ,,Homo Sanus'' kliniką, jeigu susiduriate su potencijos sutrikimais ar skundžiatės kitais seksualiniais sutrikimais ar urologinėmis problemomis ir Jums reikalinga seksologo, dermatovenerologo ar urologo konsultacija.

Mūsų klinikoje dirbantys specialistai pasirūpins efektyviu sveikatos problemų šalinimu. Gydytojų paslaugos teikiamos visiškai anonimiškai, atsižvelgiant į paciento pageidavimus, ir atliekant visus būtinus tyrimus.

Kviečiame susisiekti su mumis svetainėje nurodytais kontaktais.

Gyd. M. Buragas