Gyd. M. Buragas

Nepatogi tema, kurios dažnas vyras vengia – tai erekcijos sutrikimai, kitaip vadinami erekcijos disfunkcija (lot. – dysphunctio erectilii) - tai būklė, kuomet vyras nesugeba išlaikyti standžios varpos pilnaverčiam lytiniam aktui atlikti.  

Jei erekcijos sutrikimai pasitaiko reti, tai nereikia skubėti diagnozuoti sau ligos. Bet jei sumažėjusi erekcija pasireiškia nuolat ar jei daugiau kaip tris mėnesius tai trukdo tinkamai santykiauti, tuomet tikslinga susiplanuoti vizitą pas gydytoją.

 

Erekcija skirtingo amžiaus vyrams

Dėl erekcijos disfunkcijos kenčia 20-50 m. vyrai. Vyresniame amžiuje daugėja įvairių ligų, sumažėja seksualinis potraukis (potencija), retėja lytiniai santykiai, gaminama mažiau spermos. Sutrikusi, silpna erekcija sukelia fizinį ir psichologinį diskomfortą. Pastovūs ir dažnesni lytiniai santykiai sumažina tikimybę patirti erekcijos sutrikimus. Dėl keleto priežasčių sutrinkanti erekcija gali pasireikšti tiek jauniems, tiek vyresnio amžiaus vyrams. Susidūrę su panašiomis problemomis, stipriosios lyties atstovai turėtų kreiptis į specialistus, kurie padės pašalinti erekcijos sutrikimų priežastį.

Reikėtų pažymėti tris vyrų amžiaus grupes, kurie susiduria su su pablogėjusia erekcija:

 • jauni vyrai
 • vidutinio amžiaus vyrai
 • pagyvenę vyrai

Skirtingame amžiuje erekcijos sutrikimų priežastys – ne vienodos, tačiau visos jos reikalauja atitinkamo gydymo ir prevencijos.

Kai kuriais atvejais erekcijos sutrikimas jauniems vyrams gali būti psichologinės kilmės. Visgi, psichogeninės kilmės erekcijos sutrikimų pasitaiko retai. Žinoma, kartais erekcijos sutrikimai jauniems vyrams iš tiesų kyla psichologiniu pagrindu. Kai nepatyręs vaikinas pirmą kartą mylisi su mergina, jo galvoje gali kirbėti įvairių minčių ir baimių. Nepatyrimas, nežinomybės faktorius, netinkamai parinkta vieta ar partnerė gali daryti įtaką pirmai nesėkmei, kuri vėliau gali kartotis. Tokiais atvejais psichologinė įtampa ir didžiulis stresas gali tapti erekcijos sutrikimo priežastimi.

Kitas, ir kur kas dažniau pasitaikantis erekcijos sutrikimų pagrindas tiek jauname amžiuje, tiek vyresniųjų vyrų tarpe, yra - įvairių infekcijų sukelti uždegimai. Dėl jų pablogėjusia erekcija skundžiasi visos vyrų kategorijos.

Vidutinio amžiaus vyrams, gyvenantiems reguliarų lytinį gyvenimą, psichologinių erekcijos sutrikimų paprastai nebūna. Galimos retos išimtys, kai iš vyrų yra pasityčiojama, pasišaipoma dėl negalėjimo patenkinti moters, bet tokie atvejai nėra dažni. Lėtinių uždegimų sukeltą erekcijos pablogėjimą gali lydėti maudimas pilvo apačioje, tarpvietėje ar diskomfortas po sueities dubens srityje.

Garbingo amžiaus pacientų erekcija kinta dėl prasidėjusių amžiaus pokyčių. Vyresniame amžiuje vyrai susiduria su kraujotakos sutrikimais, ateroskleroze, lėtinėmis ligomis, kurios blogina jų fizinę būklę, kartu paveikdamos ir erekciją.

Tiek jaunų, tiek pagyvenusių vyrų erekcijos sutrikimai – panašūs. Esant erekcijos sutrikimui, patiriama nekokybiška sueitis, abiems partneriams poroje palieka pėdsakus, kurie apkartina lytinio gyvenimo grožį. Skirtingų amžiaus kategorijų pacientai, susidūrę su pablogėjusia arba išvis dingusia erekcija, turėtų nedelsti ir kreiptis į gydytoją. Kvalifikuotas specialisto ištyrimas ir gydymas gali sugrąžinti erekciją ir jaunuoliui, ir subrendusiam vyrui ar net senjorui.

 

Erekcijos disfunkcijos požymiai.

Erekcijos sutrikimai pasireikšti gali įvairiai, pavyzdžiui:

 • varpa visiškai nesustandėja;
 • nebaigus lytinio akto erekcija išnyksta;
 • varpa sustandėja šiek tiek, bet nepakankamai, kad galima būtų įvesti į makštį;
 • varpa sustandėja rytais, glamonių metu, bet norint pradėti lytinį aktą ji dingtsa ir pan.

 Galima skirti tris sumažėjusios erekcijos formas:

 1. lengva (varpa nesukietėja kartais)
 2. vidutinė (varpas sukietėja, bet nevisiškai)
 3. sunki (varpa visiškai nesukietėja)

 

Erekcijos sutrikimų priežastys. 

Sukelti disfunkciją gali psichologiniai ir fiziniai veiksniai. Bet psichologiniai veiksniai pasireiškia kiek rečiau nei fiziniai. Tačiau pastebėta, kad tik keletui procentų pacientų atvejų reikalinga psichoterapija. Didžioji dauguma vyrų kenčia nuo sutrikimų kraujotakos sistemoje, kurie ir trukdo pilnaverčiam seksualiniam gyvenimui ir kuriuos būtina gydyti mediciniškai, lankantis pas seksologą.

Erekcijai gali trukdyti:

 • baimė patirti nesėkmę;
 • baimė užsikrėsti venerinėmis ligomis;
 • baimė susilaukti vaikų;
 • baimė būti pašieptam, netikėtai užkluptam;
 • taip pat kraujotakos sutrikimai;
 • medžiagų apykaitos susirgimai (hipogonadizmas, cukraligė, padidėjęs ar sumažėjęs skydliaukės aktyvumas);
 • nervų sistemos ligos (epilepsija, Parkinsono, Alzheimerio ligos, išsėtinė sklerozė);
 • traumos (nugaros, galvos smegenų, dubens, stuburo lūžiai);
 • mažojo dubens organų susirgimai, pavyzdžiui, šlaplės uždegimas, lėtinis prostatos uždegimas, sekreto sąstovis sėklinėse pūslelėse dėl ilgo lytinių santykių nebuvimo;
 • alkoholio ir narkotikų vartojimas, rūkymas;
 • taip pat tam tikrų medikamentų, vaistų vartojimas (pavyzdžiui, mažinantys kraujospūdį, psichotropiniai, slopinantys imuninę sistemą, prieštraukuliniai bei psichotropiniai vaistai).

Pirmojo lytinio akto metu, nepatirtis, nežinojimas jaunuoliui sukelia didžiulį stresą. Dėl to ar aplinkos trukdžių (pavyzdžiui, kažkas nukrito, užėjo į patalpą ir pan.), gali dingti erekcija. Labai dažnai, nepasisekę pirmieji kartai vėliau nepasikartoja. Tačiau, jei ši problema kartojasi antrą, trečią kartą mylintis, galima galvoti apie psichogeninės kilmės erekcijos sutrikimą.

Vyresniems asmenims, dėl psichologinių problemų erekcija dingsta tik išskirtiniais atvejais. Tokių situacijų kaltininkės labai dažnai būna atsitiktinės moterys. Nepasisekusio lytinio akto metu, priekaištaudamos ar peikdamos vyrą dėl menkos erekcijos, moterys užgauna vyro savigarbą, įžeidžia jį. Visgi, panašios situacijos pasitaiko retai.

Kuo vyresnis vyras, tuo didesnė rizika, jog prasidėję amžiaus kraujotakos sutrikimai, aterosklerozė neigiamai veiks jų erekciją. Įvairūs lėtiniai uždegimai mažajame dubenyje, prostatoje ar šlaplėje jiems gali kilti dėl patekusių ar neišgydytų sukėlėjų.

Taip pat būna rytinės erekcijos sumažėjimas, dingimas. Erekcija pablogėja dėl sumažėjusio testosterono kiekio. Šis hormonas – tarsi statybinė medžiaga erekcijai, todėl jos stygius irgi blogina erekciją ryte.

Taigi, ne tik streso, bet ir lėtinių uždegimų bloginama erekcija dažnai užgožia sekso teikiamus malonumus. Susidūrus su pirmaisiais pablogėjusios erekcijos požymiais, laukti – negalima. Laiku atvykus pas specialistus bei pašalinus šio sutrikimo priežastis, tiek jaunas, tiek vyresnio amžiaus vyras galės vėl džiaugtis savo prigimtine teise – kokybiška erekcija. 

Dažna masturbacija - gali sukelti erekcijos disfunkciją

Ankstyvame amžiuje, kai vaikinai dar negyvena lytinio gyvenimo, jie užsiima masturbacija. Iš pažiūros atrodo keista, kaip jaunam vaikinui gali pasireikšti su erekcija susijusios problemos, jei jis dar nė karto nesimylėjo. Svarbu pastebėti, kad procesas, kai jaunuoliai po keliolika kartų į dieną bando patys save patenkinti, yra išties rizikingas. Nuo pat jaunų dienų užsiiminėjant besaike masturbacija „išvarginama“ prostata, į jos vidų patenka infekcijos, o tai sukelia prostatos uždegimą ir prostatitas komplikuojasi į pablogėjusią erekciją. Tada sutrikusią erekciją pataisyti prireikia nemažai laiko bei pastangų.

Ligų komplikacijos - blogina erekciją

Nors psichologinė įtampa, nepasiruošimas ir nerimas gali neigiamai paveikti erekciją, didžioji dalis visų erekcijos sutrikimų jauniems vyrams pasireiškia dėl uždegiminių reiškinių. Prostatoje, šlaplėje, sėklidžių prielipuose, tiesiosios žarnos, hemorojinių mazgų lėtiniai uždegimai gali komplikuotis ir sukelti jaunuolio erekcijos disfunkciją – pablogėjimą. Tiesa, kur kas dažniau uždegimo komplikacijų sukeltų erekcijos pakitimų kenčia vyresni vyrai. Visiems vyrams tokios ligos kaip hemorojus, sinusitai, sugedę dantys ar parodontozė gali infekciją išplatinti po mažąjį dubenį, sukelti uždegimą, o uždegimas duoda komplikaciją – erekcijos disfunkciją.

Pastebėjus pirmuosius pablogėjusios erekcijos simptomus, būtina kreiptis į specialistą. Didžią dalį erekcijos sutrikimų sukelia lėtinio uždegimo procesas lyties takuose.

Paūmėjęs hemorojus, stiprus viduriavimas, negydomi sinusitai, kiauri dantys ar parodontozė gali turėti įtakos infekcijos patekimui į lyties takus per limfagysles ar kraujagysles ir sukelti uždegimą. Tarkime, pilnai neišgydytas uždegimas ir vienkartinis vaistų panaudojimas gali pagerinti savijautą tik trumpam, bet vėliau, po kelių mėnesių ar metų lėtinė liga gali komplikuotis ir sukelti uretros ir prostatos uždegimo komplikacijų.

 

 

Profilaktika: kas svarbu?

Erekcijos sutrikimai jauniems vyrams yra bene viena didžiausių problemų, apie kurias jie paprastai vengia šnekėti. Kaip bebūtų gaila, šiandien nemaža dalis jaunuolių iš tiesų susiduria su šiomis problemomis. Dėl ko kyla ir ką daryti, kad erekcijos sutrikimai nenustelbtų lytinio gyvenimo grožio pačioje jaunystėje?

 • Lytinių organų higiena masturbacijos metu
 • Reguliarūs lytiniai santykiai mažina sumažėjusios erekcijos riziką. Taip pat svarbu geri partnerių tarpusavio santykiai, supratimas, palaikymas, tinkama aplinka lytinių santykių metu (jauki, rami, nekelianti streso ir pan.).

 

Erekcijos sutrikimų gydymas.

Pirmiausia reikia žinoti, kad sumažėjusi erekcija neretai yra tik kitų ligų padarinys, todėl būtina tikslingai gydyti erekcijos sutrikimus lėmusias ligas.

O kalbant apie sumažėjusios erekcijos gydymą, tai šiuo atveju būtina gydytojo konsultacija, kuris įvertinęs problemą parinks efektyvų gydymą. Erekcijos disfunkcija gydoma psichoterapijos, seksualinės terapijos, tablečių, injekcijų pagalba.

Būtina žinoti, kad erekcijos sutrikimų gydymo efektyvumas priklauso nuo sėkmingai gydytos pagrindinės ligos.

 

Visi vyrai turėtų atsakingai rūpintis savo seksualine sveikata. Tik gerai jaučiantis ir esant optimaliai organizmo funkcijų veiklai, lytinis gyvenimas gali būti kokybiškas. Ligos atveju, tik specialisto ilgalaikis gydymas padės pagerinti erekciją.

Esant tokiai būklei, pojūčiams, privalu kreiptis į gydytoją seksologą.

Homo Sanus klinikos gydytojai yra visada pasiruošę padėti ir užtikrinti visišką konfidencialumą.

 

Dermatovenerologo, seksologo, urologo konsultacijos bei paslaugos Vilniuje

 

Neramina įvairiausi seksualiniai ar lytinės sistemos negalavimai? O gal atsitiko kažkas, apie ką norėtumėte pasitarti su specialistu, tačiau nedrįstate apsilankyti klinikoje? Tiek vyrai, tiek moterys gali su gydytoju konsultuotis internetu.

Klausimus gydytojui galite drąsiai užduoti užpildę klausimo formą ir greitai sulauksite gydytojo specialisto atsakymo.


GARANTUOJAME VISIŠKĄ KONFIDENCIALUMĄ 

INFORMACIJA PRIEŠ VIZITĄ