Gyd. M. Buragas

Hepatitas B arba tiksliau, hepatito B virusas sukelia kepenų uždegimą. Hepatitas B virusas randamas infekuoto asmens kūno skysčiuose ir yra perduodamas lytinio kontakto metu bei bet kokio kontakto su kūno skysčiais metu, t. y. su krauju, seilėmis ir šlapimu. Kai kuriems žmonėms hepatitas B gali sukelti ilgalaikius kepenų pažeidimus.

Hepatito B simptomai

Užsikrėtęs asmuo hepatitu B gali neturėti jokių simptomų ir užkrėsti kitus asmenis pats to nežinodamas. Tačiau jeigu požymiai jaučiami, jie gali būti išskirti pagal hepatito tris stadijas.

Pirma hepatito stadija

Pirmieji hepatito B simptomai gali pasirodyti praėjus 1 - 6 mėnesiams po kontakto su užsikrėtusiu asmeniu:

  • apetito stoka, šleikštulys, rečiau vėmimas;
  • nepaprasto nuovargio jausmas;
  • skausmai sąnariuose.

Geltos stadija

Gelta yra ryškiausia ir aiškiausiai pastebima hepatito B stadija. Ši stadija gali trukti 2 - 8 savaites. Gelta pasireiškia šiais požymiais:

  • oda ir akių baltymai pagelsta;
  • šlapimas tamsiai rudas, išmatos pašviesėjusios;
  • pilvo jautrumas (papilvės srityje), skausmas dešinėje pašonėje.

Sveikimo stadija

Dauguma sergančių hepatitu B pasveiksta savaime, sveikimo stadija pasižymi šiais simptomais:

  • odos ir akių geltonumas palaipsniui dingsta;
  • šlapimas ir išmatos įgyja normalią spalvą;
  • atsiranda apetitas, išnyksta silpnumas.

Hepatito B gydymas

Sergantys hepatitu B pasveiksta savaime, gydytojai rekomenduoja tik sveikimo laikotarpiu taikyti tausojantį režimą ir dietą. Ligos pradžioje rekomenduojamas lovos režimas.

Tačiau svarbu, kad sveikimo procesą stebėtų gydytojas, nes ~10 proc. sergančiųjų išsivysto lėtinė hepatito forma arba jie lieka viruso nešiotojais. Sergantys lėtine forma - HBV infekcija, gali būti gydomi interferono injekcijomis. Hepatito nešiotojams reguliariais reikalinga atlikti kepenų funkcinius ir kitus tyrimus. Iki 95 atvejų motinos, nešiojančios HBV, gimdymo metu gali užkrėsti naujagimį, iš kurių apie 80 sirgs lėtine HBV forma.

Hepatito B laboratorinė diagnostika

Jei norite sužinoti, ar esate užsikrėtę, ar sergate lėtine HBV infekcija, reikia ištirti Jūsų kraują. Tai ypač svarbu sergant lėtiniu hepatitu B, nes jo metu dažniausiai nebūna tokio simptomo kaip gelta. Šis tyrimas atliekamas retai, tik esant ūminio ar lėtinio hepatito B įtarimui.

Profilaktinės priemonės

Apsisaugojimas nuo hepatito yra sukurta efektyvi vakcina. Patvariai apsaugai (imunitetui) nuo HBV įgyti reikia vakcinuotis trimis vakcinos dozėmis. Tačiau „skiepai“ neišgydys asmens, užsikrėtusio HBV. Pasyvi imunizacija imunoglobulinais yra labai brangi ir naudojama iškart po užsikrėtimo, siekiant išvengti ligos.

Hepatito B paplitimas

Pasaulyje apie 350 milijonų žmonių yra hepatito B viruso (HBV) nešiotojai. Nustatyta, kad kasmet nuo šios infekcijos ir jos pasekmių miršta apie vieną milijoną žmonių. Europoje kasmet šiuo hepatito B virusu užsikrečia apie vienas milijonas žmonių, 100000 tampa viruso nešiotojais, o 24000 miršta nuo HBV pasekmių.

Lietuvoje kasmet registruojama apie 450 naujų HBV užsikrėtimo atvejų, tačiau paskaičiuota, kad faktinis susirgimų skaičius yra šešis kartus didesnis, t. y. siekia 2700. Šiuo metu Lietuvoje yra apie 80000 HBV nešiotojų ir sergančių lėtiniu hepatitu B.

 

Hepatito G diagnozei, tyrimams bei gydymui būtina kreiptis į gydytoją. Kviečiame susisiekti svetainėje nurodytais kontaktais ir pasikonsultuoti su Homo Sanus klinikos gydytojais.

 

Grįžti į: "lytiškai plintančių ligų gydymas"