Pagrindiniai inkstų sutrikimai yra ūminis pielonefritas (inkstų uždegimas), inkstų akmenligė, lėtinis inkstų nepakankamumas ir kitos ligos.

Kiekviena šių ligų pasireiškia tam tikrais simptomais, tačiau inkstų sutrikimai gali skirtis priežastimis ir net gydymu. Svarbu pastebėti, kad tos pačios inkstų ligos gydymas skirtingiems pacientams gali skirtis.

 

Inkstų uždegimas

Priežastys

Inkstų uždegimas dažniausiai yra sukeliamas Escherichia coli bakterijos, patekusios į šlapimo sistemą. Jai mažiau atsparūs žmonės, turintys inkstų akmenų ar silpnesnį imunitetą.

Simptomai

Pirmas požymis, pranešantis, kad gali būti kilęs inkstų uždegimas – tai skausmingas ir dažnas šlapinimasis ir netrukus prasidedantis karščiavimas.

Šios ligos simptomai esti ir kiti, pavyzdžiui: skausmas juosmens srityje, jausmas, tarytum nori šlapintis, nors šlapimo pūslė yra tuščia, gali varginti ir pilvo skausmas, pykinimas, šlapime galite pastebėti kraujo, pats šlapimas dažnai būna drumstas ir tamsus. Ir tai dar ne visi šios inkstų ligos požymiai, kurie kiekvienam pacientui gali pasireikšti individualiai, bet skausmingas ir dažnas šlapinimasis yra dažniausi, dėl kurių verta sunerimti ir nedelsti kreiptis į medikus, kad kuo greičiau būtų pradėtas tikslingas gydymas.

Gydymas

Pielonefritas gydomas antibiotikais, taip pat atliekami tyrimai. Uždegimo atveju gydymą svarbu pradėti kuo anksčiau, kad būtų išvengta komplikacijų. Apskritai, visų inkstų ligų gydymas reikalauja nedelsti ir pajutus pirmuosius simptomus kreiptis į gydytoją. Nei šios, nei kitų inkstų sutrikimų gydymui negali būti taikoma savigyda.

 

Inkstų akmenligė

Priežastys

Inkstų akmenligė – tai daugiausiai atvejų paveldima inkstų liga. Tačiau jos progresui daug įtakos turi atitinkama žmogaus mityba ir gyvensena.

Simptomai

Šios ligos simptomai – inkstų skausmas, kurį sukelia akmuo, užblokavęs šlapimo nutekėjimą šlapimtakyje. Dėl to šlapimas kaupiasi inkste ir tempia jo kapsulę. Kiti dažni požymiai gali būti: pykinimas ar net vėmimas, pilantis šaltas prakaitas, neretas pacientas ima karščiuoti, skundžiasi diegliu šone ir skausmingu šlapinimusi. Kartais pasitaiko ir pilvo pūtimas. Sergantys inkstų akmenlige gali pastebėti kraujo ar net mažytį akmenuką šlapime.

Gydymas

Inkstų akmenligės gydymas remiasi medikamentais, o dažniausiai akmenligė gydoma operacijos arba litotripsijos būdu. Yra inkstų akmenų tipas, kurį galima gydyti medikamentais, todėl prieš gydymą būtini tyrimai paciento inkstų akmens rūšiai nustatyti. Užėjus priepuoliui gali būti skirti skausmą malšinantys vaistai.

Neretai galima išgirsti, koks veiksmingas natūralus akmenligės gydymas, pavyzdžiui, įvairūs nuovirai. Visgi inkstų ligos – ne juokas, tad nesiūlome aklai remtis natūralia medicina, o pirmiausia pajutus simptomus kreiptis į gydytoją, kuris paskirs tikslingą konkrečios ligos gydymą. Nei šios, nei kitų su inkstais susijusių sutrikimų gydymas negali remtis savigyda.

 

Lėtinis inkstų nepakankamumas

Priežastys

Lėtinis inkstų nepakankamumas yra įvairių inkstų ligų pasekmė arba gali išsivystyti ir savarankiškai – ypač tiems žmonėms, kurie turi didelį kreatinino kiekį kraujyje. Dažniausiai lėtinį inkstų nepakankamumą iššaukia cukrinio diabeto sukeltas inkstų pažeidimas, glomerunonefritas ir kitos ligos.

Simptomai

Inkstų nepakankamumo simptomai yra:

  • pykinimas bei vėmimas
  • apetito stoka
  • didėjanti kūno masė
  • bendras silpnumas
  • dažną pacientą vargina niežulys, odos sausumas bei odos ir gleivinės pageltimas

Gydymas

Priklausomai nuo to, kokia liga turėjo įtakos lėtiniam inkstų nepakankamumui išsivystyti, toks yra taikomas ir gydymas. Pavyzdžiui, jei pacientui inkstų nepakankamumas išsivysto dėl akmenligės, vadinasi pirmiausiai reikia gydyti inkstų akmenis.

Taip pat šios ligos gydymui įtakos turi inkstų nepakankamumo laipsnis. Tiesa, neretai galima išgirsti patarimų, kaip lėtinį inkstų nepakankamumą galima gydyti natūraliomis priemonėmis. Bet tiek šios ligos, tiek kitų inkstų ligų gydymas yra rimtas procesas, tad turi būti paskirtas gydytojo, įvertinus paciento nusiskundimus, gretutines ligas, ligos priežastis ir kitus aspektus. Nei šios, nei kitų inkstų ligų gydymas negali remtis savigyda.

 

Inkstų ligos ir mityba

Inkstų ligų priežastys ir gydymas glaudžiai siejasi su mitybos ypatumais. Tad nenuostabu, jog turint sutrikimų inkstų srityje tenka pakoreguoti paciento valgiaraštį. Šią sąsają tarp inkstų sveikatos būklės ir mitybos įpročių, vienas iš asmektų, kurį su pacientu būtinai aptars gydytojas.

Turintiems inkstų sutrikimų rekomenduojama kiek įmanoma riboti suvartojamos druskos kiekį ir kuo daugiau gerti vandens bei valgyti uogų, daržovių, citrusinių vaisių. Priklausomai nuo konkrečios ligos ir jos gydymo metodų, gydytojas nuspręs, kokie mitybos principai Jums aktualūs ir pateiks rekomendacijas.

 

Kviečiame kreiptis į „Homo Sanus“  kliniką, jeigu skundžiatės seksualiniais sutrikimais ar urologinėmis problemomis ir Jums reikalinga seksologo, dermatovenerologo ar urologo konsultacija.

Mūsų klinikoje dirbantys specialistai pasirūpins efektyviu sveikatos problemų šalinimu. Seksologo, dermatovenerologo ir urologo paslaugos „Homo Sanus“ klinikoje atliekamos anonimiškai, atsižvelgiant į paciento pageidavimus, ir atliekant visus būtinus tyrimus.

Susisiekite su mumis svetainėje nurodytais kontaktais.

Gyd. M. Buragas

Dažniausiai užduodami klausimai

Kokios dažniausios inkstų ligos?

Pagrindiniai inkstų sutrikimai yra glomerulonefritas, pielonefritas (inkstų uždegimas), inkstų akmenligė ir lėtinis inkstų nepakankamumas.

Kokie simptomai rodo, kad galite sirgti inkstų ligomis?

Pirmasis požymis, kuris parodo, jog turite inkstų sutrikimą yra skausmingas ir dažnas šlapinimasis bei pakilusi temperatūra. Gali būti ir kiti simptomai, tokie kaip: skausmas juosmens srityje, pykinimas, šlapime pasirodo kraujo.