Kas yra lytinis potraukis ir jo sumažėjimas?

Lytinis potraukis, dar vadinamas žmogus libido, mokslininkų aiškinamas kaip geismas ir visa, kas charakterizuoja individą kaip seksualią būtybę. Kalbant paprastai, tai lytinio potraukio sumažėjimą galima apibūdinti kaip nuolatinį arba pasikartojantį lytinio potraukio ir / ar seksualinių fantazijų sumažėjimą ar visišką nebuvimą. Lytinio potraukio sumažėjimo problema gerokai dažnesnė tarp moterų, nors pasitaiko ir vyrams.

Sutrikimu lytinio potraukio sumažėjimas traktuojamas tada, kai jis turi neigiamos įtakos poros santykiams, o moteriai/ vyrui kelia stresą ir nerimą.

 
Kodėl sumažėja lytinis potraukis?

Skiriamos dvi pagrindinės libido sumažėjimo priežasčių grupės: psichologinės ir fizinės. Net apie 80–90 procentų priežasčių, lemiančių nenorą mylėtis, yra psichologinės, pavyzdžiui, stresas, nerimas, nuovargis, netinkamos gyvenimo sąlygos, pasitikėjimo savimi ar partneriu stoka, auklėjimo įtaka, baimė pastoti ir pan. Viena dažniausių lytinio potraukio sumažėjimo priežasčių yra įtampa tarp vyro ir moters, pasireiškianti, pavyzdžiui, dažnai konfliktuojant, nesuprantant vienas kito poreikių ir pan. Neretai moterų lytinis potraukis sumažėja po gimdymo.

Kita grupė priežasčių, dėl kurių sumažėja lytinis potraukis, yra fizinės, pavyzdžiui, trauma, operacija, partnerio liga, anemija, nuolatinė miego stoka, įtemptas gyvenimo ritmas, dažnas alkoholio vartojimas, raminamųjų vaistų vartojimas ir pan.

Vyrams libido sumažėjimas gali būti sąlygotas taip pat psichologinių priežasčių, sveikatos problemų, sumažėjusio testosterono kiekio.

Kartais nutinka taip, kad lytinio potraukio sumažėjimą pajunta moterys, pradėjusios vartoti hormonines tabletes. Svarbu suvokti, kad tai nėra gerai ir toleruoti to negalima, o tabletes tikslinga pakeisti kita kontracepcijos priemone

 

Lytinio potraukio sumažėjimo gydymas

Sumažėjusio lytinio potraukio gydymas priklauso nuo libido sumažėjimą sąlygojusių priežasčių. Svarbu ne tik grąžinti lytinį potraukį, bet ir tikslingai gydyti / pašalinti jį sukėlusią priežastį. Jei lytinio potraukio sumažėjimo priežastis yra medicininė, tuomet reikia gydyti jį lėmusią ligą, galbūt keisti vaistus ir pan. Jei libido sumažėjimą nulėmė psichologiniai veiksniai, tuomet tikslinga bus pasikonsultuoti su seksologu, pasinaudoti individualia ar poros konsultacija.

Gyd. M. Buragas