Pielonefritas – tai inkstų uždegimas, galintis būti tiek ūminis, tiek lėtinis.

 

Inkstų uždegimo priežastys.

Pagrindinė šios ligos priežastis – tai Escherichia coli bakterija, patekusi į šlapimo sistemą. Natūraliai šio tipo bakterijos gyvena žmogaus žarnyne, tačiau dėl moterų anatomijos (joms ši liga pasitaiko dažniausiai) bakterijos gali patekti ir įsitvirtinti šlapimo takuose taip sukeldamos inkstų geldelių uždegimą. Į inkstus mikroorganizmai dažniausiai patenka iš apatinių šlapimo takų, gerokai rečiau – iš kraujo, sergant tam tikromis ligomis, pavyzdžiui, pūlinga angina, sepsiu ar pan.

Ligos atsiradimui, vystymuisi įtakos turi ir kiti veiksniai. Kokie? Jau minėjome, kad moterims ši liga yra labiau būdinga. Bet štai pirmaisiais gyvenimo metais inkstų uždegimu gerokai dažniau serga berniukai – tai suponuoja įgimtos šlapimo takų anomalijos. Inkstų uždegimą taip pat labiau linkę pasigauti asmenys, sirgę akmenlige, turintys šlapimo sistemos sutrikimų ar turintys silpną imunitetą, nėščiosios, sergantys cukriniu diabetu, taip pat turintys įgimtą šlapimo refliuksą į viršutinius šlapimo takus.

 

Inkstų uždegimo požymiai.

Pielonefrito simptomai ir požymiai gali būti dažnas ir skausmingas šlapinimasis, pakilusi temperatūra, juosmens skausmas, rečiau pykinimas. Pajutus šiuos simptomus reikia kreiptis į medikus, kad būtų atlikti tyrimai. Kaip tinkamai gydomas inkstų uždegimas, žino tik specialistai urologai, todėl savarankiškai nesigydykite. Netinkamai gydoma liga gali išsivystyti į ūmų inkstų funkcijos nepakankamumą.

Ligos eiga dažnu atveju yra staigi: pirmiausia ligonis pajunta, kad šlapinimasis tapo skausmingas, į tualetą prireikia eiti dažnai, šiek tiek vėliau atsiranda šaltkrėtis, gali kilti temperatūra, juntamas skausmas juosmens srityje, kai kuriais atvejais pasireiškia pykinimas. Būklė pagerėja vos per kelias dienas, kai tik pradedamas tikslingas gydymas.

 

Inkstų uždegimo profilaktika.

Jei neseniai sirgote šia liga ar tiesiog norite jos išvengti, verta atsižvelgti į tam tikrus patarimus. Pavyzdžiui, vienas esminių – vengti peršalimų. Šaltuoju metų laiku renkitės šiltai, nesėdėkite ant šaltų paviršių, jei naudojatės lauko tualetu, pasirūpinkite, kad jis būtų kiek įmanoma sandaresnis, kad nepūstų vėjas. Taip pat būtina avėti tinkamą, šiltą avalynę. Jei inkstų uždegimas kartojasi dažnai, būtina identifikuoti to priežastis ir pašalinti ligą sukeliančius veiksnius arba jų vengti.

Sergantiems inkstų uždegimu rekomenduojama laikytis tam tikrų mitybos taisyklių. Reikėtų apriboti baltymų vartojimą, kadangi per didelis baltymų kiekis gali turėti neigiamos įtakos inkstų funkcijai. Rekomenduotini tie produktai, kurie pasižymi aukštos biologinės vertės baltymais (žuvis, vištiena, mėsa bei pieno produktai). Kol gydomas inkstų uždegimas, atsisakykite arba iki minimumo apribokite kavos ir kitų kofeino turinčių gėrimų, aštraus maisto, alkoholinių ir gazuotų gėrimų vartojimą. Sergantiems inkstų uždegimu rekomenduojama daugiau vartoti graikinių riešutų, spanguolių, kukurūzų bei slyvų. Svarbu atkreipti dėmesį, kad vartotumėte visavertį maistą.

 

Inkstų uždegimo komplikacijos.

Viena dažniausiai išskiriamų inkstų uždegimo komplikacijų yra dažnai pasikartojančios šlapimo takų infekcijos. Taip pat gali išsivystyti gyvybei pavojinga komplikacija – urosepsis. Dar viena komplikacija, kurią pagrįstai galima įtarti ligonio būklei negerėjant kelias dienas, yra inksto pūlinys. Taip pat inkstų uždegimo komplikacija gali būti inkstų funkcijos nepakankamumas.

 

Tyrimai ir gydymas.

Liga paprastai nustatoma išklausius paciento skundus, apžiūrėjus pacientą, atlikus šlapimo tyrimus.

Svarbiausias inkstų uždegimo gydymas – antibiotikų terapija. Gydytojas parenka tinkamą antibiotiką, atsižvelgdamas į ligonio būklę, lydinčias ligas, tyrimų rezultatus. Vaistai gali būti geriami ar leidžiami į veną. Ligonio būklei nesitaisant, vienas antibiotikas gali būti pakeistas kitu, taip pat gali būti naudojami ir kelių medikamentų deriniai. Svarbu baigti visą vaistų kursą, kad būtų išvengta ligos pasikartojimo ar perėjimo į lėtinę formą. Rekomenduojama gerti daug skysčių – 2,5–3 litrai per dieną būtų labai tinkama norma. Puikiu pasirinkimu bus arbatos, dezinfekuojančios šlapimo takus, taip pat spanguolių sultys. Jeigu inkstų uždegimas išsivysto į grėsmingas komplikacijas, tokias kaip inksto pūlinys, gali būti reikalingas ir operacinis inkstų uždegimo gydymas.

 

Kviečiame kreiptis į  „Homo Sanus“ kliniką, jeigu skundžiatės seksualiniais sutrikimais ar urologinėmis problemomis ir Jums reikalinga seksologo, dermatovenerologo ar urologo konsultacija. Mūsų klinikoje dirbantys specialistai pasirūpins efektyviu sveikatos problemų šalinimu. Seksologo, dermatovenerologo ir urologo paslaugos klinikoje atliekamos anonimiškai, atsižvelgiant į paciento pageidavimus, ir atliekant visus būtinus tyrimus. Kviečiame susisiekti su mumis svetainėje nurodytais kontaktais.

  Gyd. M. Buragas