Yra tokių vyriškų ligų, kurių pirmieji simptomai gali būti įvairios išskyros, šlapinimosi sutrikimai, bet ne skausmas (bent jau ligos pradžioje). Tačiau pirmieji vyrų sėklidžių ligų simptomai yra išskirtinai lydimi skausmo. Laiku negydomos sėklidžių ligos gali išsivystyti į sudėtingas komplikacijas, todėl pastebėjus tam tikrus sėklidžių ligų požymius, būtina kreiptis į urologą dėl išsamių tyrimų ir gydymo.

Pagrindinės sėklidžių ligos:

 • Sėklidžių apsisukimas – tai itin sunki būklė, kai vyro kapšelio viduje apsisuka sėklidė. Vyras kaip mat pajunta didelį skausmą, nes užsiveržia sėklidės kraujagyslės, sutrinka kraujotaka. Įtarus sėklidės apsisukimą reikia nedelsiant kreiptis dėl gydymo, kitaip rizikuojate prarasti sėklidę.
 • Traumos - bet kokiom aplinkybėm patirtos sėklidžių traumos sukelia didelį skausmą. Pas urologą reikėtų kreiptis, jei po traumos nenyksta patinimai ir mėlynės.
 • Infekcijos - sėklidžių ligų gydymas būtinas pasigavus lytiniu keliu plintančias infekcijas. Chlamidijos arba gonorėjos bakterijos sukelia uždegimą - uretritą, dėl kurio skauda sėklides. Ši liga gydoma antibiotikais.
 • Išvaržos
 • Rečiau pasitaikanti sėklidžių liga – vėžys. Šios ligos atveju kapšelis būna padidėjęs, gali būti jaučiamas kapšelyje susidaręs mazgelis. Įdomu, kad prostatos vėžys dažniausias vyresnio amžiaus vyrams, o sėklidžių – kaip tik jaunesniems vyrams. Anksti diagnozavus sėklidžių vėžį jį gydyti yra gana paprasta.
 • kiti rečiau pasitaikantys sutrikimai.

Sėklidžių ligos turi būti ištiriamos ir gydomos, norint, kad neišsivystytų komplikacijos. Pajutę sėklidžių skausmą ar kitus įtartinus požymius, nedelsdami kreipkitės į medikus.

Sėklidžių ligų diagnostika

Sėklidžių ligų diagnostika atliekama apžiūrint lytinius organus, taip pat atliekama kapšelio echoskopija, kurios metu įvertinama ir sėklidės kraujotaka. Diagnostika atliekama pacientui pastebėjus neįprastus simptomus ir pakitusius sėklidžių požymius ar profilaktinių tyrimų metu.

Sėklidžių ligų gydymas

Gydymas priklauso nuo sėklidžių ligos ir ją sukėlusios priežasties:

 • Užsisukus sėklidei ar jos bei prielipo ataugėlei, ligonis nedelsiant (per 4 – 6 val.) turi būti operuojamas. Tokia gydymo taktika sumažina sėklidės žūties ir nevaisingumo pavojų. Operacijos metu šalinamos užsisukusios ataugėlės, o jei buvo užsisukusi sėklidė – ji atsukama ir siūlėmis prifiksuojama. Žuvusi sėklidė šalinama.
 • Sėklidės ar prielipo uždegimas gydomas antibiotikais, skausmą mažinančiais (nesteroidiniais priešuždegiminiais) vaistais, lovos režimu. Susiformavus pūliniui, jis atveriamas chirurgiškai.
 • Kapšelio vandenė (hidrocelė, cistocelė) yra šalinami chirurginiu būdu.
 • Sėklidžių vėžys: sergant sėklidės vėžiu taikomas kompleksinis ir kombinuotas gydymas. Šios sėklidžių ligos atveju būtina pašalinti sėklidę. Vėliau gali tekti gydyti radioaktyviais spinduliais ar taikyti polichemoterapiją.
  • Operacinis gydymas. Sėklidės pašalinimas - operacija, kuri atliekama perpjaunant kapšelio odą ir pašalinant sėklidę su priedėliu, sėkliniu virželiu. Būtina žinoti, kad vienos likusios sėklidės pakanka normaliam lytiniam gyvenimui bei apvaisinimui.
  • Chemoterapija. Esant reikalui, gydytojas skiria medikamentus, veikiančius vėžines ląsteles. Dažniausiai skiriami keli medikamentai pagal tam tikras schemas. Jie gali būti leidžiami į veną, į raumenis. Šie medikamentai stabdo vėžinių ląstelių dauginimąsi, jų vystymąsi ir augimą.
  • Spindulinis gydymas. Priklausomai nuo ląstelių, rastų pakitusioje sėklidėje, gali būti paskirtas gydymas radioaktyviais spinduliais. Specialiais aparatais, kuriuose įtaisyti radioaktyvūs elementai, pagal gydytojo radioterapeuto paruoštą planą švitinamos tam tikros kūno vietos.

Kviečiame kreiptis į mūsų kliniką, jeigu skundžiatės seksualiniais sutrikimais ar urologinėmis problemomis ir Jums reikalinga seksologo, dermatovenerologo ar urologo konsultacija. Mūsų klinikoje dirbantys specialistai pasirūpins efektyviu sveikatos problemų šalinimu. Seksologo, dermatovenerologo ir urologo paslaugos „Homosanus“ klinikoje atliekamos anonimiškai, atsižvelgiant į paciento pageidavimus, ir atliekant visus būtinus tyrimus. Kviečiame susisiekti su mumis svetainėje nurodytais kontaktais.