EPIDIDIMITAS - TAI SĖKLIDĖS PRIELIPO UŽDEGIMAS

Epididimitas būna ūmus (Epididymitis acuta) arba lėtinis (Epididymitis chronica). Įprastai lėtinis epididimitas atsiranda po persirgto, tačiau neišgydyto ūmaus epididimito.

Sėklidės - tai vyrų hormoninės sistemos dalis, esanti odos maišelyje – kapšelyje. Jos gamina ir brandina vyriškąsias lytines ląsteles – spermatozoidus bei testosteroną. 

Prielipas - tai prie sėklidžių šono prisitvirtinęs vingiuotų kanalėlių darinys, antsėklidis. Sėklidės prielipas anatomiškai yra skirstomas į galvutę, kūną ir uodegą. Viena iš keleto prielipo funkcijų – filtro, nepraleidžiančio infekcijų į sėklidę. Tad patekus infekcijai į sėklidės prielipą, galvutė sustorėja, yra skausminga, prasideda uždegimas, tada reikalingas profesionalus gydymas.

Sėklidė ir antsėklidis/prielipas yra vyro reprodukciniai organai, apdengti sėklidės dangalais, kapšelio keliamuoju raumeniu bei oda ir yra įsitvirtinę tarpvietės srityje.

Sėklidės prielipo uždegimas – dar vadinamas: epididimitas - tai yra, vingiuoto kanalėlio, gulinčio ant užpakalinio sėklidės paviršiaus - uždegimas ar infekcija, kuris sukeliamas mikroorganizmų atkeliavusių krauju, iš šlapimo takų, ar dėl lytiškai plintančių bakterijų.

Tai viena iš dažniausiai vyrų nuo 19 iki 40 metų susergamų ligų. Šia liga dažnai serga vyrai, turintys daug seksualinių partnerių, nesinaudojančių apsaugos priemonėmis.

Ši liga dažniausiai yra kapšelio uždegimo priežastis, tačiau gali išplisti į sėklidę ir vadinsis epididymoorchitu.

Tai pat, kalbant apie vaikus - berniukams reikia laiku gydyti vandenę (hidrocelę), nes susirgus šia liga sudaromos palankios sąlygos infekcijoms plisti, kurios jeigu nėra gydomos kitame etape gali sukelti sėklidės prielipo uždegimą.

Vyresniems vyrams prielipo uždegimus sukelia šlapimo sistemos infekcijos.

Epididimitą gali sukelti:

 • šlapimo kanalo, prostatos uždegimas;

 • kapšelio trauma bei infekcijos;

 • lytiškai plintančios infekcijos (LPI);

 • koliforminiai organizmai, kurie paprastai gyvena žarnyne.

Epididimito požymiai

Sėklidės prielipo uždegimas būna ūminis arba lėtinis.

Pirmiausia susergama ūminiu epididimitu, bet jei jis yra negydomas arba buvo gydytas, bet dėl vienų ar kitų priežasčių neišgydytas tinkamai ar pilnai, tuomet didelė tikimybė, kad jis virs lėtiniu epididimitu.

Ūminis sėklidės prielipo uždegimas apie save praneša jau pirmąją parą. Jei juntate skausmą pilve ar šonuose, kuris netrukus nusileidžia į sėklides, jei pastarosios patinsta, kapšelis parausta, šlapinantis juntamas skausmas ar kitoks diskomfortas, pakyla temperatūra, pykina, tuomet pagrįstai galima įtarti sėklidžių prielipo uždegimą, kuriam nedelsent turi būti taikomas gydymas, siekiant, kad jis nevirstų lėtiniu uždegimu.

Lėtinis sėklidės prielipo uždegimas - tai epididimito forma kai vis pasikartoja arba nuolat juntamas kiaušelių skausmas, kuris suintensyvėja judant, taip pat dažnai laikosi temperatūra, nors ir nedidelė, sėklidė būna kieta ir skausminga.

Esminiai epididimito simptomai:

 • dažnas, skausmingas šlapinimasis, šlapimo susilaikymas ar nelaikymas;

 • karščiavimas;

 • šaltkrėtis, drebulys;

 • pykinimas;

 • skausmas papilvės šonuose, nusmelkiantis į sėklidę;

 • kapšelio paraudimas.

Sėklidės prielipo uždegimo gydymas

Susirgus sėklidės prielipo uždegimu reikėtų:

 • vengti lytinių santykių
 • vengti šalčio
 • pakelti kapšelį

Ūmaus epididimito gydymas

Pajutus minėtus simptomus būtina skubiai kreiptis į specialistą. Gydytojas diagnozuoja ligą ir paskiria gydymą apklausęs ligonį, atlikęs reikiamus tyrimus.

Gydytojas paskirs šiai ligai gydyti reikiamus vaistus, kuriuos pradėjus vartoti skausmas gana greitai pasitrauks, o patinimui atslūgti prireiks kelių dienų. Sergant sėklidžių prielipo uždegimu Jums bus rekomenduota vengti lytinių santykių.

Lėtinio prielipo uždegimo gydymas

Lėtinis sėklidės prielipo uždegimas įvyksta persirgus lytiškai plintančiomis ligomis, sifiliu, tuberkulioze. 

Lėtinį epididimito uždegimą lydi nuolatiniai ar pasikartojantys skausmai kaušeliuose, ypač judant. Temperatūra nebūna aukšta, sėklidė kieta ir skausminga.

Lėtinis epididimitas būna dažniau ir yra labiau pavojingas nevaisingumo atžvilgiu, nes dažniau „perdega“ abi sėklidės.

Gydymo taktika panaši į ūmaus sėklidės prielipo uždegimo, tik yra ilgesnė ir dažnai papildomai yra skiriamos fizioterapinės procedūros.

Sergantiems epididimitu pacientams įprastai gydytojo paskiriami nuskausminamieji vaistai bei antibiotikai. Dėl to skausmas gydant sumažėja per 1 – 3 dienas, bet patinimas gali išlikti savaites ar net mėnesius.

Tyrimai

Siekiant užtikrinti tinkamą gydymą, pacientams sergantiems sėklidės prielipo uždegimu atliekami laboratoriniai tyrimai, kurių atitinkami rezultatai patvirtina epididimito buvimą:

 • Šlapimo tyrimas – gali būti bakterijos šlapime, pūliai šlapime, teigiamas šlapimo pasėlis nurodantis, kad yra sėklidės prielipo uždegimas.
 • Kraujo tyrimas – padidėję uždegiminiai rodikliai (C reaktyvinis baltymas, leukocitai); gali būti teigiami ŽIV, sifilio markeriai.
 • Instrumentiniai tyrimai (daroma norint atskirti nuo sėklidės užsisukimo). Radionuklidė scintigrafija – nustatoma kraujotaka sėklidėje, padidėjusi ar normali būdinga infekcijai sėklidės prielipe; sumažėjusi - sėklidės užsisukimui.
 • Spalvinis doplerio ultragarsinis tyrimas – taip pat leidžia įvertinti kraujotaką – padidėjusi doplerio bangų pulsacija nurodo epididimitą, sumažėjusi – sėklidės užsisukimą, kuriam susidarius pirma pagalba yra sėklidės pakėlimas ir pritvirtinimas, šaltis, vengti lytinių santykių ir skubiai kreiptis į gydymo įstaigą.

Profilaktika: kas svarbu?

Vienas iš rizikos veiksnių susirgti sėklidės prielipo uždegimu yra nesaugūs lytiniai santykiai, tad norint išvengti ligos tokių santykių irgi reikia vengti, naudoti prezervatyvus. 

Vaikams tikslinga laiku gydyti tokias ligas kaip vandenę, kuri berniukams nustatoma gana dažnai. Vandenės atveju sudaroma palanki terpė plisti infekcijoms sėklidės prielipe.

Epididimito gydymo, tyrimų ar konsultacijų klausimais būtina kreiptis į specialistą gydytoją dermatovenerologą.

Kviečiame apsilankyti Homo Sanus klinikoje Vilniuje, kur suteikiamos kokybiškos gydytojo dermatovenerologo paslaugos ir užtikrinamas visiškas konfidencialumas.

Gyd. M. Buragas