Šlapimo pūslės ligos gali būti susijusios tiek su inkstais, šlapimo takais, tiek su pačia šlapimo pūsle. Šios ligos gali pasižymėti panašiais simptomais, tačiau jų priežastys ir ypač skirtingų šlapimo pūslės ligų gydymas yra skirtingas.

Šlapimo pūslės ligos gali būti aptinkamos tiek vyrams, tiek moterims.

Dažniausiai pasitaikančios šlapimo pūslės ligos:

  • šlapimo pūslės uždegimas - cistitas

Dažniausiai pasitaikanti liga - šlapimo pūslės uždegimas (cistitas), diagnozuojamas remiantis tipiniais ligos simptomais, ligonio apžiūra ir laboratorinių tyrimų duomenimis. Ši liga daugiau pasitaiko moterims, tačiau ja gali susirgti ir vyrai. Cistitas kyla dėl infekcijos šlapimo takuose. Beveik pusė pasaulio moterų yra susidūrusios su viena ar kita šios šlapimo pūslės ligos forma. Ji gali kilti po lytinių santykių, peršalimo. Kartais ši liga praeina savaime, tačiau reikia saugotis, kad cistitas nepereitų į inkstų uždegimą. Taip pat, ligos gali kilti ir dėl kitų ligų komplikacijų, pvz. inkstų akmenligės, inkstų nepakankamumo.

Įtariant cistitą, atliekamas vidurinės šlapimo porcijos tyrimas. Šlapimo tyrime nustatoma leukocitų, nitritų, hematurija (kraujas šlapime), bakteriurija (turi būti vienos rūšies didelis kiekis bakterijų). Pagal rezultatus taikomas atitinkamas gydymas. Cistito, kaip ir kitų šlapimo pūslės ligų gydymo pagrindas – antibiotikų kursas. Sergant cistitu, reikia vartoti pakankamai daug skysčių. Kadangi dažniausiai cistitą sukelia anksčiau minėtos bakterijos, todėl cistito gydymas pradedamas skiriant šiuos mikroorganizmus veikiančius antibakterinius preparatus.

  • inkstų akmenys - akmenligė

Sutrikus medžiagų apykaitai, kai suvartojama per mažai skysčių ir dėl kitų su šlapimo takais susijusių sutrikimų gali išsivystyti inkstų akmenligė. Įprastai akmenlige serga vyresnio amžiaus žmonės. 

  • šlapimo pūslės vėžys

Sunkiausia šlapimo pūslės liga – šlapimo pūslės vėžys. Tai daugiausiai senyvo amžiaus žmones aplankanti liga. Sergantieji šia liga gali ilgai nejausti jos simptomų ir požymių – dažnai vėžys atrandamas pas medikus apsilankius įtariant visai kitą inkstų ligą. Žinoma, pagrindinis šlapimo pūslės vėžio simptomas – kraujas šlapime.

Simptomai ir priežastys

Šlapimo pūslės ligos moterims ir vyrams turi panašius simptomus:

  • dažnas ir skausmingas šlapinimasis,
  • kraujas šlapime,
  • pilvo skausmas, 
  • karščiavimas,
  • inkstų akmenligės atveju kartais vemiama.

Gydymas

Šlapimo pūslės ligų gydymas skiriasi – jeigu cistitui išgydyti pakanka antibiotikų kurso, to paties negalima pasakyti apie šlapimo pūslės vėžio gydymą. Todėl pastebėję tokius simptomus kaip kraujas šlapime, skausmas šlapinantis ir dažnas vaikščiojimas į tualetą, būtinai kreipkitės į urologą.

Ligai nustatyti ir gydymui paskirti reikalinga atlikti šlapimo pūslės tyrimus. Ištyrus šlapimo pasėlį, galima nustatyti šlapimo pūslės uždegimą. Sulaukus šlapimo pasėlio atsakymo, jei reikia, antibakterinis gydymas gali būti koreguojamas pagal antibiotikogramos rezultatus. Cistitas gydomas 7-14 dienų. Jei cistitą sąlygoja šlapimo nutekėjimą trikdančios priežastys (akmuo, navikas, struktūros ir kt.), tuomet prieš pradedant gydymą antibakteriniais vaistais pirmiausia reikia atlikti šlapimo pūslės echoskopiją ir jei yra darinius pašalinti. Tai reiškia, kad tokiais atvejais gali tekti taikyti ir chirurginį gydymą: cistoskopinis akmenų suskaldymas, endoskopinis vėžio šalinimas.

Šlapimo pūslės ligų diagnostikos pagalba taip pat galima ištirti inkstų akmenis, vėžį ir kitas šlapimo sistemos ligas. Kai kurias ligas galima įtarti net pačiam ligoniui, pastebint savo šlapimo spalvą, kvapą ir kitus faktorius – pvz. aitrus kvapas gali nurodyti infekciją arba uždegimą, o kraujas šlapime – net vėžį.

 

Kviečiame kreiptis į mūsų kliniką, jeigu skundžiatės seksualiniais sutrikimais ar urologinėmis problemomis ir Jums reikalinga seksologo, dermatovenerologo ar urologo konsultacija. 

Mūsų klinikoje dirbantys specialistai pasirūpins efektyviu sveikatos problemų šalinimu. Seksologo, dermatovenerologo ir urologo paslaugos „Homo Sanus“ klinikoje atliekamos anonimiškai, atsižvelgiant į paciento pageidavimus, ir atliekant visus būtinus tyrimus.

Kviečiame susisiekti su mumis svetainėje nurodytais kontaktais.

Gyd. M. Buragas