Šlapimo pūslės ligos gali būti susijusios tiek su inkstais, tiek su pačia šlapimo pūsle ir gali būti aptinkamos tiek vyrams, tiek moterims. Šlapimo pūslės ligos gali pasižymėti panašiais simptomais, tačiau jų priežastys ir ypač skirtingų šlapimo pūslės ligų gydymas yra skirtingas. Dažniausiai pasitaikančios ligos:

  • šlapimo pūslės uždegimas - cistitas,
  • inkstų akmenys - akmenligė,
  • šlapimo pūslės vėžys.

Simptomai ir priežastys

Kaip jau minėta, šlapimo ligos yra panašių simptomų:

  • dažnas ir skausmingas šlapinimasis,
  • kraujas šlapime,
  • pilvo skausmas, 
  • karščiavimas,
  • inkstų akmenligės atveju kartais vemiama.

Dažniausiai diagnozuojamas - šlapimo pūslės uždegimas: (cistitas) diagnozuojamas remiantis tipiniais ligos simptomais, ligonio apžiūra ir laboratorinių tyrimų duomenimis. Ši liga daugiau pasitaiko moterims, tačiau ja gali susirgti ir vyrai. Cistitas kyla dėl infekcijos šlapimo takuose. Beveik pusė pasaulio moterų yra susidūrusios su viena ar kita šios šlapimo pūslės ligos forma. Ji gali kilti po lytinių santykių, peršalimo. Kartais ši liga praeina savaime, tačiau reikia saugotis, kad cistitas nepereitų į inkstų uždegimą. Taip pat, ligos gali kilti ir dėl kitų ligų komplikacijų, pvz. inkstų akmenligės, inkstų nepakankamumo.

Įtariant cistitą, atliekamas vidurinės šlapimo porcijos tyrimas. Šlapimo tyrime nustatoma leukocitų, nitritų, hematurija (kraujas šlapime), bakteriurija (turi būti vienos rūšies didelis kiekis bakterijų). Pagal rezultatus taikomas atitinkamas gydymas. Cistito, kaip ir kitų šlapimo pūslės ligų gydymo pagrindas – antibiotikų kursas. Sergant cistitu, reikia vartoti pakankamai daug skysčių. Kadangi dažniausiai cistitą sukelia anksčiau minėtos bakterijos, todėl cistito gydymas pradedamas skiriant šiuos mikroorganizmus veikiančius antibakterinius preparatus.

Sunkiausia šlapimo pūslės liga – šlapimo pūslės vėžys. Tai daugiausiai senyvo amžiaus žmones aplankanti liga. Sergantieji šia liga gali ilgai nejausti jos simptomų ir požymių – dažnai vėžys atrandamas pas medikus apsilankius įtariant visai kitą inkstų ligą. Žinoma, pagrindinis šlapimo pūslės vėžio simptomas – kraujas šlapime.

 

Gydymas

Šlapimo pūslės ligų gydymas skiriasi – jeigu cistitui išgydyti pakanka antibiotikų kurso, to paties negalima pasakyti apie šlapimo pūslės vėžio gydymą. Todėl pastebėję tokius simptomus kaip kraujas šlapime, skausmas šlapinantis ir dažnas vaikščiojimas į tualetą, būtinai kreipkitės į urologą.

Ištyrus šlapimo pasėlį, galima nustatyti šlapimo uždegimą. Sulaukus šlapimo pasėlio atsakymo, jei reikia, antibakterinis gydymas gali būti koreguojamas pagal antibiotikogramos rezultatus. Cistitas gydomas 7-14 dienų. Jei cistitą sąlygoja šlapimo nutekėjimą trikdančios priežastys (akmuo, navikas, struktūros ir kt.), tuomet prieš pradedant gydymą antibakteriniais vaistais pirmiausia reikia jas pašalinti. Tai reiškia, kad tokiais atvejais gali tekti taikyti ir chirurginį gydymą: cistoskopinis akmenų suskaldymas, endoskopinis vėžio šalinimas.

Šlapimo pūslės ligų diagnostikos pagalba taip pat galima ištirti inkstų akmenis, vėžį ir kitas šlapimo sistemos ligas. Kai kurias ligas galima įtarti net pačiam ligoniui, pastebint savo šlapimo spalvą, kvapą ir kitus faktorius – pvz. aitrus kvapas gali nurodyti infekciją arba uždegimą, o kraujas šlapime – net vėžį.

 

Kviečiame kreiptis į mūsų kliniką, jeigu skundžiatės seksualiniais sutrikimais ar urologinėmis problemomis ir Jums reikalinga seksologo, dermatovenerologo ar urologokonsultacija. 

Mūsų klinikoje dirbantys specialistai pasirūpins efektyviu sveikatos problemų šalinimu. Seksologo, dermatovenerologo ir urologo paslaugos „Homosanus“ klinikoje atliekamos anonimiškai, atsižvelgiant į paciento pageidavimus, ir atliekant visus būtinus tyrimus.

Kviečiame susisiekti su mumis svetainėje nurodytais kontaktais.

Gyd. M. Buragas