EPIDIDIMITAS (SĖKLIDĖS PRIELIPO UŽDEGIMAS): POŽYMIAI IR GYDYMAS

Sėklidės, tai vyrų hormoninės sistemos dalis, esanti odos maišelyje – kapšelyje. Jos gamina ir brandina vyriškąsias lytines ląsteles – spermatozoidus bei testosteroną. Prie sėklidžių šono prisitvirtinęs vingiuotų kanalėlių darinys vadinamas prielipu. Prielipas anatomiškai skirstomas į galvutę, kūną ir uodegą. Viena iš keleto prielipo funkcijų – filtro, nepraleidžiančio infekcijų į sėklidę. Tad patekus infekcijai į sėklidės prielipą, galvutė sustorėja, yra skausminga, prasideda uždegimas.

Sėklidės prielipo uždegimas – viena iš dažniausiai vyrų nuo 19 iki 40 metų susergamų ligų. Epididimitą gali sukelti šlapimo kanalo, prostatos uždegimas, kapšelio trauma, infekcijos, lytiškai plintančios infekcijos (LPI) ir koliforminiai organizmai, kurie paprastai gyvena žarnyne.

Epididimitas būna ūmus (Epididymitis acuta) ir lėtinis (Epididymitis chronica). Įprastai lėtinis epididimitas atsiranda po persirgto, tačiau neišgydyto ūmaus epididimito.

Ūmaus uždegimo metu pakenkiama prielipui ir sėklidei. Uždegimą gali sukelti infekcijos, mikrobai, patekę krauju, infekcijos, plintančios lytinių santykių metu.

Vyrai, po nesaugių lytinių santykių, nesinaudoję prezervatyvais, dažnai suserga šia liga. Vaikams reikia laiku gydyti vandenę (hidrocelę), nes sudaromos palankios sąlygos infekcijoms plisti. Vyresniems vyrams prielipo uždegimus sukelia šlapimo sistemos infekcijos.

Požymiai. Ūmus epididimitas yra nedažnas susirgimas ir įvyksta paros bėgyje. Sergant venerinėmis infekcijomis, būna uretritas (šlapimo kanalo uždegimas). Vyresnio amžiaus vyrams pasireiškia po lėtinės šlaplės infekcijos, skausmu papilvės šonuose, nusmelkiančiu į sėklidę, patinimu, kapšelio paraudimu, skausmingu šlapinimusi, pakilusia kūno temperatūra, pykinimu, drebuliu.

Gydymas. Susirgus sėklidės prielipo uždegimu reikėtų vengti lytinių santykių, šalčio, pakelti kapšelį. Paskyrus vaistų, skausmas praeina greitai, o patinimas gali atslūgti tik per kelias savaites. Lėtinis uždegimas įvyksta persirgus lytiškai plintančiomis ligomis, sifiliu, tuberkulioze. Lėtinį epididimito uždegimą lydi nuolatiniai ar pasikartojantys skausmai kaušeliuose, ypač judant. Temperatūra nebūna aukšta, sėklidė kieta ir skausminga.

Lėtinis epididimitas būna dažniau ir yra labiau pavojingas nevaisingumo atžvilgiu, nes dažniau „perdega“ abi sėklidės. Gydymo taktika panaši į ūmaus uždegimo, tik yra ilgesnė ir skiriamos tam tikros procedūros.

Epididimito gydymo, tyrimų ar konsultacijų klausimais būtina kreiptis į specialistą.

Dermatovenerologo, seksologo, urologo konsultacijos bei paslaugos Vilniuje

 

Neramina įvairiausi subtilūs negalavimai? O gal atsitiko kažkas, apie ką norėtumėte pasitarti su specialistu?

Drąsiai rašykite mums ir greitai sulauksite gydytojo atsakymo.


GARANTUOJAME VISIŠKĄ KONFIDENCIALUMĄ 

INFORMACIJA PRIEŠ VIZITĄ