Gyd. M. Buragas

EPIDIDIMITAS - TAI SĖKLIDĖS PRIELIPO UŽDEGIMAS

Sėklidės, tai vyrų hormoninės sistemos dalis, esanti odos maišelyje – kapšelyje. Jos gamina ir brandina vyriškąsias lytines ląsteles – spermatozoidus bei testosteroną.

Prie sėklidžių šono prisitvirtinęs vingiuotų kanalėlių darinys vadinamas prielipu. Prielipas anatomiškai skirstomas į galvutę, kūną ir uodegą.

Viena iš keleto prielipo funkcijų – filtro, nepraleidžiančio infekcijų į sėklidę. Tad patekus infekcijai į sėklidės prielipą, galvutė sustorėja, yra skausminga, prasideda uždegimas.

 

Sėklidės prielipo uždegimas – viena iš dažniausiai vyrų nuo 19 iki 40 metų susergamų ligų.

Epididimitą gali sukelti:

  • šlapimo kanalo, prostatos uždegimas
  • kapšelio trauma bei infekcijos
  • lytiškai plintančios infekcijos (LPI)
  • koliforminiai organizmai, kurie paprastai gyvena žarnyne

 

Epididimitas būna ūmus (Epididymitis acuta) ir lėtinis (Epididymitis chronica). Įprastai lėtinis epididimitas atsiranda po persirgto, tačiau neišgydyto ūmaus epididimito.

Ūmaus uždegimo metu pakenkiama prielipui ir sėklidei. Uždegimą gali sukelti infekcijos, mikrobai, patekę krauju, infekcijos, plintančios lytinių santykių metu.

Vyrai, po nesaugių lytinių santykių, nesinaudoję prezervatyvais, dažnai suserga šia liga.

Vaikams reikia laiku gydyti vandenę (hidrocelę), nes sudaromos palankios sąlygos infekcijoms plisti. Vyresniems vyrams prielipo uždegimus sukelia šlapimo sistemos infekcijos.

 

Epididimito požymiai.

Ūmus epididimitas yra nedažnas susirgimas ir įvyksta paros bėgyje. Sergant venerinėmis infekcijomis, būna uretritas (šlapimo kanalo uždegimas).

Vyresnio amžiaus vyrams pasireiškia po lėtinės šlaplės infekcijos, skausmu papilvės šonuose, nusmelkiančiu į sėklidę, patinimu, kapšelio paraudimu, skausmingu šlapinimusi, pakilusia kūno temperatūra, pykinimu, drebuliu.

 

Epididimito gydymas.

Susirgus sėklidės prielipo uždegimu reikėtų vengti:

  • lytinių santykių
  • šalčio
  • pakelti kapšelį

Paskyrus vaistų, skausmas praeina greitai, o patinimas gali atslūgti tik per kelias savaites.

Lėtinis uždegimas įvyksta persirgus lytiškai plintančiomis ligomis, sifiliu, tuberkulioze.

Lėtinį epididimito uždegimą lydi nuolatiniai ar pasikartojantys skausmai kaušeliuose, ypač judant. Temperatūra nebūna aukšta, sėklidė kieta ir skausminga.

Lėtinis epididimitas būna dažniau ir yra labiau pavojingas nevaisingumo atžvilgiu, nes dažniau „perdega“ abi sėklidės. Gydymo taktika panaši į ūmaus uždegimo, tik yra ilgesnė ir skiriamos tam tikros procedūros.

Sergantiems epididimitu pacientams gydytojas paskiria nuskausminamuosius bei antibiotikus. Dėl to skausmas gydant sumažėja per 1 – 3 dienas, bet patinimas gali išlikti savaites ar net mėnesius.

 

Tyrimai.

Siekiant užtikrinti tinkamą gydymą, pacientams sergantiems sėklidės prielipo uždegimu atliekami laboratoriniai tyrimai, kurių atitinkami rezultatai patvirtina epididimito buvimą:

Šlapimo tyrimas – gali būti bakterijos šlapime, pūliai šlapime, teigiamas šlapimo pasėlis.

Kraujo tyrimas – padidėję uždegiminiai rodikliai (C reaktyvinis baltymas, leukocitai); gali būti teigiami ŽIV, sifilio markeriai.

Instrumentiniai tyrimai (daroma norint atskirti nuo sėklidės užsisukimo). Radionuklidė scintigrafija – nustatoma kraujotaka sėklidėje, padidėjusi ar normali būdinga epididimitui, sumažėjusi sėklidės užsisukimui;

Spalvinis doplerio ultragarsinis tyrimas – taip pat leidžia įvertinti kraujotaką – padidėjusi doplerio bangų pulsacija nurodo epididimitą, sumažėjusi – sėklidės užsisukimą. Pirma pagalba yra sėklidės pakėlimas ir pritvirtinimas, šaltis, vengti lytinių santykių ir skubiai kreiptis į gydymo įstaigą.

 

 

 

Epididimito gydymo, tyrimų ar konsultacijų klausimais būtina kreiptis į specialistą gydytoją dermatovenerologą.

Kviečiame apsilankyti Homo Sanus klinikoje Vilniuje, kur suteikiamos kokybiškos gydytojo dermatovenerologo paslaugos ir užtikrinamas visiškas konfidencialumas.