Mediciniškai šlaplės uždegimas vadinamas uretritu.

Uretritą sukelti gali virusai, grybeliai bei bakterijos: gonokokai, trichomonos, gardnerelos, mikoplazmos, ureaplazmos, chlomidijos, stafilakokai, strepstokokai, enterokokai, ešerechidijos.

Šlaplės uždegimas gali būti ūmus, poūmis arba lėtinis.

Šlaplės uždegimo simptomai

Šlaplės uždegimą galima įtarti, jei vargina išskyros iš šlaplės, dažnas skausmo lydimas šlapinimasis ir jausmas tarytum pasišlapinote nepilnai, taip pat skausmas pilvo apačioje, šlaplėje juntamas diskomfortas. 

Neretai pasitaiko, kad liga vystosi visai apie save nepranešdama ir paūmėja tik sąlygota tokių veiksnių kaip peršalimas, nuovargis ar alkoholio vartojimas.

Uretritas daugiau vyrams pasitaikanti liga, tačiau gali sirgti ir moterys. Simptomai vyrams ir moterims neretai yra skirtingi, todėl plačiau apžvelgsime vyrų ir moterų pūslės uždegimo simptomus atskirai.

Šlaplės uždegimas moterims - požymiai:

 • skausmais pilvo apačioje
 • dažnas šlapinimasis mažais kiekiais
 • padidėjęs makšties dirglumas
 • diskomfortas šlapinantis, juntamas deginimo jausmas
 • kartais pakilusi temperatūra

Uretritas moterims gali pažeisti gimdos kaklelį, gimdą, kiaušintakius, kiaušides, pilvo plėvę, gali vystytis nevaisingumas, atsiranda rizika susirgti cistitu.

Uretritas vyrams - simptomai:

 • ligos pradžioje vargina skausmas šlapinantis
 • vėliau juntamas šlaplės skausmas
 • niežtėjimas, perštėjimas, deginimo pojūtis šlapimo takų kanale
 • padažnėja noras šlapintis
 • šlapimas drumstas pirmoje porcijoje, gali būti ir antroje porcijoje
 • išskyros (skaidrios, gleivingos, pūlingos, blogo kvapo). Išskyros iš šlaplės traktuojamos vienu esminių uretrito simptomų, neretai net nesant kitų nusiskundimų, o pastebint vien išskyras, diagnozuojamas šlaplės uždegimas.

Šlaplės uždegimas vyrams gali pažeisti šlaplę, kiaušidžių prielipus, negydant uždegimas įvyksta ir prostatoje, sėklidžių prielipuose, kas lemia susirgimą prostatitu, sėklidžių uždegimui ir kt. Dažnai, ilgą laiką vyrai nejaučia simptomų ir kreipiasi pas gydytoją tik atsiradus uretrito komplikacijoms.

Uretrito gydymas

Šlaplės uždegimo gydymu pirmiausia siekiama atsikratyti ligos sukėlėjo, taip pat malšinti ligos simptomus bei užkirsti kelią infekcijai plisti ir komplikuotis.

Taigi, uretrito gydymas labai priklauso nuo ligos sukėlėjo.

 • Jei ligą sukėlė bakterijos - tuomet skiriamas uretrito gydymas antibiotikais. Visai gali būti, kad vienos rūšies antibiotiko neužteks ir teks vartoti kelių rūšių antibiotikų kursą, kad išgydyti uretritą. 
 • Jei šlaplės uždegimo sukėlėjas yra infekcija - pasitikrinti reikėtų ne tik sergančiajam, bet abiem partneriams, nes uždegimas gali būti perduodamas lytiniu keliu tarp partnerių. Jei gydosi tik vienas iš partnerių, infekcija vis tiek gali kartotis, nes nėra iki galo išgydoma poroje. Sergant infekcinės kilmės uretritu pacientai turi vengti lytinių santykių arba naudoti prezervatyvus.

Sergant šlaplės uždegimu dažnai tiek vyrams, tiek moterims juntamas skausmas, todėl tokiems simptomams malšinti gydytojas paskiria nuskausminamųjų vaistų.

Negydomas šlaplės uždegimas komplikuosis ir gali turėti įtakos kitų lytinės sistemos ligų atsiradimui bei nevaisingumo vystymuisi. Todėl pajutus į šlaplės uždegimą panašiems simptomams, būtina kreiptis į gydytoją urologą, dermatovenerologą, kad būtų atlikti reikiami tyrimai ir prireikus paskirtas gydymas iki atsirandant komplikacijų.

Tyrimai

Šlaplės uždegimas diagnozuojamas atliekant laboratorinius tyrimus. Mikroskopinis šlapimo tyrimas sergant uretritu leidžia atrasti leukocitus. Taip pat laboratorinių tyrimų pagalba nustatomas uždegimo sukėlėjas, kurį žinant yra parenkamas tinkamas gydymas.

Profilaktika: kas svarbu sergant šlaplės uždegimu?

Uretrito simptomai toli gražu nėra malonūs, gerokai pakenkiantys gyvenimo kokybei, todėl svarbu pasirūpinti, kad kelias šiai ligai vystytis būtų užkirstas. Norintys išvengti šlaplės uždegimo turėtų reguliariai tikrintis sveikatą – tokiu atveju bus aptiktos menkiausios šlaplės ligos užuomazgos dar ankstyvose stadijose, o tai turės teigiamos įtakos gydymui ir sveikatai.


Kviečiame kreiptis į „Homo Sanus“ kliniką, jeigu skundžiatės seksualiniais sutrikimais ar urologinėmis problemomis ir Jums reikalinga seksologo, dermatovenerologo ar urologo konsultacija. Mūsų klinikoje dirbantys specialistai pasirūpins efektyviu seksualinės sveikatos problemų šalinimu.

Kviečiame susisiekti su mumis svetainėje nurodytais kontaktais.

Gyd. M. Buragas