Prostatos specifinio antigeno (PSA) tyrimas

Tai kraujo tyrimas, kurio dėka diagnozuojama ankstyva prostatos vėžio stadija. Šio tyrimo dėka galima aptikti ir kitas lytinės sistemos ligas, infekcijas iš prostatos ląstelių išskiriamo baltymo pakitimų. 

Prostatos specifinis antigenas – tai prostatos gaminamas baltymas, kurio koncentracija kraujyje padidėja, jei sergama prostatos ligomis: tiek gerybinėmis, tiek ir piktybinėmis. Kraujo tyrimas PSA profilaktiškai rekomenduojamas atlikti visiems vyrams nuo 40 metų amžiaus; jeigu vyras serga uretro prostatitu nuo jaunystės; tikslinga atlikti ir jaunesniame amžiuje. Būtent prostatos tyrimas PSA yra esminis pirminės prostatos vėžio diagnostikos įrankis. Tad besirūpinantys savo sveikata vyrai šį tyrimą turi atlikti ne tik atsiradus kokiems nors simptomams, bet ir profilaktiškai.

Kam reikalingas PSA tyrimas?

Kaip jau minėjome, didžiausia šio tyrimo reikšmė yra ta, jog jis padeda aptikti prostatos vėžį dar ankstyvojoje ligos stadijoje. Nė nereikia sakyti, kaip tai yra svarbu ir kaip gali padėti gydymo trukmei bei rezultatams.
Tiesa, aptikus padidėjusią PSA koncentraciją kraujyje nereikėtų iškart nusigąsti, nes rodiklis ne visada praneša konkrečiai apie vėžį. Didesnė koncentracija gali būti ir sergant prostatitu ar kitomis gerybinėmis ligomis.
Svarbu ir tai, kad PSA tyrimo normos kinta priklausomai nuo amžiaus – senstant baltymo koncentracija kraujyje didėja. Preliminariai galima laikyti, kad rami prostata neviršija 1,0 ng/ml normos. Tačiau tiksliai įvertinti galimą riziką ir kokių tyrimų reikia toliau gali tik gydytojas. 

PSA tyrimo normos pagal amžių:

  • sveiko vyro PSA yra nuo 0,16 ng/ml;
  • iki 40 metų – 1,3 ng/ml;
  • 41–50 metų – iki 2,0 ng/ml;
  • 51–60 metų – iki 3,0 ng/ml;
  • 61–70 metų – iki 4,0 ng/ml;
  • nuo 70 metų – iki 4,5 ng/ml.

 

PSA tyrimo kaina

Tyrimo kaina nedidelė - 12EUR. Kai vykdomos prevencines prostatos vėžio programos vyrams, tada tyrimas atliekamas nemokamai. Tai puiki galimybė visiems vyrams pasitikrinti prostatą ir užkirsti kelią ligos progresavimui, laiku ją diagnozavus.

Pasiruošimas PSA tyrimui

PSA tyrimui pasiruošimas paprastas, svarbu žinoti kai kurias taisykles. Pavyzdžiui, svarbu apie porą parų iki prostatos specifinio antigeno (PSA) tyrimo susilaikyti nuo lytinių santykių, apie vieną parą iki tyrimo vengti fizinio krūvio, nejodinėti, nevažinėti dviračiu. Svarbu tai, kad PSA tyrimo negalima atlikti po biopsijos, veloergometrinio ar rektalinio tyrimo. Jei tokie tyrimai buvo atlikti, tai PSA tyrimą rekomenduojama atlikti ne anksčiau, kaip praėjus 2–4 savaitėms.

 

Norinčių pasitikrinti ir atlikti PSA tyrimą Vilniuje, laukiame Jūsų urologijos, dermatovenerologijos klinikoje „Homo Sanus“. Profesionalūs specialistai pasirengę kokybiškai atlikti tyrimą, suteikti pacientui visą informaciją, atsakyti į rūpimus klausimus.

 

Padidėjusios PSA tyrimo normos indikacijos

Jeigu vyro PSA yra didesnis nei rekomenduojama, tokiu atveju apsvarstomos kelios alternatyvos:

  • Galima prostatos vėžio rizika.
  • Galima gerybinė prostatos hiperplazija (tokie atvejai gana reti, tačiau kartais pasitaiko).
  • Matomos metastazės, kurios atrandamos prostatoje.
  • Taip pat, egzistuoja tam tikras mechaninis poveikis prostatai. Jeigu PSA yra arti normos – tokiu atveju atliekami kiti tyrimai, kurie padeda nustatyti dirginimus ir to priežastis. Dažniausiai papildomi dirgikliai yra šlapimo nelaikymas, pūslės dirginimas, cistoskopija, ergometrija ir t.t.

Sumažėjusios PSA tyrimo normos indikacijos

  • Tokiu atveju dažniausiai reikalingas radikalus chirurginis gydymo būdas.
  • Taip pat dažnai taikomas ir chemoterapinis gydymas.
  • Jeigu mažėjimas matomas normos ribose – tokiu atveju diagnozuojamas sveikimas dėl chirurginio bei terapinio gydymo.

Svarbiausia – nieko nelaukti ir kuo greičiau atlikti tyrimus, kurie gali užkirsti kelią rimtos ligos išvešėjimui. Tokio tyrimo atlikimas trunka labai trumpai, tačiau gali padėti išsaugoti daug gyvenimo metų, tad nieko nelaukite ir tikrinkitės reguliariai. Pamačius pakitimus ir išgirdus nenorimą diagnozę taip pat nereikia įsibaiminti, kadangi šiais laikais naudojami inovatyvūs gydymo būdai, kurie padeda pasiekti gerą rezultatą ir užtikrinti, kad net ir vėžys bus sėkmingai išgydomas.
Jeigu turite klausimų, kurie yra susiję su PSA turimu arba prostatos problemomis – tokiu atveju visada galite susisiekti su HOMOSANUS klinikos profesionalais, kurie mielai atsakys į klausimus, numalšins rūpesčius ir rekomenduos tinkamiausius tyrimus bei gydymo būdus.

Dažniausiai užduodami klausimai

PSA tyrimo normos

Sveiko vyro PSA yra nuo 0,16 ng/ml - iki 40 metų – 1,3 ng/ml; - 41–50 metų – iki 2,0 ng/ml; - 51–60 metų – iki 3,0 ng/ml; - 61–70 metų – iki 4,0 ng/ml; - nuo 70 metų – iki 4,5 ng/ml.

Kokioms ligoms nustatyti atliekamas PSA tyrimas?

Prostatos specifinio antigeno (PSA) koncentracijos kiekio padidėjimas kraujyje leidžia įtarti, kad sergama piktybine arba gėrybine prostatos liga, kuri gali būti nepastebima dėl simptomų nebuvimo. PSA tyrimas leidžia nustatyti, jeigu sergama prostatos vėžiu arba jeigu yra ūmaus ar lėtinio prostatito paūmėjimas.