Gyd. M. Buragas

Prostatos specifinio antigeno (PSA) tyrimas

Tai kraujo tyrimas, kurio dėga diagnozuojama ankstyva prostatos vėžio stadija. Šio tyrimo dėka galima aptikti ir kitas lytinės sistemos ligas, infekcijas iš prostatos lastelių išskiriamo baltymo pakitimų. 

Prostatos specifinis antigenas – tai prostatos gaminamas baltymas, kurio koncentracija kraujyje padidėja, jei sergama prostatos ligomis: tiek gerybinėmis, tiek ir piktybinėmis. Kraujo tyrimas PSA profilaktiškai rekomenduojamas atlikti visiems vyrams nuo 40 metų amžiaus; jeigu vyras serga uretro prostatitu nuo jaunystės; tikslinga atlikti ir jaunesniame amžiuje. Būtent prostatos tyrimas PSA yra esminis pirminės prostatos vėžio diagnostikos įrankis. Tad besirūpinantys savo sveikata vyrai šį tyrimą turi atlikti ne tik atsiradus kokiems nors simptomams, bet ir profilaktiškai.

 

Kam reikalingas PSA tyrimas?

Kaip jau minėjome, didžiausia šio tyrimo reikšmė yra ta, jog jis padeda aptikti prostatos vėžį dar ankstyvojoje ligos stadijoje. Nė nereikia sakyti, kaip tai yra svarbu ir kaip gali padėti gydymo trukmei bei rezultatams.
Tiesa, aptikus padidėjusią PSA koncentraciją kraujyje nereikėtų iškart nusigąsti, nes rodiklis ne visada praneša konkrečiai apie vėžį. Didesnė koncentracija gali būti ir sergant prostatitu ar kitomis gerybinėmis ligomis.
Svarbu ir tai, kad PSA tyrimo normos kinta priklausomai nuo amžiaus – senstant baltymo koncentracija kraujyje didėja. Tad įvertinti galimą riziką ir kokių tyrimų reikia toliau gali tik gydytojas.

PSA tyrimo normos pagal amžių:

  • sveiko vyro PSA yra nuo 0,16 ng/ml;
  • iki 40 metų – 1,3 ng/ml;
  • 41–50 metų – iki 2,0 ng/ml;
  • 51–60 metų – iki 3,0 ng/ml;
  • 61–70 metų – iki 4,0 ng/ml;
  • nuo 70 metų – iki 4,5 ng/ml.

 

PSA tyrimo kaina

Tyrimo kaina nedidelė - 12EUR. Kai vykdomos prevencines prostatos vėžio programos vyrams, tada tyrimas atliekamas nemokamai. Tai puiki galimybė visiems vyrams pasitikrinti prostatą ir užkirsti kelią ligos progresavimui, laiku ją diagnozavus.

 

Pasiruošimas PSA tyrimui

PSA tyrimui pasiruošimas paprastas, svarbu žinoti kai kurias taisykles. Pavyzdžiui, svarbu apie porą parų iki prostatos specifinio antigeno (PSA) tyrimo susilaikyti nuo lytinių santykių, apie vieną parą iki tyrimo vengti fizinio krūvio, nejodinėti, nevažinėti dviračiu. Svarbu tai, kad PSA tyrimo negalima atlikti po biopsijos, veloergometrinio ar rektalinio tyrimo. Jei tokie tyrimai buvo atlikti, tai PSA tyrimą rekomenduojama atlikti ne anksčiau, kaip praėjus 2–4 savaitėms.

 

Norinčių pasitikrinti ir atlikti PSA tyrimą Vilniuje, laukiame Jūsų urologijos, dermatovenerologijos klinikoje „Homo Sanus“. Profesionalūs specialistai pasirengę kokybiškai atlikti tyrimą, suteikti pacientui visą informaciją, atsakyti į rūpimus klausimus.