Anatomiškai inkstai yra išsidėstę žemiau šonkaulių link vidurio nugaros. Todėl bet koks nugaros skausmas gali būti susijęs su inkstų ligomis. Jeigu žmogui skauda inkstus, reikėtų išsiaiškinti to priežastis ir pradėti inkstų skausmo gydymą.

Yra kelios ligos ir negalavimai, kurių metų skauda inkstus. Bet koks inkstų skausmas reiškia, jog ligoniui būtini tyrimai ir gydymas.

Simptomai, kurie išduoda, jog žmogus turi problemų su inkstais:

 • Kojų tinimas.
 • Neįprastas šlapimą ir šlapinimosi problemos.
 • Apetito stoka.
 • Bendras silpnumas, nuovargis ir nemiga.
 • Koncentracijos stoka.
 • Pakilęs kraujospūdis.
 • Drebulys.
 • Metalo skonis burnoje.
 • Skausmas nugaros apačioje.

Žinoma, visi šie simptomai gali prognozuoti apie kitas ligas, tad būtina apsilankyti pas gydytoją, kad jis galėtų įvertinti, kad sukėlė šiuos nemalonius dirginimus.

Inkstų skausmas nėštumo metu 

Tai dažnai pasitaikantis skausmas, kadangi aktyvus šlapinimasis veikia šį organą. Pergyventi nereikėtų, tačiau verta apsilankyti pas gydytoją, jeigu kartu su nemaloniu nugaros apačios skausmu juntate ir daugiau simptomų. Jeigu inkstus skauda šlapinimosi metu – skubiai apsilankykite pas urologą.

 

Dažniausiai pasitaikančios inkstų ligos

Inkstų uždegimas (pielonefritas)

Uždegimo metu kartu su nugaros ir inkstų skausmais pasireiškia ir tokie požymiai kaip temperatūra, jaučiamas silpnumas, retėja šlapinimasis. Inkstų geldelių uždegimą patvirtina šlapimo tyrimas, kuriame stebimos uždegiminės ląstelės (leukocitai) bei atliekama inkstų echoskopija, kurios metu galima įvertinti inkstų audinio paburkimą.

Inksto dieglys (kolika)

Ligos priežastis - staiga šlapimtakyje užsiblokavęs inksto akmuo. Akmeniui iškritus į šlapimtakį, šlapimas kaupiasi inkste ir tempia inksto kapsulę. Dėl to kaip pirmas simptomas juntamas inkstų skausmas. Ligoniams tokiu atveju pirmiausiai rekomenduojamas inkstų skausmo gydymas ir malšinimo būdas – karšta vonia. Taip lengviau pasišalina akmuo. Šią ligą patvirtina anamnezė: kai pajuntamas inkstų skausmas, atliekama inkstų echoskopija, kurios metu stebima hidronefrozė (inksto užsiblokavimas) ir toliau atliekamas nuoseklus gydymas.

Traumos

Inkstus gali skaudėti ir dėl traumos, tačiau dažniausiai traumos metu skauda pačią odą nugaros srityje dėl sumušimo. Inkstas anatomiškai prisitvirtinęs riebalinėje kapsulėje ir yra apsaugotas nuo traumų, tačiau stipraus sumušimo metu, inkstas gali plyšti.

Nugaros skausmas - neuralgija maišoma su inkstų liga

Nugaros skausmo priežasčių gali būti daug – jos atrandamos pagal ligonio simptomus ir įvairius tyrimus bei diagnostiką. Įprasta, kad nugaros skausmas kyla dėl tokių priežasčių kaip netaisyklinga laikysena, sportinės traumos, stuburo ligos. Tačiau neretai ir dėl neuralgijos (peršalimas, perpūtimas, kai kyla nervinių šaknelių uždegimas) arba inkstų ligų (žr. pielonefrito, inkstų traumos, akmenligės gydymas). Visais atvejais ryškiausias simptomas yra aštrus nugaros skausmas.

Svarbu paminėti, kad neuralgijos simptomai yra panašūs ir į kitų ligų požymius, todėl tik tyrimų dėka galima atskirti, ar tai neuralgija, ar su inkstais susijusi liga. Tik po kruopščių tyrimų pacientui gali būti randamos skausmo priežastys ir taikomas tinkamas gydymas.

Inkstų akmenys

Jeigu skauda inkstus – tai viena dažniausiai randamų inkstų patologijų. Jį išduoda skausmas pilvo apačioje, ties kirkšnimis, suaktyvėjęs noras šlapintis, taip pat, nemalonus pojūčiai. Diagnozuojama atlikus šlapimo turimą, echoskopija, kartais reikalingas ir kompiuterinės tomografijos tyrimas. Gydymas skiriasi priklausomai nuo situacijos: vaistais arba operacija.

Inkstų nepakankamumas

Skausmas inkstų plote taip pat gali reikšti ir šio organo nepakankamumą. Jis dažniausiai atsiranda dėl greito skysčių netekimo bei kraujotakos inkstuose sutrikimo. Dažniausiai tai iššaukančios priežastys yra apsinuodijimas maistu, cheminėmis medžiagomis, tam tikrų vaistų vartojimas dideliais kiekiais. Ligai rasti atliekamas šlapimo tyrimas. Pagal esamą situaciją parenkamas ir tinkamiausias gydymas.

Inkstų vėžys

Sunkiai aptinkamas, kadangi neįmanoma išskirti simptomų, kurie parodo būtent šią ligą. Apie šios ligos atsiradimą informuoja kraujas šlapime, pakitusi šlapimo spalva, skrandžio arba šono skausmas, galiausiai, nuolatinis nuovargis, svorio kitimas, karščiavimas ir begalia kitų simptomų. Sergant inkstų vėžiu dažniausiai inkstų neskauda, nebent vėžys jau išplitęs ir jau spaudžia aplinkinius organus arba šlapimtakį. 


Inkstų tyrimai

Jeigu jus kankina inkstų skausmas – būtina kuo greičiau kreiptis į gydytoją. Tiriant inkstus dažniausiai naudojami keli skirtingi būdai taip siekiant gauti tiksliausią rezultatą, kuris padėtų rasti ligą ir pasirinkti tinkamą gydymo būdą. Pirmiausia atliekamas šlapimo tyrimas, kai kuriais atvejais greta atliekamas ir kraujo tyrimas. Pastebėjus nukrypimus atliekama inkstų echoskopiją, jeigu reikia, kompiuterinės tomografijos tyrimas.


Inkstų ligų gydymas

Priklausomai nuo ligos, specialistas parenka ir tinkamiausią jos gydymo būdą. Vienu atveju užtenka medikamentų, kurie, pavyzdžiui, gali sėkmingai ištirpdyti inkstų akmenis arba uždegimą. Kitu atveju gali reikėti operacijos: irgi akmenų arba vėžio atveju. Renkantis gydymo priemones įvertinama paciento fizinė būklė, amžius bei kiti aspektai.

Inkstų skausmo mažinimas natūraliai būdais

Kol laukiate apsilankymo pas gydytoją – sumažinkite skausmą namuose natūraliais būdais.

 • Pasidarykite ramunėlių antpilą. Kai jis pritrauks – supilkite į labai šilto vandens vonią ir joje pagulėkite.
 • Rekomenduojama valgyti arbūzus. Jie padeda greičiau išvalyti bakterijas, jeigu sergate šlapimtakių uždegimu, taip pat, pašalina nedidelius akmenis.
 • Jeigu jus kankina ūmus inkstų skausmas – tokiu atveju pasitarnaus kopūstas. Sutraiškykite jį ir pridėkite prie skaudamo inksto. Atsigulkite ir šildykite kopūsto lapą savo kūnu.
 • Beržo pumpurus užpilkite karštu vandeniu ir gautą tirpalą gerkite.
 • Turint problemų su inkstais rekomenduojama valgyti kuo daugiau juodųjų serbentų. Puikiai tiks ir juodieji ridikai.

Tačiau nepamirškite, kad skausmo malšinimo priemonės yra rekomendacinės ir pačios ligos negydo. Būtina kreiptis į mediką, kuris padės rasti problemą ir pasiūlys tinkamiausią jos naikinimo būdą.


Kviečiame kreiptis į mūsų kliniką, jeigu skundžiatės seksualiniais sutrikimais ar urologinėmis problemomis ir Jums reikalinga seksologo, dermatovenerologo ar urologo konsultacija.

Jeigu jaučiate inkstų skausmą, norite profilaktiškai pasitikrinti arba pakilo šlapinimosi įpročiai – siūlome apsilankyti Homo Sanus klinikoje Vilniuje, kurioje patyrę gydytojai suras problemą ir pasiūlys tinkamiausią jos sprendimo būdą.