Gyd. M. Buragas

Kondilomos sukėlėjas - žmogaus papilomos virusas. Jis panašus į tą, kuris sukelia ir odos karpas. Yra daug šio viruso tipų, kai kurie susiję su gimdos kaklelio vėžiu.

Paplitimas nėra žinomas. Tačiau genitalijų karpos nėra retas reiškinys.

Kondilomos požymiai. Plokšti dariniai arba karpos, kurie būna įvairaus dydžio baltai rožinės arba odos spalvos, atsiranda bet kurioje lyties takų vietoje arba apie išangę. Lytinių organų karpos nebūtinai atsiranda tuojau po užsikrėtimo. Jos paprastai atsiranda praėjus 2-3 mėnesiams, tačiau kartais gali praeiti netgi visi metai.

Karpos ant lytinių organų (ypač jei jos atsiranda apie makštį arba išangę) ne visuomet matomos. Kai kurios karpos turi spenelinę išvaizdą ir auga grupelėmis, kartais gana didelėmis. Tokias karpas paprastai lengva pastebėti. Kitos yra plokščios ir sunkiai matomos.

Dauguma karpų nesukelia jokių požymių, išskyrus, kad jos jaučiamos. Dėl lėtinės infekcijos atsiranda niežėjimas ir deginimas lyties organuose arba aplink juos.

Mėginio paėmimas tyrimui. Papilomos virusas laboratorijose neauginamas. Tačiau jo aptikimui ir tipų nustatymui gali būti naudojami viruso nukleino rūgščių aptikimo metodai. Dideles karpas lengva pamatyti klinikoje. Plokščiosios lytinių organų karpos yra paprastai patepamos specialiu skiediniu, kuris jas nubalina ir jos tampa geriau matomos. Gydytojas taip pat dažnai gali panaudoti padidinimo stiklą, kad pastarosios geriau matytųsi.

Kondilomos gydymas. Lytinių organų karpos gydomos naudojant specialų tepalą arba dažus. Po gydymo karpos gali ir vėl atsirasti.

Tuomet bus reikalingas naujas gydymo kursas. Tačiau dauguma karpų pradingsta po gydymo. Jei karpos išplitę, gerų rezultatų gali duoti gydymas lazeriu ar chirurginis karpų naikinimas. Prieš paskiriant gydymą nepamirškite pasisakyti gydytojui, jei esate nėščia.

Partnerių kontrolė. Pastovus partneris visada turi pasitikrinti. Ankstesnis partneris, kuris taip pat galėjo užkrėsti (užsikrėsti), taip pat turėtų pasitikrinti.

Kondilomos pasekmės. Yra ryšys tarp žmogaus papilomos viruso ir gimdos kaklelio vėžio. Todėl moteris, kuri turėjo karpų ant lytinių organų arba kurios partneriai yra turėję karpų, turi būti reguliariai tiriama, darant specialius citologinius (ląstelių) testus. Daugumos šalių patirtis rodo, kad toks gimdos kaklelio ląstelių tyrimas turėtų būti atliekamas kiekvienai moteriai kartą per metus.

Kondilomos gydymo, tyrimų ar konsultacijų klausimais būtina kreiptis pas specialistą.

 

Grįžti į: "lytiškai plintančių ligų gydymas"