Kondilomos sukėlėjas - žmogaus papilomos virusas. Jis panašus į tą, kuris sukelia ir odos karpas. Yra daug šio viruso tipų, kai kurie susiję su gimdos kaklelio vėžiu.
Paplitimas nėra žinomas. Tačiau genitalijų karpos (karpos ant varpos, lytinių lūpų, greta makšties ar išangės) nėra retas reiškinys.
Lytinių organų karpų (kondilomų) gydymo, tyrimų ar konsultacijų klausimais būtina kreiptis pas specialistą.
Kviečiame registruotis Homo Sanus klinikoje Vilniuje gydytojo dermatovenerologo/-ės konsultacijai ar susisiekti el. paštu.
Lytinių organų karpų požymiai
Plokšti dariniai arba karpos, kurie būna įvairaus dydžio baltai rožinės arba odos spalvos, atsiranda bet kurioje lytinių organų vietoje arba apie išangę. Lytinių organų karpos nebūtinai atsiranda tuojau po užsikrėtimo. Jos paprastai atsiranda praėjus 2-3 mėnesiams, tačiau kartais gali praeiti netgi visi metai.
Karpos ant varpos yra lengvai pastebimos, ko negalima pasakyti apie kandilomas makšties ar išangės srityje. Čia esančios karpos gali būti sunkiai matomos ypač jei jos yra plokščios formos. Kai kurios karpos turi spenelinę išvaizdą ir auga grupelėmis, kartais gana didelėmis. Tokias karpas paprastai lengva pastebėti.
Dauguma karpų nesukelia jokių požymių, išskyrus, kad jos jaučiamos. Dėl lėtinės infekcijos atsiranda niežėjimas ir deginimas lyties organuose arba aplink juos.
Kondilomos gydymas
Pirmiausia atliekama karpų apžiūra. Kadangi, kaip minėta, dažnu atveju karpos gali būti sunkiai matomos ir atskiriamos nuo kitų galimų odos darinių - gydytojas dermatovenerologas atlieka reikiamus tyrimus ir tuomet taiko tinkamą lytinių organų karpos šalinimo būdą. Siekiant išvengti karpų atsiradimo ant varpos ar lytinių lūpų verta taikyti partnerių kontrolę bei nepamiršti, kad karpos gali ir atsinaujinti.
Tyrimai
Papilomos virusas laboratorijose neauginamas. Tačiau jo aptikimui ir tipų nustatymui gali būti naudojami viruso nukleino rūgščių aptikimo metodai. Dideles karpas lengva pamatyti klinikoje. Plokščiosios lytinių organų karpos yra paprastai patepamos specialiu skiediniu, kuris jas nubalina ir jos tampa geriau matomos. Gydytojas taip pat dažnai gali panaudoti padidinimo stiklą, kad pastarosios geriau matytųsi.
Karpos šalinimas
Lytinių organų karpos gydomos naudojant specialų tepalą arba dažus. Po gydymo karpos gali ir vėl atsirasti.
Tuomet bus reikalingas naujas gydymo kursas. Tačiau dauguma karpų pradingsta po gydymo. Jei karpos išplitę, gerų rezultatų gali duoti gydymas lazeriu ar chirurginis karpų naikinimas.
Kondilomos nėštumo metu
Nėštumo metu įprasta, kad gali susilpnėti moters imuninė sistema, kas lemia papilomos viruso suaktyvėjimą - lytinių organų karpų atsiradimą. Siekiant išvengti bet kokių komplikacijų gydant kondilomas nėščiosioms, būtina informuoti gydytoją apie nėštumą vizito metu.
Partnerių kontrolė
Pastovus partneris visada turi pasitikrinti. Ankstesnis partneris, kuris taip pat galėjo užkrėsti (užsikrėsti), taip pat turėtų pasitikrinti.
Kondilomos pasekmės
Yra ryšys tarp žmogaus papilomos viruso ir gimdos kaklelio vėžio. Todėl moteris, kuri turėjo karpų ant lytinių organų arba kurios partneriai yra turėję karpų, turi būti reguliariai tiriama, darant specialius citologinius (ląstelių) testus. Daugumos šalių patirtis rodo, kad toks gimdos kaklelio ląstelių tyrimas turėtų būti atliekamas kiekvienai moteriai kartą per metus.
Grįžti į: "lytiškai plintančių ligų gydymas"