UTĖLĖS: SUKĖLĖJAS, NAIKINIMAS, PREVENCIJA
Utėlių sukėlėjas. Plokščioji utėlė (pediculosis pubis) yra pilkai gelsvas, dviejų-trijų milimetrų dydžio vabzdys, primenantis krabą, matomas plika akimi ir sukeliantis niežėjimą.
Požymiai:
- siurbdama kraują utėlė sukelia stiprų niežėjimą lyties organų srityje. Utėlė geriausiai terpsta plaukuose apie lyties organus, bet jų galima aptikti ir kitose plaukais apaugusiose kūno dalyse. Maži vaikai gali turėti utėlių ir galvos plaukuose bei antakiuose;
- matomos mažos glindos (utėlių kiaušinėliai), atsirandančios lyties organus supančiuose plaukuose arba apatiniuose rūbuose.
Užsikrėtimas utėlėmis. Plokščiomis utėlėmis paprastai užsikrečiama lytinio kontakto metu, bet galima ir kito artimo kūno kontakto metu. Dėl blogų higienos sąlygų utėlėmis galima užsikrėsti per patalynę bei apatinius drabužius ar nešiojant kito žmogaus kepures, skareles, šalikus. Taip pat galima užsikrėsti ir viešose įstaigose (soliariumas, pirtis). Jei utėlė nepatenka ant kūno, išgyvena dar dieną.
Mėginio paėmimas. Diagnozė nustatoma aptikus utėles arba jų kiaušinėlius plaukuose.
Kaip išnaikinti utėles. Užsikrėtus utėlėmis labai svarbu iškart informuoti aplinkinius: artimuosius, draugus, mokyklos ar darželio vadovus, kad jie imtųsi prevencinių priemonių: naudotų tik savo asmeninius daiktus bei prevencinius losjonus nuo utėlių, kuriuos galima įsigyti vaistinėse. Paprastas plovimas su muilu ir vandeniu išsigydyti nuo utėlių nepadės. Tam reikia specialių losjonų bei šampūnų, kurie gana lengvai ir greitai padeda atsikratyti šių parazitų.
- Vaistinėse galima įsigyti permetrino preparatų, kurie naudojami būtent utėlių naikinimui. Geriausia iškart kreiptis į gydytoją, kuris patars Jums kokią priemonę nusipirkti, kad utėlių naikinimas taptų kuo greitesne ir paprastesne procedūra.
- Svarbu paminėti, kad vien šampūnų, naikinant utėles, neužtenka. Reikia naudoti ir specialias šukas, skirtas negyvoms utelėms bei jų glindoms iššukuoti iš plaukų. Pastebėta, kad jei po gydymo neiššukuosite plaukų, nenumarintos, o tik apmarintos glindos gali atsigauti, o tuomet iš jų vėl išsiris naujos utėlės.
- Atsikračius utėlių, būtina galvos apdangalus, patalynę, drabužius išskalbti karštesniame nei 60ºC vandenyje, taip pat išplauti visas, namuose esančias šukas bei šepečius, preciziškai išsiurbti kilimus ir labai gerai išplauti visus namus. Tik tada galite tikėtis nebeužsikrėsti antrąkart.
Partneris. Kad išvengtumėte pakartotino užsikrėtimo, gydomi iš karto visi šeimos nariai, turėję kontaktą su apsikrėtusiuoju.
Gydymo nuo utėlių, tyrimų ar konsultacijų klausimais būtina kreiptis į specialistą.
Grįžti į: "lytiškai plintančių ligų gydymas"