Varpos galvutės ir varpą dengiančios apyvarpės uždegimas vadinamas balanopostitu (lot. – balanopostitis). Netinkamai gydant gali susidaryti saaugos, kurios dar labiau apsunkina vyro gyvenimą. Tyrimai rodo, kad dažnai ši liga ištinka tuos vyrus, kurie serga cukriniu diabetu, tad jie patenka į rizikos grupę. Ši varpos liga kankina vyrus nepriklausomai nuo jų amžiaus ir ja serga daugmaž 1-as iš 30-ies vyrų. Ilgalaikis balanopostitas daro įtaką vėžinių ląstelių aktyvumui, tad būtina gydytojo apžiūra ir tinkamiausias gydymo metodas.
Penio uždegimo priežastys
Varpos ar apyvarpės uždegimo metu yra pažeidžiama varpos galvutės ir apyvarpės gleivinė. Po ilgalaikio uždegimo gali susidaryti sąaugos tarp jų. Balanopostitas yra dažnas reiškinys sergantiems cukralige, nes vyrai, kurie serga diabetu, yra imlesni infekcijoms. Susirgimo riziką padidina ir ypač prastai kontroliuojamas cukraus kiekis kraujyje. Jei gliukozės yra šlapime, ji gali likti ir ant apyvarpės taip padėdama bakterijoms greičiau daugintis.
- Apyvarpės uždegimas gali kilti turint tam tikras odos ligas, pavyzdžiui, egzemą, dermatitą arba psoriazę. Sukelia bakterijos.
- Balanopostitas taip pat gali atsirasti ir dėl nesaugių lytinių santykių. Nuo jų vyras pirmiausia apsikrečia lytiškai plintančia infekcija arba genitalijų herpesu, kurie taip pat sukelia varpos galvutės uždegimą.
- Ši liga taip pat gali atsirasti tokiu atveju, kai dirginama varpos galvutė arba apyvarpės oda.
- Dėl infekcijų, kurias gali sukelti dviejų tipų bakterijos:
- grybelis (candida);
- bakterijos, kurios beveik visą laiką yra ant varpos galvutės ir dažniausiai nesukelia jokių problemų. Visgi, kai jos pradeda aktyviai daugintis – atsiranda ir problema, kurią būtina naikinti.
5. Apyvarpės ar varpos uždegimas gali atsirasti nesilaikantiems asmens higienos. Varpos uždegimą sukelia varškingos masės padaugėjimas, susidedančios iš apyvarpės riebalų liaukučių išskyrų, šlapimo likučių, nusilupusių ląstelių. Šios masės dirgina varpos galvutę, apyvarpės gleivinę, sukelia uždegimą.
Varpos uždegimo požymiai
Balanopostitas gali atsirasti kaip venerinių ligų sukėlėjas, sifilio ar kitokios kilmės mikrobų šlaplės uždegimo komplikacija. Šis uždegimas gali apsunkinti šlapinimąsi, gali atsirasti varpos, apyvarpės patinimas, paraudimas, žaizdelės. Būdingos kraujingos ar pūlingos išskyros iš apyvarpės odelės. Būdingas niežulys ir skausmas varpos galvutėje. Apyvarpė tampa nepaslanki, padidėja skausmingi kirkšnių limfmazgiai.
Dažniausia balanopostito komplikacija – fimozė, t. y. apyvarpės angos sumažėjimas, dėl ko apyvarpės neįmanoma atsmaukti už varpos galvutės. Esant sunkiam uždegimui, varpos galvutė gali išopėti.
- Apsunkinamas šlapinimosi procesas.
- Parausta varpos galvutė.
- Pūlingos ir net kraujingos išskyros iš apyvarpės maišelio.
- Matomos opelės.
- Niežulys.
- Apyvarpės sustabarėjimas.
Pamačius bet kurį simptomą, būtina kuo greičiau kreiptis į gydytoją. Šią problemą gydo gydytojas dermatovenerologas, seksologas, urologas.
Ligos gydymas
Skiriami geriamieji antibakteriniai vaistai. Jei susirgimas grybelinis, naudojamas ir priešgrybelinis tepalas. Kai uždegimas stiprus, skiriami geriami antibakteriniai vaistai. Gydymo metu draudžiama lytiškai santykiauti. O jei liga kartojasi, pacientams atliekama cirkumcizija (apipjaustymo operacijos metu pašalinama apyvarpė). Svarbu nesigydyti patiems, nes geriausią gydymo būdą paskirs tik jus apžiūrėjęs gydytojas.
Vyrams sergantiems cukralige, penio uždegimas bei apyvarpės susiaurėjimas gali kartotis dažniau nei kitiems. Tokiu atveju, geriausia chiorurginiu būdu pašalinti apyvarpę.
Varpos ar apyvarpės uždegimo gydymo, tyrimų ar konsultacijų klausimais būtina kreiptis į specialistą.
Balanopostito diagnozavimas
Ši liga diagnozuojama atlikus vieną arba kelis tyrimus.
- Atliekami tyrimai labarotaorijoje. Mėginys imamas nuo varpos galvutės.
- Atliekamas šlapimo tyrimas.
- Taip pat atliekamas ir kraujo tyrimas, kurio metu nustatomas gliukozės kiekis kraujyje.
- Retais atvejais gali reikti atlikti ir biopsiją.
Gydymo būdai
Dažniausiai gydymas vykdomas naudojant antiseptinius tirpalus, tad yra neskausmingas ir nesukelia jokio diskomforto. Atsmaukus galvute ji yra valoma šiltu vandeniu, muilu ir specialiai gydytoji išrašytu tirpalu. Jeigu jaučiamas didelis skausmas - tokiu atveju rekomenduojama gulėti šiltoje vonioje, kuri atpalaiduoja. Jeigu liga kartojasi reguliariai – tokiu atveju dažniausiai rekomenduojama apipjaustymo operacija. Kartais išrašomi antibiotikai.
Ši liga yra užkrečiama, tad vyrai, kurie serga šia liga, turėtų vengti lytinių santykių, kadangi gali užkrėsti partnerę.
Profilaktinės priemonės
Jeigu norite išvengti šios nemalonios ligos – skirkite kuo daugiau dėmesio kasdieninei higienai. Vyrai privalo kiekvieną dieną plauti apyvarpę (ją atsmaukus) su vandeniu ir rekomenduojamas vaikiškas muilas. Tiesa, siūlome vengti labai daug specialių higieninių priemonių, kadangi jos gali sugadinti natūralią mikroflorą. Jeigu jaučiate, kad atsirado uždegimas ir juntamas bet kuris anksčiau mūsų aprašytas požymis – būtina kuo greičiau kreiptis į gydytoją, o ne laukti tolimesnių simptomų.
Jeigu pajutote varpos galvutės diskomfortą – būtina kuo greičiau susisiekti su Homosanus specialistais. Įvertinę Jūsų būklę bei atlikę išsamius tyrimus jie pateiks tinkamiausius gydymo būdus, kurie padės ne tik laikinai sumažinti diskomfortą, tačiau visiškai panaikinti problemą. Būkite sveikas, laimingas ir gyvenkite be ligų!