Gyd. M. Buragas

Orchitis – vyro sėklidės (kiaušelio) uždegimas

Vyro kiaušinėlio (sėklidės) uždegimas mediciniškai vadinamas orchitu. Įprastai dažniau pasitaiko vyrų sergančių tik vienos sėklidės uždegimu, tačiau labai svarbu žinoti, kad persirgusi šia liga, ši sėklidė tampa nevaisinga.

Sėklidžių uždegimas būna ūmus arba lėtinis

 • Susirgus ūmiu sėklidės uždegimu pacientas junta sėklidės skausmą, ji padidėja, patinsta, taip pat pakyla temperatūra, krečia šaltis.Paprastai ūmus ligos periodas trunka apie dešimt dienų. Joms praėjus ligonio savijauta dažniausiai pagerėja, sėklidės skausmas praeina, jei buvo tinimas, jis sumažėja. Išimtinais atvejais susidaro sėklidės pūlinys.
 • Lėtiniam sėklidžių uždegimui būdingas skausmas kiaušeliuose, maudimas, sėklidės padidėjimas, sukietėjimas. Svarbu išsiaiškinti buvusias traumas, infekcijas.

 

Uždegimo sukėlėjai

Orchito uždegimo priežastimi gali būti virusai, bakterijos, mikrobai, patenkantys į sėklidę krauju per kraujagysles: gonokokai, chlamidijos, ereaplazmos, mikroplazmos, garderolos, trichomonos. Šie sukėlėjai patenka iš priekinės, užpakalinės eretros, sėklidžių prielipų, prostatos.
Taigi, sėklidės uždegimą gali suponuoti virusinės (pavyzdžiui, gripas) ar bakterinės (pavyzdžiui, tuberkuliozė) infekcijos. Kiek rečiau ligos priežastimi gali tapti trauma.
Svarbu žinoti, kad viena iš orchito priežasčių yra parotitas, daugelio vadinamas kiaulyte. Pastarosios ligos sąlygotas sėklidės uždegimas yra labai pavojingas, ypač jei susergama paauglystėje, kadangi parotito suponuotas orchitas gresia nevaisingumu.

 

Sėklidės uždegimui būdingi simptomai

Jei yra sėklidės uždegimas, paprastai pajuntama, kad skauda sėklidę, įprastai tik vieną, taip pat pasireiškia ir šie negalavimai:

 • sukietėjusi sėklidė,
 • paraudęs kapšelis,
 • susidaręs sėklidės pūlinys,
 • sėklidės padidėjimas, patinimas, skausmas,
 • neretai šiuos simptomus lydi ir karščiavimas.

 

Sėklidės uždegimo gydymas

Pajutus skausmą sėklidėje, maudimą, jei sėklidė patinsta ar juntate kitus minėtus orchito simptomus, būtina kuo skubiau kreiptis į gydytoją. Labai svarbu tai, kad gydytojas, skirdamas gydymą, atsižvelgia į paciento amžių, tai, ar jis jau turi vaikų. Tikrai nereikėtų delsti ir taip rizikuoti savo sveikata bei prailginti gijimo laikotarpį.

Orchito gydymas paprastai nėra lengvas ir trumpas. Jis gali būti gydomas priešuždegiminiais vaistais, antibiotikais, ramybės režimu.

 • Sergantiems ūmia ligos forma ypač svarbus poilsio režimas, skiriami vaistai skausmui malšinti.
 • Jei ligos sukėlėjas yra bakterijos, tuomet pacientui skiriamas antibiotikų kursas.
 • „Kiaulytės“ sukeltas orchitas gali būti gydomas imunoglobulinu, taip pat kortikosteroidais.
 • Esant lėtinei ligos formai gali būti skiriamos fizioterapijos procedūros.
 • Kartais liga komplikuojasi į sėklidės pūlinį, kuris yra gydomas chirurginiu būdu. 

Negydomas ar netinkamai gydomas orchitas gali tapti nevaisingumo priežastimi. Todėl kuo greičiau bus paskirtas tikslingas gydymas, tuo rezultatai bus geresni ir greitesni. Gydytojas atliks reikiamus tyrimus ir paskirs būtent konkrečiam pacientui geriausią gydymą.

Tyrimai padedantys nustatyti ligą

Dažnu atveju gydytojui pakanka išklausyti paciento skundus ir apžiūrėti ligonį, kad identifikuotų ligą. Bet tiksliniai tyrimai visada naudingi. Tad paprastai atliekamas kraujo tyrimas, kur padaugėję leukocitai kraujyje rodo uždegimą. Taip pat daromas šlapimo tyrimas, sėklidės ultragarsinis tyrimas.

 

Profilaktika, kaip išvengti kiaušelio uždegimo

Norint išvengti sėklidžių uždegimo, reikia:

 • naudoti prezervatyvus, kad išvengti infekcijų.
 • gydymui vartoti tinkamus antibiotikus, parinktus pagal mikrobiologinio pasėlio rezultatus.
 • vaikus reikia skiepyti nuo parotito. Vaikystėje ypač pavojingas šio viruso sukeltas kaušelio uždegimas – parotitas, nes juo persirgus gresia nevaisingumas. Parotitui (kiaulytei) – būdingas karščiavimas, šaltkrėtis, sėklidės ištinimas, skausmingumas, sukietėjusi sėklidė, dešinės ar kairės sėklidės paraudimas, paburkimas, blizgesys, venų išryškėjimas.
 • sportuojant naudoti sėklidžių apsaugą. Nes lytinių organų traumos gali padidinti uždegimo riziką.
 • svarbu laiku gydyti ligas, kurios gali suponuoti sėklidės uždegimą. Tokios ligos yra uretritas, prostatitas ir kt.

 

Dėl sėklidžių uždegimo sutrinka spermatozoidų gamyba, todėl gresia nevaisingumas. Siekiant išvengti šių skaudžių pasėkmių būtina pastebėjus pirmuosius simptomus kreiptis į gydytoją urologą, dermatovenerologą.

Sėklidžių uždegimo gydymo, tyrimų ar konsultacijų klausimais visada galite kreiptis į Homo Sanus klinikos Vilniuje specialistus. Čia Jums bus suteikiamos patikimo gydytojo profesionalo paslaugos bei garantuojamas konfidencialumas.

Dermatovenerologo, seksologo, urologo konsultacijos bei paslaugos Vilniuje

 

Neramina įvairiausi seksualiniai ar lytinės sistemos negalavimai? O gal atsitiko kažkas, apie ką norėtumėte pasitarti su specialistu, tačiau nedrįstate apsilankyti klinikoje? Tiek vyrai, tiek moterys gali su gydytoju konsultuotis internetu.

Klausimus gydytojui galite drąsiai užduoti užpildę klausimo formą ir greitai sulauksite gydytojo specialisto atsakymo.


GARANTUOJAME VISIŠKĄ KONFIDENCIALUMĄ 

INFORMACIJA PRIEŠ VIZITĄ