Gyd. M. Buragas

Prostatitas – tai prostatos uždegimas. 

Galimas ligos skirstymas:

  • ūmus prostatitas 
 
  •  lėtinis prostatitas
  • lėtinis bakterinis prostatitas
  • lėtinis nebakterinis prostatitas

 

 

 

 

 

 

 

Prostatitas yra apibrėžiama, kaip viena nemaloniausių, tačiau tuo pat metu ir dažniausiai vyrus kamuojančių ligų pasitaikančių (remiantis Pasaulio sveikatos duomenimis, šia liga serga apie 10 proc. visų pasaulio vyrų). Situaciją dar labiau blogina tai, kad prostatitą išgydyti yra gana sunku, o negydant – galima sulaukti ir onkologinio susirgimo. Akivaizdu, tai yra viena iš tų ligų, apie kurią daugeliui kalbėti apskritai nesinori, tačiau būtina tai daryti. Tad pats metas išsiaiškinti, kas tai yra; kaip skirstoma, gydoma ir kokia šios ligos profilaktika turėtų būti taikoma.

Prostatitas. Kas tai?

Savaime suprantama, vienas svarbiausių tikslų – išsiaiškinti šios ligos sąvoką. Prostatitu yra vadinamas prostatos liaukos uždegimas. Ligai progresuojant gali atsirasti pūlinių, sudarančių didelius uždegiminius židinius; retesniais atvejais gali susiformuoti akmenys. Klaidinga galvoti, kad ši liga trikdo tik fizinę sveikatą – iš tiesų gali pablogėti ir psichinė, emocinė sveikata. Tai gali daryti neigiamą įtaką santykiams su antrąja puse, šeimos stabilumui, darbingumui. Vis dėlto, gera žinia ta, kad laiku pradėtas gydyti prostatitas gali būti nesudėtingai išgydomas. Vistik, jei bus delsiama ir į profesionalus nesikreipiama laiku, tai egzistuoja tikimybė susidurti su tam tikromis problemomis: ilgesniu bei sudėtingesniu gydymu; sutrikusiu socialiniu gyvenimu; menka potencija; nevaisingumo sutrikimais ar net vėžiniais susirgimais.

Ligos skirstymas

Akcentuotina, kad prostatitas gali būti ūmus, lėtinis arba besimptominis uždegiminis. Taip pat svarbu pabrėžti, kad lėtinis prostatitas gali būti bakterinis ar nebakterinis. Nauja prostatito klasifikacija, kuri atitinka klinikinę įvairovę, buvo parengta vos 1998 metais. Šią klasifikaciją sukūrė Tarptautinis prostatito bendrojo tyrimo tinklas (IPCN – International Prostatitis Collaborative Network).

Ūmus prostatitas

Jį paprastai sukelia iš šlaplės ar šlapimo pūslės patekusi infekcija, taip pat priežastimi gali būti ir lytiniu keliu plintančios bakterijos. Kaip rizikos veiksnius galima įvardyti atliktas šlapimo takų procedūras, lytinių organų traumas, taip pat nusilpusį imunitetą.

Lėtinis prostatitas

Ši ligos forma (lot. – prostatitis chronica) gali išsivystyti be ankstesnės infekcijos ar būti ūmios šios ligos formos pasekmė. Todėl itin svarbu tinkamai, efektyviai ir kuo greičiau išgydyti šlaplės uždegimą - tai padėtų išvengti komlikacijų ir lėtinės ligos. 

Priežastys ir simptomai

Ūmus prostatitas

Šio tipo prostatitas gali kilti dėl įvairių priežasčių: lytinių organų traumų; nusilpusio imuniteto; infekcijos ar lytiniu keliu plintančių bakterijų. Liga pasireiškia dažnu šlapinimusi, skausmais dubens srityje, karščiavimu, šaltkrėčiu. Taip pat svarbu pabrėžti, kad šios formos prostatitas paprastai prasideda staigiai, netikėtai.

Šiuo metu ūmaus prostatos uždegimo atvejų pasitaiko ne dažnai, o lėtinė ligos forma turi nebylią pradžią ir kurį laiką neduoda jokių simptomų. Tačiau vėliau po kelių mėnesių ar net metų, prostatito diagnozė yra nustatoma tik atsiradus komplikacijoms.

Lėtinis prostatitas

Lėtinis prostatitas gali būti ūmios šios ligos formos pasekmė; taip pat gali kilti ir dėl nusilpusio imuniteto. Nors įvardintos priežastys – populiariausios, svarbu akcentuoti, kad iš tiesų yra ir dar daugiau veiksnių, galinčių sukelti lėtinį prostatitą: tai – chaotiškas lytinis gyvenimas; lytinių organų ligos; netinkama priverstinė padėtis; dubens sričiai perduodama vibracija. Taip pat svarbu akcentuoti, kad šios formos prostatitas yra skirstomas į:

  • lėtinį bakterinį prostatitą – sukelia Escherichia coli, Proteus, Klebsiella, Enterobacter, Pseudomonas, Neisseria gonorrhoeae, grybeliai ir t.t.
  • lėtinį nebakterinį prostatitą.

Besimptominis uždegiminis prostatitas

Šios rūšies prostatitas yra diagnozuojamas tuomet, kai aptinkama uždegimo ar infekcijos rodmenų, tačiau pacientas nejaučia jokių simptomų, pavyzdžiui, skausmo. 

Tyrimai ir diagnostika

Jei vargina minėtieji negalavimai, delsti ar juo labiau užsiimti savarankišku gydymu tikrai nerekomenduojama. Pajutus prostatito simptomus būtina kreiptis į gydytoją. Pastarasis, įvertinęs paciento skundus, paskirs atitinkamus tyrimus. Kokie tyrimai bus taikomi - nuspręs tik specialistas.

Prostatos uždegimas diagnozuojamas remiantis svarbiausiu požymiu - prostatos padidėjimu. Jį galima įvertinti apčiuopos metu per tiesiąją žarna. Esant ligai prostata čiuopiama padidėjusi, sustandėjusi (galimi ir normalūs rezultatai). Uždegiminius pokyčius, padidėjimą tiksliau galima įvertinti tyrimo ultragarsu (echoskopijos), kompiuterinė tomografijos, magnetinio rezonanso pagalba.

Uždegimas gydomas gana ilgai (nuo kelių savaičių iki keletos mėnesių), kadangi antibakteriniai preparatai sunkiai prasiskverbia į prostatinį audinį, o visus sukėlėjus identifikuoti vienu metu yra neįmanoma. Simptomai taip pat tęsiasi ilgai ir yra varginantys.

 

Gydymas

Vos pastebėjus, kuriuos nors iš išvardintų simptomų, vertėtų nebedelsti ir kreiptis į urologą. Atminkite svarbiausią dalyką – kuo mažiau delsite ir kuo anksčiau kreipsitės į gydytojus, tuo jus išgydyti bus lengviau. Priklausomai nuo ligos formos bei paplitimo, gali būti taikomi įvairūs gydymo metodai:

  • gydymas antibiotikais (dažniausiai medikamentų vartojimo kursas būna ypač ilgas, paprastai trunka nuo 4 iki 12 savaičių); vis dėlto, vis dažniau yra siūloma vartoti ir natūralios kilmės preparatus;
  • gydymas proteoliziniais fermentais;
  • jei pacientas skundžiasi seksualinėmis problemomis, psichoterapija gali tapti sudėtine gydymo dalimi;
  • taikomos fizioterapinės procedūros
  • gydymosi periodu svarbu laikytis normalaus miego, mitybos bei poilsio režimo; rekomenduotina karšto vandens vonia.

Vistik, svarbu pabrėžti, kad šiandien egzistuoja iš tiesų labai plačios šios ligos gydymo galimybės: siūlomas didesnis, nei 100 rūšių vaistų pasirinkimo, o taip pat – kelios dešimtys gydymo metodų.

Lėtinio prostatito atveju – gydymas bus ilgas ir neretai gana sudėtingas. Lėtinis bakterinis uždegimas paprastai gydomas antibiotikais, kurių vartojimo kursas gana ilgas. Drauge su gydymu antibiotikais taikomos ir kitos terapijos, metodai, pavyzdžiui, gydymas proteoliziniais fermentais arba fizioterapinėmis procedūromis. Prostatos hiperplazijos gydymui naudojami preparatai taip pat indikuotini esant prostatitui. 

Ligoniai dažnai skundžiasi seksualinėmis problemomis, tad psichoterapija irgi yra sudėtinė gydymo dalis.

Lėtiniu prostatitu sergantiems ligoniams svarbus normalus poilsio ir mitybos režimas. Gydymo pradžioje ligoniui reikalinga seksualinė ramybė, vėliau rekomenduojama įprasta lytinė veikla. Sergant lėtiniu bakteriniu uždegimu, ligos simptomus gali sumažinti atsipalaidavimas karšto vandens vonioje.

Tačiau siūlome nerizikuoti savo sveikata ir pajutus pirmuosius simptomus kreiptis į gydytoją. Efektyvų ir tikslingą gydymą paskirs tik specialistas. 

Profilaktika

Savaime suprantama, ko gero, pats maloniausias scenarijus yra ne greitas ir lengvas išgijimas, o apskritai šios ligos išvengimas. Na, o, kad prostatito iš tiesų pavyktų išvengti, verta prisiminti, kad ypač svarbų vaidmenį vaidina profilaktika.

Jei sergantiesiems lėtine uždegimo forma itin reikšmingas yra poilsio režimas bei tinkama mityba. Gydymo pradžioje svarbu susilaikyti nuo lytinių santykių, reikalinga seksualinė ramybė, o vėliau, atvirkščiai, išauga reguliarių lytinių santykių svarba. Taip pat profilaktikai svarbu:

  • rūpintis savo mityba, vengti alkoholio, sumažinti išgeriamos kavos kiekį;
  • kavą ar įvairius gazuotus gėrimus dažniau pakeisti žaliąja arbata;
  • kasdien išgerti rekomenduojamą kiekį vandens, kad organizme neužsilaikytų šlapimas;
  • pasirūpinti tinkamu fiziniu aktyvumu;
  • saugotis, kad nesušaltumėte;
  • turėti vieną nuolatinę lytinę partnerę ir reguliarius lytinius santykius su ja.

Plačiau apie galimas profilaktikos priemones:

  • Urologijos ekspertai teigia, kad šiuo atveju yra ypač svarbus maistas. Ko gero, daugelis puikiai žino posakį: ką valgai, tas ir esi. Ir šis posakis tikrai yra teisingas, kai kalbame apie prostatitą, mat tinkamai maitinantis, gerokai galima sumažinti šios ligos tikimybę. Specialistai tvirtina, kad siekiant išvengti šios ligos, reikėtų vartoti kuo mažiau riebalų, tačiau neatsisakyti žuvies taukų papildų. Tačiau ir tai dar ne viskas – pasirodo, reikėtų vengti aštrių, marinuotų, keptų patiekalų. Na, o, jei visiškai atsisakyti nesinori, tai bent jau reikėtų jais mėgautis kuo rečiau.
  • Taip pat svarbu akcentuoti, kad norint sumažinti tikimybę sirgti šia liga, reikėtų vengti ilgalaikės nepatogios priverstinės padėties. Tad, jei dirbate sėdimą darbą ir dažnai liekate viršvalandžių, nepamirškite į savo dienotvarkę bent kelis kartus per savaitę įtraukti dubens raumenų gimnastikos ar bent jau kelias valandas skirti vaikščiojimui.
  • Vitaminų A ir C, antioksidantų vartojimas – dar vienas naudingas žingsnis, siekiant sumažinti prostatito tikimybę.
  • Svarbų vaidmenį vaidina ir lytinis gyvenimas – jis turi atitikti vyro konstituciją bei lytinį temperamentą.
  • Ligos tikimybę mažinsite ir tuo atveju, jei neturėsite antsvorio; gebėsite palaikyti normalų (skaičiuojant pagal KMI) kūno svorį.
  • Stiprus imunitetas, dažnas buvimas gryname ore, reguliarus fizinis darbas bei peršalimo ligų nebuvimas – dar keli veiksniai, kurie mažina tikimybę susirgti prostatitu.
  • Hormonų pusiausvyros sutrikimai taip pat gali turėti įtakos šios ligos atsiradimui. Tad, jei pastebėjote, kad jus kamuoja tokio pobūdžio sutrikimai, nedelskite – kreipkitės į gydytojus.
  • Sveikuoliškos maudynės lediniame vandenyje neretai yra įvardijamos, kaip sveiko gyvenimo būdo ženklas. Vistik, taip pat svarbu pažymėti, kad būtent tokios maudynės gali paskatinti prostatito tikimybę. Tad, jei jau kartą teko susidurti su šia liga, verčiau atsisakyti maudynių lediniame vandenyje idėjos.
  • Alkoholio bei cigarečių atsisakymas taip pat padės sumažinti šios ligos tikimybę.
  • Savaime suprantama, svarbūs yra ir apsilankymai pas gydytoją. Dėmesį verta atkreipti į tai, kad reguliarūs sveikatos tikrinimai gali padėti identifikuoti esamas problemas ir atkreipti jūsų dėmesį. Svarbu ir tai, kad jei jūsų giminėje buvo žmonių, kurie sirgo ar mirė nuo prostatos vėžio, tai sulaukus 45 metų, būtina planuoti reguliarius sveikatos patikrinimus. Tačiau taip pat reikia paminėti, jog šia liga neretai suserga ir vos 30 – ečio sulaukę vyrai. Tad, jei pastebėjote šiame tekste išvardintus simptomus, būtinai turėtumėte suplanuoti vizitą pas urologą. Beje, svarbu atkreipti dėmesį į tai, kad požymius pastebėję stiprios lyties atstovai neretai nusprendžia gydytis savarankiškai. Vistik, gydytojai pabrėžia, kad toks sprendimas tikrai nėra išmintingas – galima dar labiau pabloginti sveikatos būklę.

Akivaizdu, kad profilaktinių priemonių yra iš tiesų nemažai. Tad belieka jas sėkmingai taikyti savo kasdieniniame gyvenime ir mažinti šios ligos riziką.

Taip pat svarbu pabrėžti, kad vyrui sergant prostatitu, sveikatą būtina tikrintis ir jo lytinei partnerei , kad susirgimo atveju būtų pritaikytas gydymas ir jai.

Alkoholis, mityba ir prostatos uždegimas. 

Mityba labai svarbi sergant šia liga. Rekomenduojama kuo daugiau vartoti brokolių, granatų, pomidorų, lašišos, moliūgų sėklų bei gerti žaliosios arbatos.

Taip pat sergant yra svarbu nevartoti arba bent iki minimumo sumažinti suvartojamo alkoholio kiekį.

 

Gydytojas atsako į klausimus apie prostatitą

1. KLAUSIMAS

Kiek laiko trunka prostatito gydymas? Istorija: Rugpjūtį Buvo diagnozuotas šlapimo takų uždegimas, paskirti antibiotikai, pirmas vartojimo dienas simptomai (dažnas šlapinimasis) dingo, antibiotikus suvartojau kiek buvo skirta, po savaitės simptomai atsinaujino, gydytojas patarė pavartoti prostamol uno, viską suvartojau, simtomai liko. Gavau urologo konsultaciją, diagnozė: ūmus prostatitas, paskirtus antibiotikus + wobenzym suvartojau. Simptomai, kaip man atrodo sumažėjo, bet tikriausiai ne iki galo pasveikau. Dabar gruodį geriu prieinamą "uno". Ar kreiptis dar pas gydytoją dėl antibiotikų?

ATSAKYMAS

Tokiais atvejais dažniausiai reikalingi kontroliniai tyrimai, prostatos rektalinės ir pilvinės echoskopijos. Tada galima svarstyti gydymo tęsimą.

2. KLAUSIMAS

Lėtinis prostatitas - kokius reikia gerti antibiotikus?

ATSAKYMAS

Tuos, kurie nurodyti pasėlio antibiotikogramoje.

3. KLAUSIMAS

Sergu lėtiniu prostatitu. Buvo padaryti visi būtini prostatos, šlapimo, kraujo, LPL tyrimai. Nieko nerado, tačiau visi požymiai - prostatito. Jį lydi ir erekcijos sutrikimai. Ar tai gali buti nuo stuburo diskozės? Ar kažkokių kitų stuburo ligų? Esu sveikas, normalus žmogus.

ATSAKYMAS

Dažniausiai prostatitas atsiranda patekus infekcijoms, todėl būtina išsamus ištyrimas ir gydymas.

4. KLAUSIMAS

Kelis metus kamuoja skausmai prostatos srityje - sako prostatitas. Tačiau jokių tyrimų, išskyrus tepinėlio iš prostatos, niekas nedarė. Be antibiotikų gyventi neišeina. Kuo galėtumėte padėti? Kokius tyrimus galima pas jus atlikti ? Pvz. prostatos biopsija ir t.t. 

ATSAKYMAS

Mūsų klinikoje galime atlikti: prostatos echoskopiją, lytiškai plintančių infekcijų tyrimą, prostatos sunkos pasėlį, sekreto mikroskopiją, šlapimo tyrimą. Kviečiame užsiregistruoti vizitui.

5. KLAUSIMAS

Man buvo nustatytas prostatitas. Rasta bakterijų tepinėlyje. Po antibijotikų kurso ir pakartotinių tyrimų - bakterijų jau neberasta. Tačiau simptomai neišnyksta. Labiausiai kankina didelis nuovargis prostatos srityje. Dirbu fizinį darbą, pastebėjau didelį poveikį prostatai nuo gazuotų gėrimų bei alkoholio. Gal but dar kokie produktai veikia "pavargusią prostatą"? Kaip galėčiau sau padėti? Ačiū 

ATSAKYMAS

Prostatito gydymas yra ilgalaikis procesas, po sėkmingo gydymo aprašyti simptomai turi praeiti. Todėl vertėtų palaukti, o jei tai tęsiasi ir toliau pasikonsultuoti su gydytoju dar kartą.

6. KLAUSIMAS

Prieš metus buvo diagnozuotas prostatitas, išsigydžiau, viskas gerai ir po pusės metų užėjo vėl tos pačios problemos. Jau kitas gydytojas nustatė, kad reikės operacijos (apsivyniavusi gysla sėklidėje, ar kažkas tokio), bet Santariškių ligoninėje pasakė, kad nebūtina jei neskauda, nebent nepatinka išvaizda ar bus sunku susilaukti vaikų. Atrodo po to viskas buvo gerai, nes buvo išrašyti kažkokie vaistai, dabar šį rudenį prasidėjo pastovus kairės sėklidės skausmas, galvutės deginimas, nėra rytinės erekcijos, o ir nesukietėja iki tiek kiek reikia. Kas tai galėtų būti? Atsinaujino prostatitas? Ir kaip dėl tos operacijos? Ar reiktų suskubti operuotis ar visiškai nėra skirtumo kada, ar dabar, ar po 5 metų ar dar vėliau? Ačiū

ATSAKYMAS

Simptomai panašūs į lėtinio prostatito. Jo komplikacija būna sutrikusi erekcija. Todėl verta atlikti daugiau tyrimų ir imtis lėtinio prostatito gydymo. Dėl kito klausimo - sėklidę tikrai verta susitvarkyti, operuotis, per daug neatidėliojant, jei norisi būti tikram, kad ateityje neatsirastų minėtieji nepatogumai. 

7. KLAUSIMAS

Man diagnozuotas lėtinis prostatitas. Atliktas tik šlapimo tyrimas po trumpo prostatos masažo. Bakterijos nerasta. Norėčiau atlikti prostatos sekreto tyrimą, bet manau, kad prostatą reikia masažuoti ilgai. Kadangi ir paskutinio masažo metu skaudėjo ir po masažo skaudėjo 3 dienas pilvo apačią, tai mąstau apie spermos tyrimą. Koks tyrimas būtų informatyvesnis ir tikslingesnis - spermos bakteriologinis ar prostatos sekreto? Ačiū už Jūsų atsakymą 

ATSAKYMAS

Ne visai taip. Ką tiksliai reiktų tirti, gydytojas gali nuspręsti tik konsultacijos metu, surinkęs tikslią anamnezę.

8. KLAUSIMAS

Sveiki gydytojau, rašau už savo vyrą, nes pats nedrįsta. Pernai jam buvo diagnozuotas lėtinis prostatitas, daktaras buvo išrašęs vaistus (kurie, aišku, nepamename kaip vadinasi) ir šiuo metu vėl paūmėjo. Gal galite rekomenduoti, kokius vaistus vartoti? 

ATSAKYMAS

Taip galiu - konsultacijos metu. Siūlyčiau atvykti abiems, nes verta tirti ir moterį - skirti gydymą!!!

9. KLAUSIMAS

Norejau paklausti, nemalonus jausmas sėklidėse, varpos gale ir peršti tiesiąją žarną, dažnai ir mažai šlapinuosi. Ar tai gali būti prostatitas, ar kita venerinė liga?

ATSAKYMAS

Gali būti prostatitas, sukeltas venerinio sukėlėjo. Tačiau tikslią dieagnozę galima nustatyti tik konsultacijos metu atlikus tyrimus. 


 

Pastebėję pirmuosius ligos požymius, nedelsiant kreipkitės į gydytoją dermatovenerologą.

 „Homo Sanus“ klinikos gydytojai gali Jums padėti, jeigu skundžiatės seksualiniais sutrikimais ar urologinėmis problemomis ir Jums reikalinga seksologo, dermatovenerologo ar urologo konsultacija. Mūsų klinikoje dirbantys specialistai pasirūpins efektyviu sveikatos problemų šalinimu ir užtikrins visišką Jūsų anonimiškumą.

Kviečiame susisiekti su mumis svetainėje nurodytais kontaktais.

 

Puslapio turinys:

 

Dažniausiai užduodami klausimai

Kokie prostatito simptomai?

Prostatos uždegimo simptomai: dažnas šlapinimasis, skausmas dubens srityje, karščiavimas, šaltkrėtis.Tačiau prostatito formos yra trys lėtinis, ūmus ir besimptomis, tad pastarojo simptomų galite ir nepajausti, o jis diagnozuojamas tuomet, kai aptinkama infekcija ar uždegimas.

Kaip gydomas prostatitas?

Geriausią gydymą konkrečiu atveju gali parinkti tik specialistai, gydytojai. Bet galimi variantai, kai prostatitas gydomas antibiotikais, proteoliziniais fermentais, fizoterapinėmis procedūromis, taip pat gydymo metu yra labai svarbu laikytis normalaus miego, mitybos ir poilsio rėžimo, saugaus sekso.