Kraujo atsiradimas šlapime vadinamas hematurija. Tai simptomas, galintis atsirasti ir vyrams, ir moterims. Skiriama makrohematurija (kraujas šlapime), kada kraujas šlapime matomas plika akimi ir mikrohematurija, kada kraujas šlapime nustatomas tik atliekant šlapimo tyrimą.

Hematurija gali būti nustatyta pačiam pacientui pastebėjus kraują šlapime, taip pat šlapime kraujo galima rasti atliekant bendrą šlapimo tyrimą arba mikroskopinį šlapimo nuosėdų tyrimą.

Kraujo atsiradimo šlapime priežastys gali būti:

  • fizinis krūvis;
  • šlapimo takų akmenys;
  • infekcinės ligos (pavyzdžiui, cistitas, uretritas, prostatitas, tuberkuliozė ir kt.);
  • gerybinė prostatos hiperplazija;
  • krešėjimo sutrikimai ir kt.

Pastebėjus kraują šlapime tiek vyrams, tiek moterims dažnai nustatomos šios ligos: inkstų, šlapimo pūslės ar inkstų uždegimas ir vėžys (inkstų ar šlapimo pūslės). Natūralu, kad jeigu žmogui randama mikrohematurija ir to nelydi skausmas – tai ko gero nebus rimtos ligos požymis. Jeigu pacientui nustatoma makrohematurija, lydima skausmo – tai gali būti vėžio simptomas ar kita rimta liga, kurią reikia gydyti.

Viena grėsmingiausių kraujo atsiradimą šlapime lemiančių priežasčių – šlapimo pūslės, šlapimtakių ar inkstų vėžys. Tačiau pastebėjus kraują šlapime nereikia skubėti išsigąsti. 50 proc. žmonių su makrohematurija ir 70 proc. žmonių su mikrohematurija taip ir nenustatoma kraujavimo iš šlapimo takų priežastis. Būtent todėl, kad kraujas šlapime vyrams ir moterims gali būti grėsmingos ligos simptomas, būtina vos jį pastebėjus kreiptis į specialistus. Gali būti, kad vieną dieną pastebėjus kraujo, kitą jo galite ir nebeišvysti, o po kurio laiko jis vėl pasirodys. Bet kuriuo atveju pasirodyti gydytojui būtina.

Tiesa, kraujas šlapime vyrams ir kraujas šlapime moterims gali atsirasti ir dėl traumų, pavyzdžiui, dėl smūgio į inkstus, svetimkūnio šlaplėje, ilgas ir sunkus fizinis darbas taip pat gali suponuoti, kad šlapime atsiras kraujo.

Simptomai, galintys lydėti hematuriją

Kraujo šlapime priežasčių yra nemažai, dažnai hematuriją lydi ir kiti simptomai, pavyzdžiui, skausmingas šlapinimasis su krauju, padažnėjęs šlapinimasis. Esant makrohematurijai pacientas greičiausiai matys rausvos ar net raudonos spalvos šlapimą.

 

Reikalingas gydymas

Nustačius kraują šlapime būtina urologo konsultacija ir papildomas tyrimas. Mikrohematurija patvirtinama, jeigu trys tyrimai iš eilės parodo didelį eritrocitų kiekį kraujyje. Norint sužinoti, kaip gydytis nuo kraujo šlapime, reikia tyrimais išsiaiškinti priežastis, kodėl jis apskritai atsiranda. Priklausomai nuo atrastos inkstų ar šlapimo pūslės ligos ir nuo paciento lyties taikomas atitinkamas gydymas. Kraujas šlapime vyrams dažniau pasireiškia esant lėtiniam prostatitui, o kraujas šlapime moterims neretai pasirodo dėl mėnesinių arba pūslės uždegimo, tad pirmiau visados reikia gydyti šias ligas.

Kadangi kraujas šlapime moterims ar vyrams pats savaime nėra liga, todėl nepakanka vien stengtis pašalinti šį simptomą. Būtent tai ir parodo būtinybę kreiptis į gydytoją. Specialistas atliks reikiamus tyrimus tam, kad nustatytų, kokia yra kraujo šlapime priežastis, kokios ligos ar kiti veiksniai suponuoja šio simptomo atsiradimą. Tada gydytojas paskirs tikslingą gydymą simptomo atsiradimą paskatinusiai priežasčiai pašalinti. Savigyda – neteisingas pasirinkimas, kadangi pats pacientas negali žinoti, kokią ligą reikia gydyti. Delsti irgi nereikėtų, nes tai lemia gydymo trukmę ir rezultatus.

 

Kviečiame kreiptis į mūsų kliniką, jeigu skundžiatės seksualiniais sutrikimais ar urologinėmis problemomis ir Jums reikalinga seksologo, dermatovenerologo ar urologo konsultacija.

Mūsų klinikoje dirbantys specialistai pasirūpins efektyviu sveikatos problemų šalinimu. Seksologo, dermatovenerologo ir urologo paslaugos „Homosanus“ klinikoje atliekamos anonimiškai, atsižvelgiant į paciento pageidavimus, ir atliekant visus būtinus tyrimus.

Kviečiame susisiekti su mumis svetainėje nurodytais kontaktais.