Gyd. M. Buragas


Hepatitas yra kepenų uždegimas. Skiriama keletas hepatito tipų. Hepatitas B gali būti perduodamas lytinio kontakto metu ir kontakto su kūno skysčiais metu, t. y. su krauju, seilėmis ir šlapimu. Kai kuriems žmonėms hepatitas B gali sukelti ilgalaikius kepenų pažeidimus.

Hepatito B sukėlėjas virusas, kuris randamas kraujyje ir kituose infekuoto asmens kūno skysčiuose.

Išplitimas. Pasaulyje apie 350 milijonų žmonių yra hepatito B viruso (HBV) nešiotojai. Nustatyta, kad kasmet nuo šios infekcijos ir jos pasekmių miršta apie vieną milijoną žmonių. Europoje kasmet šiuo hepatito B virusu užsikrečia apie vienas milijonas žmonių, 100000 tampa viruso nešiotojais, o 24000 miršta nuo HBV pasekmių.

Lietuvoje kas met registruojama apie 450 naujų HBV užsikrėtimo atvejų, tačiau paskaičiuota, kad faktinis susirgimų skaičius yra šešis kartus didesnis, t. y. siekia 2700. Šiuo metu Lietuvoje yra apie 80000 HBV nešiotojų ir sergančių lėtiniu hepatitu B.

Hepatito simptomai (požymiai) skirstomi į tris stadijas.

Pirma hepatito stadija. Pirmieji hepatito simptomai gali pasirodyti praėjus vienam-šešiems mėnesiams po kontakto su užsikrėtusiu partneriu:

  • apetito stoka, šleikštulys, rečiau vėmimas;
  • nepaprasto nuovargio jausmas ir apetito praradimas;
  • skausmai sąnariuose.

Geltos stadija. Gelta yra ryškiausia hepatito B stadija. Ši stadija (gelta) gali trukti nuo dviejų iki aštuonių savaičių. Šios stadijos hepatito simptomai yra tokie:

  • oda ir akių baltymai pagelsta;
  • šlapimas tamsiai rudas; išmatos pašviesėjusios;
  • pilvo jautrumas (papilvės srityje), skausmas dešinėje pašonėje.

Sveikimo stadija:

  • odos ir akių geltonumas palaipsniui dingsta. Šlapimas ir išmatos įgyja normalią spalvą;
  • atsiranda apetitas, išnyksta silpnumas.

Užsikrėtęs asmuo hepatitu B gali neturėti jokių simptomų ir užkrėsti kitus asmenis pats to nežinodamas.

Laboratorinė diagnostika. Jei norite sužinoti, ar esate užsikrėtę, ar sergate lėtine HBV infekcija, reikia ištirti Jūsų kraują. Tai ypač svarbu sergant lėtiniu hepatitu B, nes jo metu dažniausiai nebūna tokio simptomo kaip gelta. Šis tyrimas atliekamas retai, tik esant ūminio ar lėtinio hepatito B įtarimui.

Hepatito gydymas. Gydymo pagrindas yra tausojantis režimas ir dieta. Ligos pradžioje rekomenduojamas lovos režimas. Sergantys lėtine HBV infekcija gali būti gydomi interferono injekcijomis.

Apsisaugojimas nuo hepatito. Yra sukurta efektyvi vakcina. Patvariai apsaugai (imunitetui) nuo HBV įgyti reikia vakcinuotis trimis vakcinos dozėmis. Tačiau „skiepai“ neišgydys asmens, užsikrėtusio HBV. Pasyvi imunizacija imunoglobulinais yra labai brangi ir naudojama iškart po užsikrėtimo, siekiant išvengti ligos.

Hepatito B pasekmės. Iki 95 atvejų motinos, nešiojančios HBV, gimdymo metu gali užkrėsti naujagimį, iš kurių apie 80 sirgs lėtine HBV forma.

Hepatito gydymo, tyrimų ar konsultacijų klausimais būtina kreiptis pas specialistą.

 

Grįžti į: "lytiškai plintančių ligų gydymas"