Gyd. M. Buragas

Lytinių organų pūslelinės sukėlėjai ir tipai:

Lytinių organų pūslelinę sukelia virusas, patenkantis ir išsilaikantis nervų skaidulų jungtyse. Yra žinomi du viruso tipai:

  1. Pirmas tipas - lūpinis. Jo sukelta lūpų pūslelinė dažniausiai atsiranda ant lūpų (paplitęs peršalimo bėrimas).
  2. Antras tipas - genitalinis. Tai pūslelių atsiradimas ant lytinių organų (lytinių lūpų, varpos), sukelianti skausmingą lyties takų infekciją. Genitalijų pūslelinė vyrams bei moterims pažeidžia išorinius lytinius organus, išangę.

Kaip užsikrečiama?

Užsikrėtimo abiem virusais būdas yra vienodas - per skystį, esantį pūslelėse. Esant šiems dariniams, bučiavimosi ar lytinės sueigos reikėtų vengti. Tie, kurie kartą jau įgijo virusą jį turės visą gyvenimą.

Tikrų duomenų apie užsikrėtusiųjų paplitimą nėra, bet liga yra labai dažna. Manoma, kad trečdalis lytiškai aktyvių suaugusiųjų yra viruso 2 tipo nešiotojai. Apie 75% visų virusų nešiotojų neturi jokių simptomų. Turint stiprų imunitetą virusas savo simptomų gali ir neparodyti, jis tyliai tūnos organizme, o jo nešiotojas nieko apie virusą nė nežinos. Bet tam tikros aplinkybės, pavyzdžiui, peršalimas, orų kaita, kai kurios ligos, stresas, hormonų pokyčiai ir kita, gali paskatinti virusą „išlįsti į dienos šviesą“ – tuomet jis praneš apie save sukeldamas nemalonių simptomų.

Lytinių organų herpes ligos požymiai:

  • Praėjus trims-šešioms dienoms nuo užsikrėtimo, atsiranda mažos žaizdelės ant/arba lyties takų viduje. Viskas prasideda nuo mažos niežtinčios dėmelės, po to išsivysto vandeningos pūslelės, kurios po kurio laiko pratrūksta palikdamos žaizdeles. Žaizdelės gali būti labai skausmingos ir jų gali būti daug arba tik kelios.
  • Gali pradėti skaudėti kirkšnių limfinius mazgus, pakilti temperatūra. Esant ryškesniems simptomams kai kurie pacientai skundžiasi skausmingu šlapinimusi, bendru silpnumu.
  • Daliai persirgusių po kurio laiko požymiai gali ir vėl pasikartoti. Jie paprastai būna švelnesni nei pirmojo susirgimo metu. Ligos pasikartojimo dažnis skirtingas įvairiems žmonėms. Požymiai pasikartoja kas mėnesį arba keletą kartų pirmaisiais metais. Laikui bėgant, pasikartojimai tampa švelnesni ir retesni. Kitiems liga praeina gana greitai. Pastarieji nepatiria jokių simptomų jau tuojau po pirmo infekcijos pasireiškimo. Pakartotino pasireiškimo priežastimi gali būti stresas, pervargimas, nauji lytiniai santykiai, menstruacijos. Tarp „atkritimo“ periodų asmuo negali užkrėsti kito.
  • Gali atsirasti niežėjimas apie lyties takus, bendri peršalimą primenantys požymiai, tokie kaip galvos ar nugaros skausmai, temperatūra, skausmai arba deginimas šlapinantis. Šie požymiai paprastai pasirodo 4-5 dieną po infekcijos. Tolimesni ligos protrūkiai gali kartotis kas keli mėnesiai. Jie yra paprastai švelnesni nei pirmasis.

Tyrimai:

Dažniausiai herpes infekcija yra tipiška, tad jokių papildomų tyrimų atlikti nereikia. Esant reikalui, diagnozės patvirtinimui gali būti tiriamas pūslelių skystis, kraujas.

Pūslelinės gydymas

Kyla klausimas, kaip gydyti pūslelinę ant lytinių organų? 

Gydymo eigai sušvelninti ir sutrumpinti yra naudojami Acikloviro preparatai. Naudojamos priemonės gali sumažinti skausmą, sušvelninti ligos požymius. Žaizdelės paprastai užgyja pačios (negydant), tačiau jos turi būti švarios. Nėščios moterys turi pasakyti gydytojui, jei įtaria užsikrėtusios lyties takų herpes.

Svarbu žinoti tai, kad visiškai išgydyti lytinių organų pūslelinės neįmanoma. Liga gali būti sėkmingai pristabdyta, kai kreipiamasi į gydytoją, kuris parenka tikslingą gydymą ir duoda pacientui naudingų patarimų. Bet po ūmaus periodo liga tarsi pasitraukia į šalį ir laukia palankaus momento vėl pasikartoti.

Paprastai lytinių organų pūslelinės gydymas remiasi tepamų, leidžiamų ar geriamų vaistų vartojimu/naudojimu. Jų paskirtis – lengvinti simptomus, užkirsti kelią ar pristabdyti viruso plitimą.

Žinome, kad higiena yra labai svarbi kiekvieno žmogaus gyvenime. Jos reikšmė ypač išauga gydantis lytinių organų pūslelinę.

Negydoma lytinių organų pūslelinė gali komplikuotis į prostatitą, šlaplės uždegimą, tiesiosios žarnos uždegimą ir pan.

Lytiniai santykiai sergant herpes infekcija

Ligos pasireiškimo metu partnerio užkrėtimo galimybė didelė, tačiau ji išnyksta ant odos esantiems dariniams visiškai užgijus. Prezervatyvas yra rekomenduojamas gijimo laikotarpiu. Partneris gali būti užkrečiamas „atkritimo“ metu, kada požymiai yra tokie švelnūs, kad jų negalima pastebėti. Pavyzdžiui, kai pūslelės yra makšties viduje. Nepaisant to, kad virusas yra nerviniuose mazguose, tarp prasiveržimų juo neužkrečiama. Labai svarbu išmokti atpažinti „atkritimo“ požymius (paraudimas, patinimas, pūslelių atsiradimas). Atsisakydami lytinių santykių tokių „atkritimų“ metu Jūs išvengsite savo partnerio užkrėtimo.

Herpes nėštumo metu

Svarbu į šią ligą atkreipti dėmesį nėščiosioms, nes per užkrėstus lytinius organus gimdyvė gali užkrėsti savo naujagimį, kuriam susirgimas gali rimtai pakenkti sveikatai. Kyla didesnė rizika pakenkti vaisiui, jei nėščioji virusu užsikrėtė pirmą kartą ir nėštumo pradžioje.

Kaip apsisaugoti nuo pūslelinės ant lytinių organų?

Siekiant užkirsti kelią lytinių organų pūslelinei pasikartoti, labai svarbu nuolat rūpintis savo sveikata ir stiprinti imunitetą.

Tikėtina, kad pūslelinė ant lytinių organų nepasikartos ar kartosis kur kas rečiau, jei atsakingai žiūrėsite į darbo ir poilsio režimą, išsimiegosite, vengsite stresinių situacijų, įtampos. Jei norite sumažinti herpes ant lytinių organų atsiradimo ar pasikartojimo riziką, tikslinga sumažinti ir kofeino turinčių gėrimų vartojimą, atsisakyti žalingų įpročių, saikingai lepintis saulės spinduliais.

Jei vyrai turi herpes varpos srityje, moterys – ant išorinių lytinių organų, reikia stengtis apsaugoti drauge gyvenančius asmenis nuo viruso. Kaip tai padaryti? Naudokitės tik savo rankšluosčiu, savo higienos priemonėmis, venkite lytinių santykių, o jei tai neįmanoma – naudokite prezervatyvą.

 

Pastebėja pūsleles ar pajutus kitus minėtus simptomus ant savo ar partnerio lytinių organų, būtinai kreipkitės į gydytoją dermatovenerologą. Homo Sanus klinikos specialistai yra visada pasirengę Jums padėti.

 

Grįžti į: "lytiškai plintančių ligų gydymas"