Dubens skausmas nėra malonus ir laiku nepradėjus gydymo gali peraugti į nepakenčiamą ir nuolatos kankinantį jausmą, kuris persekioja net miegant. Jis aplanko netikėtai ir pasireiškia įvairioms amžiaus grupėms, nes mažėjantis visuomenės fizinis aktyvumas, bei aplinkos veiksniai yra neatskiriamas gyvenimo būdo ingredientas.

Svarbu žinoti, kad dubens skausmas ar dubens skausmas pereinantis į kojas - yra tik simptomas, suponuojantis į rimtesnes ligas. Dubens skausmas būdingas tiek moterims tiek vyrams, tačiau jo priežastys ir papildomi simptomai gali skirtis priklausomai nuo lyties.

DUBENS SKAUSMAS MOTERIMS

Dubens skausmas moterims dažnai yra įprastas ir pažįstamas dėl nuolat vykstančių fiziologinių procesų. Nors dubens skausmas kamuoja didžiąją dalį moterų, jis būna įvairių tipų ir gali slėpti rimtesnes ligas. Todėl jei jaučiamas intensyvesnis ar aštresnis skausmas nei įprasta derėtų apsilankyti pas gydytoją ir atlikti tyrimus.

Trumpai apžvelkime galimas dubens skausmo priežastis ir kokios ligos iš to išsirutulioja.

Skausmingos mėnesinės

Net 50% pasaulio moterų kenčia nuo skausmingų mėnesinių. Dubens skausmas mėnesinių metu atsiranda dėl gimdoje esančių medžiagų, kurios sukelia gimdos susitraukimus ir dalijimąsi, todėl moterys jaučia skausmus pilvo apačioje, bei kirkšnyse. Šios medžiagos vadinamos prostaglandinais ir pagal tyrimų duomenis, kuo jų daugiau, tuo mėnesinės skausmingesnės.

Endometriozė

Tai patologija kai gimdoje esantys audiniai plečiasi jos išorėje. Šį skausmą nesunku supainioti su menstruaciniu skausmu, todėl pastebėjus pokyčius menstruacijų procese reikėtų kreiptis į gydytoją. Derėtų atkreipti dėmesį, kad esant šiai patologijai atsiranda ir kitų simptomų, tokių kaip skausmas lytinių santykių metu.

Dubens uždegiminė liga (DUL)

Dubens uždegiminė liga atsiranda tuo atveju, kai mikroorganizmai esantys makštyje, bei gimdos kaklelyje, pradeda plisti į gimdos gleivinę ar kitus gretutinius organus. Tuomet atsiranda skausmas pilvo apačioje ir plinta į šonus. Šios ligos atveju skausmas sunkiai numalšinamas, neleidžia miegoti naktį, kelia daug nepatogumų kasdieniame gyvenime.

Vienas būdingiausių dubens uždegiminės ligos išraiškos būdų yra kiaušintakių uždegimas. Dažniausiai ši liga pasireiškia lytiškai aktyvioms moterims. Pajutus simptomus reikėtų apsilankyti pas dermatovenerologą, kuris padės ne tik numalšinti jaučiamus skausmus, bet ir suras ligos priežastį, bei padės ją išgydyti.

Kiaušidės cista

Kiaušidės cista tai darinys atsirandantis kiaušidėje dėl įvykusių kiaušidės pakitimų ar sutrikus jos veiklai. Kartais cistos susidaro vaisingo amžiaus moterims ir nesukėlusios jokių simptomų pačios pasišalina, tačiau tokie atvejai yra retesni, tad gydytojo priežiūra bei ligos sekimas yra būtinas.

Cista tai darinys savo forma ir sandara primenantis vandens balioną. Ji gali būti užpildyta skysčiu, kurio konsistencija labai skiriasi. Vienoms moterims, ji gali būti užpildyta skaidriu skysčiu, kitoms spalva ar net skysčio tirštumas gali varijuoti. Visa tai priklauso nuo moters organizmo, bei ligos įsisenėjimo. Dažnai moterys net nežino, kad turi cistas, kol šios neišaukia varginančio dubens, pilvo skausmo.

Daugelis cistų yra gėrybinės ir nekelia moters sveikatai pavojaus. Tačiau jei pasireiškia skausmas apatiniame dubenyje bei klubuose, būtina kreiptis į gydytoją ir atlikti išsamius tyrimus. Retais atvejais pasitaiko ir piktybinių cistų, todėl privalu eliminuoti, bet kokias abejones.

Dubens organų slinkimas

Dubens organų slinkimas, dar kitaip žinomas kaip prolapsas, atsiranda dėl įvairių priežasčių. Dažniausiai taip nutinka senstant ar po gimdymo dėl susilpnėjusių dubens raumenų. Todėl labai svarbu reguliariai tikrintis ir atsiradus įtarimams, stiprinti raumenis, kad būtų išvengta tolimesnių neigiamų padarinių sveikatai.

Šlapimo takų infekcijos

Šlapimo takų infekcijos pasireiškia skausmu dubens srityje ir ypač gerai atpažįstamos dėl deginančio pojūčio šlapinantis. Moterims ši liga pasitaiko ganėtinai dažnai, ypač gyvenant aktyvų lytinį gyvenimą ar dažnai keičiant partnerius. Taip atsitinka todėl, kad moterų šlaplė yra visai šalia lytinių organų ir bakterijos lengvai randa kelią į ją.

Kitaip tariant, įvairūs mikroorganizmai patenka į moters lytinius organus ir iš ten nukeliauja į gimdos priedus, kas sukelia daug nemalonių pojūčių. Todėl ši infekcija nėra lengvai gydoma.

DUBENS SKAUSMAS VYRAMS

Kiekvienas vyras nori gyventi ilgai ir laimingai, tačiau skubėdamas pasiekti užsibrėžtų tikslų pamiršta pasirūpinti savo sveikata. Taip atsiradus dubens skausmui pradeda blėsti puikus darbas, atsiranda pykčiai darnioje šeimoje ir nyksta turiningas laisvalaikis.

Dubens skausmas vyrams gali atsirasti dėl įvairių priežasčių, ir amžiaus. Kaip ir kitos ligos, įvairūs dubens skausmai dažniau kamuoja vyresnio amžiaus vyrus, tačiau jaunimas nėra išimtis. Kadaise buvusi gaji nuomonė, kad vyrams negalima sirgti, verkti ir kitaip reikšti savo emocijų vis labiau blėsta ir ne tik jie patys, bet ir jų artimieji labiau rūpinasi vyrų sveikata.

Šiuo metu itin akcentuojama prostatos sveikata yra viena iš galimų dubens skausmo sukėlėjų. Taip pat šį skausmą gali iššaukti šlapimo pūslės problemos, įvairios infekcijos (tuberkuliozė, AIDS), bakterinis cistitas ir begalė kitų.

Pajutus, bet kokį skausmą, nereikėtų ilgai kentėti ir jo ignoruoti, geriausia apsilankyti pas dermatovenerologą ir sužinoti to priežastis. Deja, bet vyrai yra linkę ignoruoti atsiradusį skausmą šlapinantis, skausmus pilvo apačioje ar kitą nebūdingą nemalonų pojūtį. Todėl kai kreipiasi į gydytoją liga jau būna progresavusi. Taip gydymo procesas užsitęsia ilgiau ir tenka kęsti daugiau tyrimų, bandant nustatyti tikrąją ligos priežastį.

Svarbu gydyti, ne plika akimi matomą simptomą, o kapstyti giliau ir rasti jo atsiradimo priežastį, kad būtų išvengta ligos pasikartojimų.

Prostatitas

Kaip byloja pats ligos pavadinimas, tai yra liga susijusi su prostata. Ji dar žinoma kaip lėtinis dubens skausmas arba tiesiog prostatos uždegimas. Tai liga bene labiausiai kankinanti šiuolaikinius vyrus. Prostatitas gali būti dvejopas - lėtinis arba ūminis.

Periferinė prostatos dalis sudaryta iš aštuoniasdešimt atsinusų - kišenėlių, kurios sunkiai išsituština per plonyčius kanalėlius, kuriuose saugomas prostatos sekretas. Tai puiki terpė vešėti įvairiausio plauko infekcijos sukelėjams. Į prostatą persirgus šlapimo takų infekcija, lytiškai plintančia infekcija ar kitomis ligomis patenka vienas ar kitas ligos sukėlėjas. Be to, ilgainiui gali išsivystyti šlapimo refliuksai, kada šlapimas patenka į prostatos kanalėlius. Net ir sterilus šlapimas sukelia prostatos audinių randėjimą, akmenų formavimąsi, kanalėlių obstrukciją - užsikimšimą. Jei šiuose kanalėliuose "įstringa" infekcija, tuomet gali prasidėti prostatito ar lėtinio dubens skausmo simptomai. Kita ir daug sudėtingesnė problema ta, kad antibiotikai labai sunkiai patenka į prostatos audinius, kas labai apsunkina ligos gydymą.

Lėtinis skausmas reiškia, kad skausmas trunka ilgai, tačiau nebūtinai yra stiprus. Šio tipo dubens skausmas gali išlikti vienodo stiprumo arba prasidėti iš lėto ir vėliau negydant, stiprėti. Negydant lėtinio dubens skausmo gresia potencijos praradimas, nevaisingumas ir sunkumai šlapinantis.

Ūminė prostatito forma reiškia, kad skausmas atsiranda netikėtai ir dažnai būna ganėtinai stiprus. Jo negydant, ūminė forma gali išsivystyti į lėtinę ir skausmas ima lydėti visur ir visada.

Svarbu atkreipti dėmesį, kad prostatitui taip pat būdingas skausmingas šlapinimasis ar skausminga ejakuliacija.

Kaip numalšinti dubens skausmą

Dubens skausmui malšinti nebūtina pasitelkti stiprių nuskausminamųjų. Tam galima naudoti ir kitas priemones, tokias kaip karštos vonios. Vyrams siekiant efektyvaus rezultato ir palengvinti ligos simptomus esant neįsisenėjusiam lėtiniam prostatitui, galima naudoti reguliarią ejakuliaciją, kuri lytinių santykių ar masturbacijos metu pagerintų prostatos drenažą ir sumažintų infekcijos persistavimo galimybę.

Tiek moterims tiek vyrams skausmą kylantį dubens srityje galima numalšinti gydantis fizioterapinėmis procedūromis (TENS – transkutaninė elektrinė neurostimuliacija), mikrobangų terapija, refleksoterapija ar psichoterapeuto pagalba. Dar galima naudoti žiedadulkių ekstraktus ar nesteroidinius vaistus nuo skausmo. Be abejo, net ir nerandant sukėlėjo, dubens skausmo gydymui rekomenduojama ir antimikrobinė terapija antibiotikais. Vaistai turėtų būti vartojami ilgesnį laiką (nuo kelių iki 12 sav. pagal reikalą) ir pakankamomis dozėmis, kad, vyrų atveju, prasiskverbtų į prostatą ir čia pradėtų veikti.

Visgi patiems susigalvoti gydymo ir jo naudoti nederėtų, nes tik gydytojas kuris specializuojasi šioje srityje gali nustatyti tikslią diagnozę ir paskirti patikimiausią bei efektyviausią gydymą. Skausmas dubens srityje turi būti efektyviai gydomas, kadangi dažnai su skausmu pasireiškia ir kur kas daugiau nemalonių potyrių. Pavyzdžiui, nuo intensyvaus ir lėtinio skausmo žmogus gali pradėti skųstis depresijos simptomais. Dubens skausmas moterims dažnai iššaukia ir nerimą bei prastą miegą. To įtakoje žmogus jaučiasi nervingas, jam sunku susikaupti, sumažėja aktyvumas. Kuo efektyviau skausmas dubens apačioje bus panaikinamas – tuo didesnė tikimybė, kad  gyvenimas sugrįš į savo vėžes. Dubens skausmas ir jo naikinimams prasideda nuo diagnozės, kuri apima daug skirtingų tyrimų, kurie padeda atrasti skausmo priežastis ir tuo pačiu pasirinkti tinkamiausią gydymo metodą. 

 


Kviečiame tiek vyrus, tiek moteris kreiptis į mūsų kliniką, jeigu skundžiatės dubens skausmu, seksualiniais sutrikimais ar urologinėmis problemomis ir Jums reikalinga seksologo, dermatovenerologo ar urologo konsultacija.