Prostatos vėžys – tai prostatos (priešinės liaukos) piktybinė liga, kuria susergama dėl įvairių genų pakitimų:
- ląstelės pakinta;
- praranda normalias savybes;
- pradeda nekontroliuojamai daugintis.
Tam gali turėti įtakos ir lytinių hormonų pokyčiai. Ilgainiui gali atsirasti metastazės: limfa ir krauju vėžio ląstelės patenka į kitus organus, ten įsitvirtinusios pradeda daugintis ir juos ardyti.
Prostatos vėžys yra viena dažniausių vyrų onkologinių ligų. Pastaruoju metu stebimas sergamumo prostatos vėžiu padidėjimas. Tas ypač pastebima išsivysčiusiose šalyse. Šią tendenciją daugiausiai įtakoja žmonių gyvenimo įpročiai, senstanti visuomenė ir pagerėjusi diagnostika, kada prostatos vėžys nustatomas ankstyvoje stadijoje. Vienas svarbiausių ankstyvos prostatos vėžio diagnostikos tyrimų yra prostatos specifinio antigeno (PSA) nustatymas. Ne mažiau svarbu diagnozuojant prostatos vėžį yra prostatos apčiuopia per tiesiąją žarną, kadangi ne retai PSA gali būti normalus, tačiau per tiesiąją žarną apčiuopiami vėžiui būdingi pakitimai. Be to, būtina akcentuoti, kad padidėjusi PSA reikšmė jokiu būdu nereiškia, kad jūs sergate prostatos vėžiu. Tik atlikus PSA ir prostatos tyrimą per teisiąją žarną urologas sprendžia dėl prostatos biopsijos atlikimo, kuri patvirtina arba paneigia diagnozę. Nustačius ligą ankstyvoje stadijoje, prostatos vėžį galima visiškai išgydyti. Jei nustatomas mažos rizikos prostatos vėžys, tuomet rekomenduojamas aktyvus stebėjimas reguliariai atliekant PSA tyrimus ir magnetinį dubens rezonansą. Vis daugiau vyrų rekomenduojamas ne aktyvus gydymas, o aktyvus stebėjimas. To priežastis – mažos rizikos prostatos vėžys retai pasižymi agresyvia eiga, o aktyvus gydymas gali sąlygoti šlapimo nelaikymą, erekcijos sutrikimus ir kitas komplikacijas. Švitinimas gali padidinti šlapimo pūslės vėžio riziką. Įtariant ligos progresavimą rekomenduojamas aktyvus gydymas. Nusprendus aktyviai gydyti prostatos vėžį atliekamos radikalios prostatektomijos, kada operaciniu būdu visiškai pašalinama prostata su sėklinėmis pūslelėmis arba rekomenduojamas spindulinis prostatos vėžio gydymas (švitinimas, brachiterapija ir kt. metodai).
Šio tipo vėžio priežastys nėra visiškai aiškios, nors dauguma autoritetų traktuoja, kad negydomas prostatitas provokuoja gerybinę hiperplaziją, o vėliau ir piktybinį vėžį. Kaip rizikos veiksniai įvardijami šeimos anamnezė, tam tikri mitybos ypatumai bei kitos priežastys.
Prostatos vėžio simptomai
Dalis prostatos vėžio požymių artimi ir kitoms prostatos ar šlapimo takų ligoms, todėl pastebėjus bent menkiausius simptomus negalima gydytis savarankiškai ir delsti, o būtina kreiptis į gydytoją, kuris, įvertinęs konkrečius paciento nusiskundimus bei kitas aplinkybes, parinks tikslingą prostatos vėžio gydymą. Laiku atlikta prostatos vėžio diagnostika labai svarbi.
Dažniausi simptomai:
- pasunkėjęs šlapinimasis (susilpnėjusi, susiaurėjusi šlapimo srovė);
- padažnėjęs šlapinimasis (ypač naktį);
- skausmas šlapinimosi metu;
- šlapinimasis su krauju;
- tuštinimosi pakitimai;
- kūno masės mažėjimas;
- pykinimas;
- apetito stoka;
- skausmas tarpvietėje.
Kartais prostatos vėžys apie save nepraneša gana ilgai, o progresavęs gali pasireikšti kitoms ligoms būdingais skausmais ir simptomais, kurių pacientai nesusieja su prostatos vėžio požymiais.
Prostatos vėžys yra vyrų onkologinė liga, kuri nustatoma vyrams nuo 40 metų ir daugiau.
Laboratorinių tyrimų metu ištyrus vėžio žymenis nustatomas ir siūlomas ligos gydymo būdas.
Prostatos vėžio diagnostika
Prostatos vėžio diagnostika remiasi paciento skundų išklausymu, jų įvertinimu, o įtarus, kad yra galimas prostatos vėžys, skiriami tyrimai.
Vienas pagrindinių, padėsiantis nustatyti, ar pacientui prostatos vėžys, – PSA. Lietuvoje šiuo metu atliekama prostatos vėžio ankstyvos diagnostikos programą, kurios metu visiems vyrams nuo 50 iki 69 metų PSA atliekamas nemokamai. Prieš PSA tyrimą rekomenduojama vengti fizinio krūvio ir lytinių santykių, nevažinėti dviračiu, nejodinėti. Esant PSA koncentracijos padidėjimui sprendžiama dėl prostatos biopsijos, kurios metu per tiesiąją žarną specialia adata detalesniam ištyrimui paimama prostatos audinių.
Toliau gydytojas rekomenduos atlikti ir kitus prostatos vėžio tyrimus. Svarbu: ligą diagnozuoti gali tik gydytojas.
Prostatos vėžio gydymas
Prostatos vėžio gydymo būdai priklauso nuo prostatos vėžio stadijos, kurią atskleisti padės prostatos vėžio tyrimai. Kiekviena ligos stadija gydoma bent keliais būdais. Gydytojai, stengdamiesi kiekvienu konkrečiu atveju rasti tinkamiausią gydymo būdą, prostatos vėžį skirsto į organu apribotą (lokalizuotą pačioje liaukoje) stadiją, lokaliai pažengusį vėžį (tai arba didelis prostatos auglys, arba auglys, išplitęs ne per daug toli nuo pirminio auglio) arba metastazinį (tokio auglio ląstelės migruoja toli nuo vėžio židinio ir lemia daugelio naujų auglių atsiradimą). Nuo stadijos atitinkamai priklauso ir prostatos vėžio gydymo kaina.
Gydant organų apribotą arba lokaliai pažengusį pirmųjų stadijų prostatos vėžį dažniausiai taikomi šie prostatos vėžio gydymo būdai:
- chirurgija;
- spindulinė terapija (švitinimas);
- hormonų terapija;
- krioterapija (smarkus šaldymas anomaliam arba sergančiam audiniui naikinti);
- kai kurių aukščiau išvardytų būdų deriniai ir laukimas stebint. Žymenų stebėjimas pooperaciniu laikotarpiu.
Pacientams svarbu suvokti, kad prostatos vėžys išgydomas, bet tam labai didelės reikšmės turi ligos diagnozavimas kuo ankstesnėje stadijoje.
Taigi, prostatos vėžys – išgyvenamumas labai priklauso nuo ankstyvos ligos diagnostikos.
Viskas ką būtina žinoti apie prostatos biopsiją
Padidėjęs PSA ar prostatos pakitimai per tiesiąją žarną leidžia įtarti prostatos vėžį, todėl būtina atlikti prostatos biopsiją. Pirmiausiai į tiesiąją žarną, prieš tai nuskausminus, įstumiamas labai plonas echoskopo daviklis. Kontroliuojant echoskopu specialia adata paimami prostatos audiniai, kurie gaunami duriant ją į prostatą per tiesiosios žarnos sienelę. Vėliau paimti audiniai dažomi ir tiriami per mikroskopą. Procedūra atliekama pacientui gulint ant šono sulenktais keliais. Kiekvieną sykį prieš atliekant prostatos biopsiją gydytojas pacientui paaiškina kaip reikėtų pasiruošti biopsijai, kad būtų kuo mažesnė komplikacijų rizika. 7-10 dienų iki prostatos biopsijos būtina nutraukti kraują skystinančių preparatų vartojimą. Jie didina kraujavimo po biopsijos riziką. Jei jų nutraukti negalima, tuomet skiriami specialūs kraują skystinantys medikamentai (mažos molekulinės masės heparinai) į pilvo paodį. Ar reikia šiuos vaistus skirti sprendžia bendrosios praktikos gydytojas arba urologas. Siekiant sumažinti infekcijos riziką dieną prieš procedūra pradedami naudoti antibiotikai. Juos būtina vartoti mažiausiai 5 paras po procedūros. Prieš prostatos biopsiją rekomenduojama išsivalyti žarnyną. Pacientas perspėjamas apie galimas komplikacijas. Kaip ir kiekviena chirurginė intervencija, taip ir ši kartais gali sąlygoti komplikacijas. Po prostatos biospijos gali pasireikšti kraujavimas iš tiesiosios žarnos. Kartais pacientai stebi kraują ar krešulius šlapime, spermoje. Gali prasidėti karščiavimas. Tuomet nedelsiant būtina kreiptis pagalbos.
Prostatos vėžio profilaktika
Profilaktika remiasi tam tikrais patarimais:
- jeigu vyras serga prostatitu, PSA patariama tikrinti nuo 35 metų;
- vyrams nuo 40 metų patariama bent 1-ną kartą metuose tikrintis profilaktiškai;
- taip pat atsiradus šlapinimosi sutrikimams nedelsti reikia kreiptis į gydytoją;
- rūpintis savo mityba ir propaguoti sveiką gyvenimo būdą.
Prostatos vėžio profilaktika gali sumažinti riziką susirgti šia liga arba sustabdyti vėžio progresavimą.
Prostatos vėžys ir mityba.
Siekiant išvengti ligos ar ją suvaldyti, rekomenduojama kasdien suvartoti reikiamą kiekį vaisių ir daržovių, taip pat kuo daugiau skaidulų, gauti pakankamai vitaminų ir mineralų, gerti daug vandens.
Prostatos vėžys ir lytiniai santykiai.
Įrodyta, kad reguliarūs lytiniai santykiai gali sumažinti prostatos vėžio riziką.
Norėdami sužinoti daugiau apie prostatos vėžio gydymo eigą, kreipkitės į Jus gydantį urologą arba „Homo Sanus“ klinikos gydytojus.
Kviečiame kreiptis į mūsų kliniką, jeigu skundžiatės seksualiniais sutrikimais ar urologinėmis problemomis ir Jums reikalinga seksologo, dermatovenerologo ar urologo konsultacija. Mūsų klinikoje dirbantys specialistai pasirūpins efektyviu sveikatos problemų šalinimu.
Seksologo, dermatovenerologo ir urologo paslaugos „Homo Sanus“ klinikoje atliekamos anonimiškai, atsižvelgiant į paciento pageidavimus, ir atliekant visus būtinus tyrimus.
Kviečiame susisiekti su mumis svetainėje nurodytais kontaktais.