SALPINGOOFORITAS – GIMDOS PRIEDŲ (TUBŲ IR KIAUŠIDŽIŲ UŽDEGIMAS): SUKĖLĖJAI, SIMPTOMAI, GYDYMAS
Salpingooforitas dažna moterų lytinių takų liga. Tubų ar kiaušidžių uždegimą dažniausiai sukelia infekcija, patekusi į makštį, gimdos kaklelio kanalą, gimdos ertmę. Susirgti galima ir neišgydžius lėtinio endocervicito (gimdos kaklelio uždegimo). Tokiu atveju mikrobai nukeliauja į gimdą, iš gimdos į vamzdelius (tubas) ir tais vamzdeliais pakyla iki kiaušidžių. Ten įsitvirtina, dauginasi ir sukelia kiaušidės uždegimą, kurį moteris jaučia kaip skausmą papilvėje, pilvo šonuose, taip ir prasideda uždegimas. Kiaušintakio ir kiaušidės uždegimas gali prasidėti ir po aborto, komplikuoto gimdymo arba jei sergate sepsinėmis ir kt. ligomis.
Teigiama, jog net kas ketvirtai tubų ir kiaušidžių uždegimu persirgusiais moteriai didėja nevaisingumo grėsmė. Paprastai gimdos priedų uždegimas diagnozuojamas nesunkiai, dažniausiai užtenka išklausyti paciento skundus, apžiūrėti pacientą, atlikti laboratorinį tyrimą. Atliekamas tyrimas ultragarsu leidžia nustatyti uždegimo paplitimą, jo vietą.
Tubų ar kiaušidžių uždegimo sukėlėjai: virusai, candida, gardnerelos, trichomonos, mikoplazmos, ureaplazmos, chlamidijos, gonokokai, stafilokokai, streptokokai ar kitos infekcijos. Gimdos uždegimas gali kilti po išvalymo, sepsio, komplikuoto gimdymo.
Simptomai: sutrinka lytinė funkcija, sumažėja ar dingsta lytinis potraukis, skauda akto metu. Tubų ar kiaušidžių uždegimas būna ūmus, poūmis, lėtinis.
Ūmaus proceso požymiai: stiprus, pastovus pilvo apačios skausmas, plintantis į nugarą, šlaunis, sustiprėja tuštinantis, lytiškai santykiaujant, dirbant fizinį darbą, šlapinantis. Atsiranda tachikardija, pakyla kūno temperatūra, atsiranda pūlingų, nemalonaus kvapo išskyrų.
Lėtinis tubų ar kiaušidžių uždegimas gali būti ūmaus tęsinys, nors gali atsirasti ir be ūmios fazės. Pagrindinis nusiskundimas – pastovūs skausmai papilvėje, kryžkaulyje, makštyje, sustiprėjantys peršalus, prie virusinių ligų, mėnesinių metu. Gali sutrikti mėnesinės, dingti, ar vėluoti. Pablogėja fizinė savijauta, darbingumas, užanka tubos, kuriomis į gimdą patenka kiaušialąstė iš kiaušidžių, negali pastoti. Gali įvykti negimdinis nėštumas, ar įvykti savaiminis persileidimas.
Gimdos priedų uždegimo gydymas. Kiekvienam pacientui parenkamas individualus gydymas, atsižvelgiant į ligos laipsnį, individualias paciento charakteristikas. Gydymas pirmiausia nukreipiamas siekiant pašalinti uždegimą sukėlusias priežastis, taip pat pašalinti komplikacijas, jeigu jų jau esama.
Gimdos priedų uždegimo gydymas neretai yra ilgas, bet, jei prižiūrimas gydytojo, nesudėtingas. Svarbu laikytis visų gydytojo nurodymų, teisingai gerti paskirtus vaistus, jei karščiuojama, kuo daugiau gulėti ir ilsėtis.
Gimdos priedų uždegimas ir liaudiškos gydymo priemonės. Tenka pastebėti, kad pajutusios gimdos priedų uždegimo simptomus moterys pirmiausia puola gydyti pačios ir išbandyti įvairias liaudiškas priemones, pavyzdžiui, jonažolių nuovirą, alijošiaus sultis ir pan. Bet skubame pasakyti, kad ligos negydymas, netinkamas gydymas, delsimas kreiptis į gydytoją, kuris paskirs tikslingą ir efektyvų gydymą, gali turėti kur kas rimtesnių pasekmių. Ligos gydymas bus ilgesnis, sudėtingesnis, o neretai gali ir komplikuotis. O turint omenyje, kad viena sunkiausių komplikacijų yra nevaisingumas, delsti ir užsiimti savigyda tikrai neverta.
Tiesa, kai kurios liaudiškos priemonės gali padėti gydant tubų ir kiaušidžių uždegimą, bet jos neturi būti medikamentinio gydymo alternatyva, ir prieš naudodami bet kokias priemones savo nuožiūra pasitarkite su Jus gydančiu gydytoju.
Tubų bei kiaušidžių uždegimo gydymo, tyrimų ar konsultacijų klausimais būtina kreiptis į specialistus: ginekologą, seksologą, venerologą.