Gyd. M. Buragas

Pastebima, kad visuomenė vis drąsiau kalba apie seksualinį gyvenimą, lytinę sveikatą bei galimus jos stiprinimo būdus. Deja, tai dažniausiai liečia tik moteris, jų seksualinius išgyvenimus, sveikatą. Menopauzė – jau visiems gerai suvokiama sąvoka, apibūdinanti moters amžiaus įtakotus kūno ir, ypatingai, nuotaikos pasikeitimus. Tačiau klimaksas vyrams – andropauzė, nėra taip dažnai eskaluojama tema.

Vyriškos lyties atstovai, su amžiumi blogėjantį seksualinį gyvenimą, nuotaikos pokyčius bei sveikatos sutrikimus nurašo darbui ar nepavykusiems gyvenimo faktoriams. Kaip teigia gydytojas dermatovenerologas M. Buragas - ,,vyrams, kaip ir moterims, su amžiumi atsirandantys fiziologiniai pakitimai gali sukelti nemalonius, varginančius simptomus, kurių nurašyti nevertėtų, nes ilgainiui, jie gali tapti rimtų sveikatos sutrikimų priežastimi''.

Andropauzė (gr. andros – vyras, pausis – sustojimas) – tai vyrams su amžiumi pasireiškiantis sutrikimas atsirandantis dėl vyriškųjų lytinių hormonų nepakankamumo. Menopauzės ir andropauzės simptomai yra labai panašūs, todėl liaudyje dažnai galima išgirsti šiuos sutrikimus apibūdinant, kaip vyrų vidutinio amžiaus krizę.

Hormonai – andropauzės priežastis

Andropauzę sukelia natūralus vyriškųjų lytinių hormonų – androgenų – mažėjimas vyro organizme. Androgenų kiekį reguliuoja kiaušidės, antinksčių žievė ir sėklidės. Reikšmingiausias androgenas vyriškumo raidai yra testosteronas. Didžioji jo dalis sugeneruojama vyro sėklidėse. Testosteronas turi išskirtinę svarbą vyrų lytinių organų susikūrime ir tolimesnėje jų raidoje. Jis taipogi lemia antrinių lytinių požymių, spermatozoidų susidarymą bei lytinio potraukio palaikymą.

Verta pažymėti, jog testosterono kiekis nėra pastovus. Jis gali drastiškai skirtis net ir bendraamžių tarpe. Testosterono kiekį vyro organizme sąlygoja kūno sandara, genetika, žalingi įpročiai, gretutinės ligos, stresas, netinkama mityba, kasdienis aktyvumas, aplinkos užterštumas bei kitos priežastys.

Pirmieji andropauzės simptomai dažniausiai pasireiškia 40 - 55 metų sulaukusiems vyrams. Andropauzės metu drastiškai krenta testosterono kiekis. Testosterono nepakankamumas paskatina lytinius hormonus jungiančio baltymo produkciją. Pastarasis yra itin kenksmingas vyro vyriškumui. Tik nepriklausomi, individualūs testosteronai gali tinkamai funkcionuoti ir daryti įtaką vyro raidai. Susijungę testosteronai (laisvas testosteronas paverčiamas hidrotestosteronu, o laisvas testosteronas reikšmingas erekcijai ir įmūnitetui) praranda savo reikšmę ir tampa ,,nepasiekiami” vyro organizmui. Būtent dėl šios priežasties vyrai gali pajusti pirmuosius andropauzės simptomus, net jei ir jų kūnai vis dar geba produkuoti pakankamą lytinių hormonų kiekį.

Andropauzės simptomai:

  • dirglumas,
  • depresija,
  • nuotaikų kaita,
  • nemiga,
  • galvos svaigimas,
  • greitas nuovargis,
  • pasilpnėjusi atmintis,
  • lytinio potraukio mažėjimas,
  • sutrikusi erekcija,
  • sumažėjusi raumenų masė,
  • svorio augimas,
  • slenkantys, plonėjantys plaukai,
  • išretėja kaulai.

Andropauzės simtomai nėra išskirtiniai, jie gali būti būdingi ir kitoms ligoms (depresijai, diabetui, hipertiroidizmui), todėl neretai pasitaiko, kad testosterono kiekio mažėjimas nebūna įvertintas ir liga lieka nediagnozuota. Tai įtakoja ir faktas, kad andropauzės simptomus gali sustiprinti net menkiausi kasdieniai veiksniai: stresas, aplinkos užterštumas, rūkymas, alkoholio vartojimas, reguliarus aktyvumas, nesubalansuota mityba.

Amžiaus pokyčiai skatina prostatos vešėjimą

Hormonų pusiausvyros pakitimai 40-60 metų vyrams paskatina priešinės liaukos (prostatos) vešėjimą, t.y. gerybinę hiperplaziją arba adenomą. Suvešėjusiai prostatai blokuojant šlapimo takus, sutrinka šlapimo pratekėjimas, plečiasi šlapimtakiai ir inkstų geldelės, todėl įvyksta inkstų pažeidimai. Šie neretai išsivysto į šlapimo takų infekciją (inkstų ar šlapimo pūslės uždegimą). Dėl inkstų pažeidimų, šlapimo pūslėje vis dažniau pasitaiko druskų nuosėdų, sudarančių akmenis. Visos šios problemos vėliau gali virsti inkstų funkcijos nepakankamumu.

Dėl minėtųjų priežasčių itin svarbu laiku užkirsti kelią prostatos vešėjimui. Vyresni nei 50 metų vyrai neturėtų vengti vizitų pas dermatovenerologą, urologą, seksologą. Gydytojas padės sekti bei suvaldyti prostatos vešėjimo raidą ir, esant reikalui, skirs tinkamus vaistus ar suteiks naudingos informacijos, kaip galėtumėte užkirsti kelią galimų sunkių ligų atsiradimui.

Nerimaujate dėl savo priešinės liaukos (prostatos) būklės? Pablogėjusią prostatos būklę identifikuoti padeda šie simptomai:

  • padažnėjęs šlapinimasis nakties metu,
  • keblumai pradedant šlapintis,
  • nevisiško pasišlapinimo jausmas,
  • nusilpusi šlapimo srovė,
  • lytinės funkcijos sutrikimai.

Profilaktika ir simptomų palengvinimas

Siekiant palengvinti andropauzės sukeliamus simptomus, visų pirma reikėtų pradėti nuo gyvenimo būdo koregavimo. Kiekvienas vyresnio amžiaus vyras, norėdamas pasijausti geriau, turėtų atsikratyti žalingų įpročių: rūkymo, alkoholio ir pradėti propaguoti sveiką gyvenimo būdą.

Šalia žalingų įpročių atsisakymo, sveika mityba yra nepakeičiama. Senstant kūnui, lėtėja medžiagų apykaita, ko pasekoje, kūnas sunaudoja mažiau energijos. Vyrai, nekeičiantys mitybos įpročių dažnai nutunka. Antsvoris skatina širdies ligų atsiradimą, susirgimą cukriniu diabetu ar artritu. Netinkama mityba taipogi padidina testosteroną ,,surišančio” baltymo gamybą, o tai dar labiau sumažina lytinių hormonų aktyvumą ir pagilina andropauzės sukeltų simptomų svarbą. Mitybos specialistai pataria mažinti didelį riebalų kiekį turinčio maisto vartojimą ir ragina daugiau dėmesio skirti skaidulomis pertekusiems produktams. Tai ne tik apsaugos širdį bei kraujagysles, bet ir sumažins navikinių ligų atsiradimo riziką.

Medicininiai tyrimai parodė, kad vyrams, kovojantiems su andropauze, itin svarbu vartoti produktus turinčius fitosterolių. Fitosteroliai randami visame augaliniame maiste, tačiau jų gausa labiausi pasižymi augaliniai aliejai, grūdai, riešutai, sabalpalmių ekstraktas bei ankštiniai augalai. Fitosteroliai padeda palengvinti šlapimo sistemos sutrikimo simptomus: gerina šlapimo funkciją, mažina šlapimo pūslėje užsiliekantį šlapimą, didina šlapinimosi srovės stiprumą, mažina prostatos audinio pabrinkimą.

Psichinė sveikata ir savivertė

Paprastai tariant, andropauzė – tai menopauzė, klimaksas vyrams ir... deja, bet ne tokia ,,aktuali” bei viešai diskutuotina. Kodėl taip yra?

Kaip žinia, socialinės normos vyrus dažnai pastato į ,,stipriausiojo”, ,,pajėgiausiojo” ir ,,atkakliausiojo” pozicijas. Dėl šios priežasties vyrams tampa sunku garsiai diskutuoti apie savo negalavimus, ypač lytinius, seksualinius. Taip andropauzė įgauną tam tikro socialinio tabu vaidmenį, o vyresnio amžiaus vyrai, kenčiantys nuo vyriškos vidutinio amžiaus krizės sukeltų simptomų, juos neretai ,,nurašo” kitoms ligoms. Beje, vyrams lytinių hormonų mažėjimas nepasireiškia taip netikėtai, kaip moterims, o tai dalinai paaiškina kodėl andropauzė iki šiol nėra itin sureikšminama.

Andropauzė pakeičia vyro gyvenimą. Jis tampa dirglus, depresinės nuotaikos, mieguistas. Mažėjančios fizinės jėgos, seksualinė trauka, energija – vyrams sukelia psichologinių sunkumų, kurie dažnu atveju daro didelę įtaką poros santykiams. Sarkastiškai pateikiama diagnozė ,,vyro amžiaus krizė'' tik pablogina situaciją, todėl labai svarbus ir moters palaikymas partneriui. Supratingumas gali padėti išgelbėti santykius, nes tikrai dažnai tenka girdėti, kaip vyresnio amžiaus vyrai netikėtai ima domėtis daug už juos jaunesnėmis moterimis, neįprastomis ekstremaliomis veiklomis - norėdami kompensuoti savo silpstančią energiją bei iki tol nebūdingus sveikatos pakitimus. Tačiau svarbiausia išlikti atsakingam už savo elgesį, suvokti pokyčių priežastis ir išmokti su jomis susidoroti, puoselėti turimas vertybes ir apie tai komunikuoti su gyvenimo partnerėmis, kad išliktų abipusis supratimas ir palaikymas.

***

Atliktų tyrimų duomenimis, trečiąją dešimtį perkopusių vyrų testosterono kiekis kiekvienais metais mažėja apytikriai 1 - 2 procentais. Tai reiškia, kad 60 - 70 metų sulaukusiam vyrui lieka tik pusė viso to testosterono kiekio, kuris yra randamas sveiko, 25-rių metų vyro organizme. Toks kritimas be abejo iššaukia konkrečius nemalonumus, kuriais vertėtų susirūpinti neatidėliojant.

Rimtas požiūris į net menkiausius sveikatos sutrikimus bei organizmo pokyčius, sveikas gyvenimo būdas, gali užkirsti kelią rimtoms ateities ligoms, ypatingai susijusioms su lytinės sistemos sveikata. Todėl vyrams svarbu reguliariai apsilankyti pas dermatovenerologą, urologą, siekiant pasirūpinti sveikata bei išsaugoti pilnaverčio gyvenimo pojūčius!