Gyd. M. Buragas

Atėjus žiemai, kai šalta, daug sniego, o orai neretai permainingi, medikų teigimu, gerokai padidėja rizika susirgti įvairiomis ligomis. Ypač nemaloni, skausminga ir ilgai gydoma grėsmė vyrams – prostatitas. Šaltas sniegingas oras – vienas iš svarbių šios ligos vystymosi rizikos faktorių. Be to, atšalus orams į medikus kreipiasi daug lėtiniais prostatitais sergančių vyrų, kuriems liga paūmėja.

Prostata – antroji vyrų širdis

Prostata, kaip teigia ,,Homo Sanus“ gydytojas Mindaugas Buragas, – bene daugiausia rūpesčių vyrams kelianti lytinė liauka, esanti mažajame dubenyje už gaktos ir atliekanti vyro organizme daug labai svarbių funkcijų.

Viena iš prostatos funkcijų – barjerinė. Ši funkcija susijusi su liaukos padėtimi. Priešinė liauka neleidžia infekcijai patekti iš šlaplės į šlapimo pūslę ir viršutinius šlapimo takus. Tai vyksta dėl fizikinės sąveikos (sfinkteris) ir dėl antimikrobinių medžiagų buvimo prostatos sekrete. Normoje prostatos sekretas nukenksmina kai kurias ligas sukeliančias bakterijas.

„Kadangi vyrų šlapimo pūslę nuo infekcijų saugo prostata, juos net 5-10 kartų rečiau nei moteris, kamuoja šlapimo pūslės uždegimas. Tačiau 15 – 45 proc. 20 – 45 amžiaus vyrų serga prostatitu, kuris neretai supainiojami su šlapimo pūslės uždegimu, nes šių ligų požymiai kartais yra panašūs.“

Prostata, pasak gydytojo, taip pat išskiria sekretą, kuris yra viena pagrindinių spermos sudedamųjų dalių. Tik esant sveikai prostatai spermatozoidai būna aktyvūs, gyvybingi ir sugebantys apvaisinti.

Prostata gamina ir tam tikrus hormonus, kurie reikalingi vyrų lytinei potencijai skatinti. Ją galima vadinti antrąja vyro širdimi, nes sutrikus jos veiklai labai smarkiai sutrinka ir vyro gyvenimas.

Vyrai nesirūpina savimi

„Medikai dažnai mėgsta pabrėžti, jog nėra blogo oro – yra blogi rūbai ir blogas apavas, - teigia M. Buragas, – jei žmogus šaltu snieguotu oru tinkamai apsirengęs, peršalimas jam dažniausiai negresia. Tačiau vyrai, ypač jaunesni, neretai žiemą per mažai dėmesio skiria savo aprangai, tad ir sveikatai“. Be visa to, neskiriant dėmesio sportui ar fiziniam krūviui bei mitybai sudėtinga „savaime“ išlaikyti gerą imuninę sistemą. Neturint imuniteto ir ligos lengviau apniunka vyrus vos tik sušalus.

Pasak gydytojo, vyrų lytinė sistema savo sudėtingumu nė kiek nenusileidžia moterų lytinei sistemai. Tad kaip moterims, nepasirūpinančioms šiltais drabužiais gresia cistitas – šlapimo pūslės uždegimas, taip vyrams – prostatitas.

„Prostatitas – prostatos uždegimas (lėtinis ir ūmus). Saugodama kitus organus nuo infekcijų tam tikrais atvejais pati prostata „suserga“ mikrobiniu uždegimu, – teigia M. Buragas – Mechanizmas labai panašus į daugeliui pažįstamo tonzilito. Tonzilės tai liaukos, kurios saugo nuo infekcijų kvėpavimo takus. Tačiau besaugodamos kartais ima ir supūliuoja. Panašiai atsitinka ir su prostata“.

Paūmėja ir lėtinis prostatitas

Pasak gydytojo, bakteriniu prostatitu nesusirgs vyras, kuris neperšala, kurio organizmas sotus ir imunitetas stiprus. Dažniausiai juo susergama pabuvus šaltyje, pasėdėjus ant šalto paviršiaus, pavaikščiojus su šlapiais rūbais ar pan. Tačiau šie faktoriai vyrui gali būti nepavojingi, jei žmogus užsigrūdinęs, jei jo organizmo imunitetas stiprus.

Neretai prostatitas supainiojamas ir palaikoma, jog pacientą kamuoja šlapimo pūslės uždegimas, kurio simptomai labai panašūs – skausmingas ir dažnas šlapinimasis, sėklidžių ir varpos galo dilgčiojimas, pilvo apačios maudimas, – teigia M. Buragas – Neretai žmonės klaidingai galvoja, kad šlapimo pūslės uždegimas nėra baisi liga ir jai gydyti nebūtina skirti daug dėmesio. Tačiau iš tikrųjų tiek prostatitas, tiek šlapimo pūslės uždegimas privalo būti gerai išgydytas, jei nenori, kad kuri nors iš šių ligų kartotųsi. Tiek vienas, tiek kitas uždegimas reikalauja ilgo ir kantraus gydymo, nes neišgydyta liga (pvz.: šlapimo pūslės uždegimas) pereina į lėtinę formą ir tada juos gydyti dar sudėtingiau“.

Prostatito priežastis – ne tik šaltis

Prostatos uždegimo priežastimi ne visada būna peršalimas ir bakterijos. Prostatitas, pasak M. Burago, gali būti ir alerginis, kai prostata, kaip ir visas organizmas, reaguoja į kokį nors dirgiklį. Prostatitas gali lydėti įvairias sistemines ligas, pvz.: psoriazę, raudonąją vilkligę ir kt.

Be to, prostatos uždegimą gali sukelti įvairios lytiškai plintančios ligos. Specialistai teigia, jog jei vyras užsikrėtė lytiniu keliu plintančiomis infekcijomis, jau po kelių ar keliolikos dienų išsivysto ūmus šlaplės uždegimas. Laiku neišgydytas šlaplės uždegimas pereina į prostatos uždegimą.

Tačiau yra grupė bakterijų, sukeliančių lytiniu keliu plintančias ligas – pvz.: mikoplazmos, chlamidijos ir kt. – kurios gyvena šlaplės, prostatos ląstelėse. Jos taip pat gali sukelti prostatitą. Tokio prostatito gydymas reikalauja specifinių medikamentų – t. y. paraleliai reikia gydyti lytiniu keliu plintančią ligą, jos sukėlėją.

Prostatitą gydyti būtina

,,Priešinėje liaukoje – prostatoje – dominuoja liaukinis audinys, kuris, esant uždegimui ir jo negydant, gali net supūliuoti, – tegia M. Buragas. – Todėl prostatos uždegimą gydyti būtina, ir kuo greičiau. Vis tik vyrai dažnai vengia kreiptis į medikus, o tai gali baigtis rimtomis komplikacijomis“.

Gydant prostatitą, svarbiausia išsiaiškinti jo priežastį, uždegimo sukėlėją.

Bakterinis prostatitas dažniausia gydomas priešbakteriniais vaistais, antibiotikasis, kuriuos reikia labai tiksliai parinkti. Jei prostatitas užleistas, prostata gali supūliuoti, gali susidaryti aksesas, net sepsis, o tada gali prireikti ir chirurginės intervencijos.

Liūdniausios negydomo prostatito pasekmės, pasak M. Burago, – potencijos, erekcijos sutrikimai, nevaisingumas, depresija, neurastenija ir kt. psichikos sutrikimai.

Niekur pasaulyje prostatos, dėl to kad ji uždegimiška, nešalina. Pašalinus prostatą, vyras tampa impotentas, tad dauguma jų mieliau sutinka kęsti lėtinius skausmus ar dažniai pasikartojantį maudimą pilvo apačioje.

Gydymo, tyrimų ar konsultacijų klausimais būtina kreiptis į specialistą.