Gyd. M. Buragas

Makšties grybelis, vadinamas kandidoze, yra moters lytinių organų uždegimas, kurį sukelia Candida grybelis. Tai – mieliagrybis, kurio paprastai randama ir sveikų moterų makštyje, tačiau jo kiekiui pakitus, t. y. sutrikus normaliai moters makšties mikrofloros pusiausvyrai, vystosi makšties kandidozė.

Kodėl pakinta makšties mikrofloros pusiausvyra?

Grybelis makštyje gali tūnoti ir moteris nejus jokių simptomų, kol ligos nepaskatins tam tikri veiksniai. Jau minėjome, kad makšties mikrofloros pusiausvyros sutrikimas, išsibalansavimas suponuoja Candida grybelio dauginimąsi.. Dėl kokių priežasčių pusiausvyra gali sutrikti ir kas padidina makšties grybelio riziką?

Riziką susirgti kandidoze didina:

  • ilgalaikis antibiotikų vartojimas,
  • nusilpęs imunitetas,
  • nėštumas,
  • nutukimas,
  • kai kurių geriamųjų kontraceptikų vartojimas,
  • nenatūralaus pluošto apatiniai drabužiai,
  • pernelyg aptemptų kelnių nešiojimas,
  • taip pat daug įtakos gali turėti higienos nesilaikymas.

Geriausia, jei lytinių organų priežiūrai naudojamos tam skirtos specialios priemonės, nesutrikdančios pH. Todėl įvairūs prausikliai, sudėtyje turintys nenatūralių, stiprių kvapiklių, yra netinkamos priemonės.
Candida mieliagrybis gali sparčiai daugintis ir sergant tam tikromis ligomis, pavyzdžiui, anemija ar cukriniu diabetu, taip pat patiriant didelį stresą, sutrikus hormonų pusiausvyrai.

Kalbant apie moterų amžių, tai su amžiaus kriterijumi koreliacijų nėra – makšties grybelis gali pasitaikyti įvairaus amžiaus moterims.

Kokie simptomai leidžia įtarti makšties grybelį?

Makšties kandidozė paprastai pasireiškia dviem pagrindiniais simptomais:

  1. išorinių lytinių organų niežuliu, kuris neretai yra net labai stiprus ir varginantis;
  2. pagausėjusiomis išskyromis, kurioms būdinga balkšva spalva bei varškės konsistencija.

Esant šiems dviem simptomams pagrįstai galima įtarti makšties grybelį. Be minėtų simptomų, ligai būdingi dar ir tokie požymiai:

  • skausmas lytinių organų srityje,
  • tarsi graužimo pojūtis,
  • deginimo jausmas šlapinantis,
  • kartais skausmingi tampa lytiniai santykiai, išorės lytiniai organai gali šiek tiek patinti ir parausti.

Būtina paminėti ir tai, jog vyrai taip pat yra šios ligos nešiotojai, tad jei partneris turi Candida grybelį, tikimybė juo užsikrėsti moteriai smarkiai šokteli į viršų, ir atvirkščiai, jei moteris serga makšties uždegimu, grybelį gali perduoti partneriui lytinių santykių metu. Todėl jei moteris yra lytiškai aktyvi, gydymas būtinas abiem partneriams, net jei kitas ligos simptomų ir nejaučia.

Makšties grybelio gydymas

Makšties kandidozė nustatoma remiantis pacientės skundais, apžiūra ir tyrimais. Užsiimti savigyda ginekologas ar dermatovenerologas moterims tikrai nerekomenduoja, mat būtina nustatyti, ar simptomai pranašauja būtent šią ligą.

Kodėl tai svarbu?

Nes tokie simptomai gali būti ir ne vienos lytiškai plintančios infekcijos. O venerinės ligos ginekologinėmis priemonėmis nebus pagydytos. Tai pagrindžia tikslaus ištyrimo poreikį ir svarbą.

Makšties grybelis paprastai gydomas skiriant geriamuosius medikamentus, makšties kremus, kapsules ir pan. Gydomųjų priemonių parinkimas priklauso nuo ligos formos.
Kas dar svarbu, kai taikomas makšties grybelio gydymas? Tuo laikotarpiu rekomenduojama vartoti kuo daugiau vitaminų turinčio maisto. Ne mažiau svarbu skrupulingai laikytis higienos reikalavimų.

Nepadeda gydymas? Verta pasitikrinti dėl lytiškai plintančios infekcijos

Neretai pasitaiko, kad ginekologo skirtas makšties grybelio gydymas būna neveiksmingas ir moterį toliau vargina gausesnės išskyros, išorinių lytinių organų niežėjimas, deginimo pojūtis šlapinantis ir kiti minėti simptomai. Tokiu atveju būtina venerologo konsultacija, kadangi minėtais požymiais labai dažnai pasireiškia venerinės ligos. Dermatovenerologas moterims paskirs reikiamus tyrimus, apžiūrės ir identifikuos ligą bei paskirs tikslingą gydymą.

Tad jei Jus vargina minėti simptomai, laukiame Jūsų „Homo Sanus“ klinikoje, kur kiekvienai pacientei bus suteikta kvalifikuotas gydymas: profesionalios konsultacijos, būtini tyrimai bei veiksmingiausias gydymo būdas. Tiesa, gydymo trukmė yra individuali, priklausanti ir nuo ligos, ir nuo organizmo reakcijos į medikamentus bei kitas gydomąsias priemones. Svarbu nedelsti ir į gydytoją kreiptis kuo greičiau – dažnu atveju tai leidžia sutrumpinti gydymo trukmę.