Gyd. M. Buragas

Kai sutuoktiniams diagnozuojamas nevaisingumas, iš pradžių visi įtarimai krenta ant moters. Ji negali pastoti. Ji yra kažkuria prasme nevisavertė. Tačiau iš tiesų, nevaisingumo veiksniai vyrams būdingi lygiai taip pat, kaip ir moterims. Specialistų teigimu vyrų nevaisingumas yra toli gražu ne reta problema. Teiginys, kad nevaisingumas yra vien moterų bėda, tėra vienas iš daugelio paplitusių mitų, susijusių su gebėjimu pastoti. Štai dar keletas jų.

Kasdieninis mylėjimasis padidina pastojimo tikimybę

Daugeliui vyrų šio gana paplitusio mito paneigimas gali būti nemaloni naujiena (įspėjimas: gresia mažiau sekso). Iš tiesų pastojimui labai svarbu tinkamas laikas.

Paprastai idealus laikas moteriai pastoti yra tarp 11 ir 17 jos menstruacijų ciklo dienos. Vyro sperma moters reprodukciniame trakte gali išlikti gyvybinga nuo 48 iki 72 valandų, taigi, kasdieninis mylėjimasis nelabai tepagerins galimybę pastoti – tai įrodyta ir neseniai atliktu tyrimu, kurio metu nustatyta, kad pastojimo dažnumas yra vienodas poroms, kurios mylisi kasdien ir poroms, kurios mylisi rečiau.

Kito tyrimo rezultatai siūlo idėją, kad kasdieninis seksas gerina spermos kokybę, taigi, jei kasdieninis seksas jūsų galimybės susilaukti vaiko ir nepadidins, jis tikrai neturėtų pakenkti, rašo „AskMen“.

Vyrams neegzistuoja vaisingumo ciklai

Tiesą sakant, metų laikas ir dienos laikas gali turėti įtakos spermatozoidų kiekiui spermoje. Spermatozoidų kiekis didesnis žiemą ir mažesnis vasarą – tikriausiai dėl to, kad esant žemai temperatūrai suaktyvėja spermatozoidų gamyba.

Be to, spermatozoidų kiekis būna didžiausias rytais – tai atitinka laiką, kai vyro hormonų lygis taip pat pasiekia aukščiausią paros tašką. Tačiau nepaisant šių patvirtintų duomenų, mokslininkai vis dar vieningai nesutaria ar metų ir dienos laikas turi įtakos pastojimo tikimybei.

Važiavimas dviračiu neturi įtakos vaisingumui

Prieš griebiantis kūjo ir laužant dviratį, šį mitą reikia šiek tiek paaiškinti. Sėdėjimas ant dviračio balno ilgiau nei 30 minučių – ypač dėvint aptemptas dviratininko trumpikes – padidina kapšelio temperatūrą ir laikinai neigiamai paveikia spermos gamybą. Kaltinti reikia būtent kapšelio temperatūros padidėjimą.

Štai dėl ko norint pastoti vyrams nerekomenduojama dažnai lankytis pirtyse ar maudytis karštoje vonioje. Netgi ilgai trunkantis sėdėjimas su nešiojamuoju kompiuteriu ant kelių gali sumažinti spermatozoidų kiekį. Svarbu dažnai daryti pertraukėles, o važiuojant dviračiu – pasirinkti tokią sėdynę, kuri nebūtų per daug kieta ar siaura, taip pat susiderinti ją taip, kad pagrindinis svoris į sėdynę remtųsi per dubens kaulą.

Lubrikantai spermatozoidų nepagreitina

Lubrikantai mažina trintį, o tai didina sekso teikiamą malonumą, tačiau šios malonios priemonės nepadės jums pastoti. Tiesą sakant, lubrikantų vartojimas gali netgi sumažinti sekso produktyvumą, nes jie gali slopinti spermatozoidų judrumą ir netgi būna toksiški šioms ląstelėms.

Tą patį galima pasakyti apie losjonus ir netgi seiles. Nepaisant to, daugelis porų sekso metu naudoja lubrikantus; visgi norint pastoti visų šių priemonių derėtų atsisakyti. Jei reikalinga alternatyva, pabandykite naudoti augalinius aliejus.

Kai kurioms poroms gali būti rekomenduojamas papildomas drėkinimas, tačiau prieš imantis bet kokios saviveiklos, rekomenduojama kreiptis į gydytoją specialistą, kuris padės apsispręsti dėl tinkamiausio pasirinkimo.

Tik svorio perteklius kenkia spermai

Dauguma vyrų žino, kad nutukimas gali turėti įtakos spermos gamybai, tačiau mažiau žinomas faktas, kad pernelyg mažas kūno svoris taip pat gali sumažinti spermatozoidų kiekį spermoje. Manoma, kad svorio trūkumas spermos kiekį veikia dėl hormonų balanso sutrikimo ir mitybinių medžiagų trūkumo.

2008 metais Barselonoje (Ispanija) vykusioje Europos žmogaus reprodukcijos ir embriologijos bendrijos konferencijoje pranešta, kad vyrų su optimalių kūno masės indeksu (KMI) – tarp 20 ir 25 – sveikų spermatozoidų kiekis spermoje buvo didesnis nei žmonių, kurių svoris buvo didesnis ar mažesnis už rekomenduojamą.

Jei jūsų KMI yra per mažas, tai būtų neblogai su mitybos specialistais aptarti sveikatai nekenkiančias galimybes priaugti šiek tiek svorio.