Gyd. M. Buragas

Lietuvoje vyrų erekcijos sutrikimais pradėta domėtis bei juos kvalifikuotai gydyti ne taip seniai, o ir statistinių duomenų, kiek vyrų vargina tokio pobūdžio problemos, pas mus kol kas nėra. Gydytojas dermatovenerologas, seksopatologas Mindaugas BURAGAS mielai sutiko pasidalyti mintimis apie erekcijos sutrikimų priežastis ir psichologinius barjerus, trukdančius laiku spręsti šias problemas.

Kokios yra erekcijos sutrikimų priežastys?
Erekcijos nepakankamumas gali atsirasti dėl skirtingų priežasčių, kurias galima suskirstyti į tris stambias grupes: sunkių gretutinių ligų nulemtas erekcijos nepakankamumas (tokios ligos kaip progresavusi aterosklerozė, endokrininės ligos, ypač cukrinis diabetas, kraujotakos nepakankamumas gali nulemti nevisavertį lytinį gyvenimą); vyro lytinių takų patologinis procesas (šlaplės, priešinės liaukos, sėklinių pūslelių) neretai lemia didesnį ar mažesnį erekcijos nepakankamumą; grynai psichologinių priežasčių nulemtas erekcijos sutrikimas. Dėl psichologinės kilmės erekcijos sutrikimo dažniausiai kenčia jauno amžiaus vyrai, neturintys lytinio gyvenimo patirties ar turėję nekokybišką lytinio gyvenimo pradžią (pasirinkę netinkamą vietą ar partnerę, pavartoję per daug alkoholio ir t.t.).

Neretai erekcijos sutrikimo priežastis būna mišri, kai organinė patologija susipina su psichologinėmis problemomis. Erekcijos nepakankamumas gali būti lengvesnis ar sunkesnis - priklauso nuo to, ar ilgai žmogus serga somatine liga, ar buvo gydytas ir ar sėkmingai.

Ar dažnai kreipiamasi dėl erekcijos sutrikimų?

Pakitusi lytinio gyvenimo kokybė yra svarbi problema, galinti turėti skaudžių pasekmių ne tik individui, bet ir šeimai. Erekcijos sutrikimų turintis vyras paprastai pradeda jausti psichologinę įtampą, nuolat bijo nesėkmės kitos lytinės sueities metu, ima vengti lytinių santykių, dėl to atsiranda nesutarimų šeimoje. Toks vyras paprastai bėga nuo šios problemos ir, jei ir kreipiasi į specialistą, tai pabrėžia visai kitas problemas. Pokalbio su pacientu metu išryškėja, kad, be pagrindinių negalavimų, vyrą vargina ir seksualinės funkcijos susilpnėjimas. Tiesiogiai dėl erekcijos sutrikimo kreipiasi ne itin daug vyrų, yra nemenkas psichologinis barjeras pripažinti turint problemą ir kreiptis pagalbos. Mažai vyrų ieško pagalbos ir dėl to, kad nežino, į kokius specialistus kreiptis. Neretai vyras pradeda gydytis tik tuomet, kai pajaučia papildomus simptomus (pvz., skausmus tarpvietės, kirkšnių, sėklidžių srityje) ar stiprėja erekcijos sutrikimas.

Kaip gydomi erekcijos sutrikimai?

Atsiradus erekcijos sutrikimų, reiktų kreiptis į seksopatologus, dermatovenerologus, andrologus, urologus, kurie gydo potencijos sutrikimus bei užsiima lytinio gyvenimo korekcija. Pagalba vyrui, kuriam išsivysto erekcijos sutrikimas, pakankamai sudėtinga. Būtina ištirti pacientą, ar neserga lytiškai plintančiomis ligomis, nustatyti sukėlėją, infekcijos lokalizaciją, ligos trukmę. Nustačius infekcinės kilmės uždegimą, gydoma vaistais, veikiančiais imuninę sistemą, polivitaminais, antibiotikais bei įvairiomis vietinėmis procedūromis. Esant grynai psichologinėms problemoms, sprendžiama abiejų partnerių rate, neretai pasitelkiant specialistą. Jei erekcija trinka dėl gretutinės somatinės ligos, koreguoti erekciją galima specifiniais vaistais.

Gydymas yra pakankamai veiksmingas. Pašalinus predisponuojantį faktorių, išgydžius uždegimo procesą, pagerėja lytinio gyvenimo kokybė, erekcija, lytinis potraukis ir net orgazmo kokybė.

Gyd. Mindaugas Buragas

"Sveikas žmogus" 2003 m. Nr. 6