Gyd. M. Buragas

Skausmingas šlapinimasis, mediciniškai vadinamas dizurija, yra simptomas, būdingas ne vienai ligai ir pasireiškiantis skausmu šlapinimosi metu ar po šlapinimosi arba deginimo pojūčiu šlaplėje. Dažniausiai tokiu atveju šlapinimasis ir padažnėja.

 

Dizuriją sukeliančios priežastys

Jei šlapinantis skauda varpos galvutę vyrui - tai greičiausiai bus uretrito ar kokios kitos ligos simptomas.

Jei skausmas atsiranda šapinimosi pabaigoje, tikėtina, kad tai gali būti šlapimo pūslės ar prostatos uždegimas.

Kitaip tariant dažnas ir skausmingas šlapinimasis yra tik simptomas, kuris gali būti priskiriamas net keletui vyrus kankinančių ligų. Svarbu tai, kad gydyti reikia ne šį simptomą, bet jį sukėlusią ligą, kurios priežastis atsekti gali būti dar sudėtingiau. Dažniausiai dizurijos priežastimi būna šios ligos:

 • šlapimo takų infekcijos,
 • infekciniai lytinių organų susirgimai,
 • prostatitas,
 • uretritas.

Simptomai

Kaip jau minėta tankiai pasikartojantis, skausmingas šlapinimasis, deginimas ar skausmas šlapinimosi pabaigoje yra pats iš savęs tik simptomas. Priklausomai nuo ligos, sukėlusios dizuriją, gali būti juntami ir kiti simptomai, pavyzdžiui:

 • šlapimo nelaikymas vyrams,
 • dažnas šlapinimasis naktį,
 • skausmingas šlapinimasis su krauju,
 • taip pat skausmas šlapinantis po lytinio akto.

Bet kuris šių simptomų arba net daugiau nei vienas yra pagrindas kuo greičiau užsiregistruoti vizitui pas gydytoją dermatovenerologą ar urologą.

Vyrų ligos, kurių pagrindinis simptomas - skausmingas šlapinimasis

Šlapimo takų infekcija 

Esant šlapimo takų infekcijai dažniausiai juntamas:

 • skausmingas ir pastovus šlapinimasis mažais kiekiais,
 • nuolatinis noras šlapintis,
 • deginimo pojūtis šlapinantis,
 • gali pakisti šlapimo spalva, atsirasti itin stiprus kvapas.

Dažniausiai šlapimo takų infekcijos priažastis - bakterijos, kurios patenka į šlapimo sistemą.

Šlapimo takų infekcijos gydymas paprastai remiasi antibiotikų vartojimu, kuriuos paskirti turi gydytojas.

Profilaktikai labai svarbu vartoti daug vandens, šlapintis po lytinių santykių, laikytis tinkamos higienos.

Dažnas šlapinimasis jaunam vyrui ar vyresnio amžiaus gali reikšti šlapimo takų infekciją, nes virusas gali patekti pas vyrą nepriklausomai nuo jo amžiaus. 

Skausmingas šlapinimasis - prostatito simptomas

Prostatitas – prostatos liaukos uždegimas, dažniausiai sukeltas infekcijos yra ne reta vyrų liga. Skausmingas šlapinimasis yra vienas iš ligos simptomų. Be to, taip pat gali būti juntamas:

 • varpos, sėklidžių skausmas,
 • diskomfortas ejakuliacijos metu,
 • padidėjusi bei skausminga prostata,
 • šlapinantis skauda varpos galvutę.

Dažnas šlapinimasis vyrui bei kiti simptomai kelia diskomfortą ir blogina gyvenimo kokybę. Dėl šių priežasčių, taip pat norint greitesnio bei rezultatyvesnio gydymo labai svarbu nedelsti ir pajutus pirmuosius simptomus kreiptis į gydytoją, kuris paskirs tikslingą gydymą. Prostatitas gali būti ūmus arba lėtinis – atsižvelgdamas į tai gydytojas skirs reikiamus vaistus. Neretai gydymas medikamentais, antibiotikais derinamas su fizioterapija.

Profilaktiškai labai svarbu tinkama mityba, atsisakyti ar iki minimumo sumažinti alkoholio vartojimą, atsisakyti kavos bei gazuotų gėrimų. Reikia kasdien išgerti rekomenduotiną kiekį vandens. Ne mažiau svarbus ir fizinis aktyvumas, reguliarūs lytiniai santykiai su nuolatine partnere.

Taip pat, profilaktikai labai svarbu santykiaujant naudoti prezervatyvą, tiek vaginalinių, oralinių, analinių santykiu metu. 

 

Atsakymai į klausimus apie skausmingą, dažną šlapinimasi

1. KLAUSIMAS

Nusišlapinus, praėjus vos porai minučių norisi vėl nusišlapinti, bet bandat tai atlikti iškrenta vos pora lašų ir tai trunka gerą pusvalandį. Ką daryti ir ar tai gali būti ligos požymiai? Jei taip - kokios?

ATSAKYMAS

Tai uždegimo požymiai, norint įsitikinti tiriama dėl lytiškai plintančių infekcijų. 

 

2. KLAUSIMAS

Ilgus metus kamuoja šlapinimosi sutrikimai, kaip silpna ir netaisyklinga šlapimo srovė, dažnas šlapinimasis, ilgiau susilaikius normaliai pavyksta normaliai pasišlapinti tik iš antro karto (pirmą kartą nedidelis šlapimo kiekis). po 10- 15 min jau normalus. Šlapinimasis neskausmingas. Naktį tenka keltis 0-2 karto, priklausomai nuo suvartotų skysčių kiekio. Erekcijos sutrikimų niekada nebuvo. Laukiamės kūdikio šio metu. Prieš dešimt metų buvo nustatyta patologija (jei gerai pamenu - defektas šlapimo takų iš šlapimo pūslės išėjimo vietoje). Dėl ko būtų daryti operacijos netikslinga, kas būtų galėję sukelti nevaisingumo problemą, dėl to kad ejakuliacijos metu sperma galimai galėtų patekti į šlapimo pūslę. Dabar kamuoja dažnas noras šlapintis, ir pasišlapinus vėl noras šlapintis. Silpnas maudimas pilvo apačioje. 

ATSAKYMAS

Rekomenduotina atlikti tyrimus, nes Jūsų aprašymas labai atitinka lėtinio šlaplės ir prostatito uždegimo simptomus.

 

Dažnam vyrui tenka susidurti su dažnu ir skausmingu šlapinimusi, kuris kelia diskomfortą ir gali byloti apie rimtas lytinės sistemos ligas. Todėl labai svarbu laiku kreiptis į gydytoją ir pasitikrinti sveiaktą.

Kviečiame apsilankyti pas gydytoją urologą, dermatovenerologą Homo Sanus klinikoje Vilniuje, kur bus nustatyta ir išgydyta pagrindinė liga, sukelianti nemalonius, skausmingus simptomus.