Gyd. M. Buragas

Intymi higiena, seksualiniai santykiai, bei lytinės ligos - kandidozė ar vyrų pienligė, pamažu tampa viešai prieinama tema. Tačiau jei moterims kalbėti apie šiuos dalykus jau tapo normalu ir ne gėda, tai vyrams vis dar yra tabu ir jie vengia šių temų kaip velnio. Visgi apie lytinius organus ir jų negalavimus kalbėti būtina. Tiek vyrams tiek moterims patiriant diskomfortą lytinių organų srityje ar jaučiant pakitimus, matant atsiradusius bėrimus ir kitus negalavimus, būtina kreiptis į gydytoją.

Vyrų pienligė - neegzistuoja - tai kandidozė

Vyrų pienligė yra maišoma su kandidoze. Todėl verta suprasti pavadinimų skirtumus ir būdingus simptomus. Taigi tokios sąvokos kaip vyrų pienligė ligų apibrėžimuose išvis nėra, nes pienlige gali susirgti tik moterys. Tačiau visuomenėje paplitęs vyrų pienligės pavadinimas atsirado dėl to, kad ši liga lengviau įsimenama, o požymiai labai panašūs į kandidozės.

Visgi kandidozė būdinga tiek vyrams tiek moterims ir ją gali pernešti abu partneriai nepriklausomai nuo lyties. Viešojoje erdvėje dar galima aptikti kitą kandidozės pavadinimą - mieliagrybis.

Kandidozės simptomai 

Kandidozės simptomai yra labai aiškūs ir lengvai pastebimi, todėl apsilankius pas gydytoją jis iškart nustatys tikslią diagnozę, nors dažnu atveju taip pat paskirs reikiamus tyrimus, diagnozės patvirtinimui. Štai penki pagrindiniai požymiai, kuriuos pastebėjus reikėtų kreiptis į gydytoją urologą ar dermatovenerologą:

  1. Atsiradęs varpos bėrimas ar niežėjimas.
  2. Paraudusi ar netgi patinusi varpos odelė.
  3. Varginantis diskomfortas šlapinimosi metu.
  4. Atsiradusios balkšvos spalvos apnašos ant varpos galvutės.
  5. Pasirodžiusios baltos dėmės ant varpos.

Pastebėjus bet kurį iš šių simptomų reikia nelaukti kol situacija pablogės, o kreiptis į gydytoją. Nors ši liga nėra pavojinga gyvybei, laiku jos negydant sveikata blogėja, atsiranda vis daugiau nemalonių pojūčių, prastėja erekcija bei nukenčia lytinis gyvenimas. Tačiau ši liga plinta lytiniu būdu, todėl jos negydant kyla grėsmė užkrėsti savo partnerį/ius.

Jei nei vienas iš partnerių šia liga neserga, ji vis tiek gali išsivystyti dėl pasikeitusių gyvenimo sąlygų, didelio streso, antibiotikų vartojimo ar sergant kitomis ligomis - cukriniu diabetu.

Kandidozės gydymas 

Kandidozės gydymas yra labai nesudėtingas ir trunka iki savaitės. Jei kreipiamasi pagalbos tik pastebėjus pirmus požymius, tuomet ligą galima išgydyti ir viena vaistų doze. Žinoma kuo liga labiau pažengusi, tuo ilgesnis gydymo terminas.

Svarbu atkreipti dėmesį į tai, kad net jeigu ligą išsigydėte savarankiškai ar ji praėjo savaime, svarbu apsilankyti pas gydytoją ir nustatyti ligos atsiradimo priežastį. To nepadarius, kandidozė gali tapti reguliaria liga ir varginti nuolat.

Vizitas pas gydytoją yra visiškai normalu ir gali padėti išvengti itin skaudžių pasekmių. Todėl nebijokite apie tai kalbėti ir apsilankykite pas urologą, dermatovenerologą, ginekologą ar seksologą - visi šių sričių gydytojai gali gydyti kandidoze sergančius pacientus, tik pastebėjus pirmuosius požymius.