Pagreitėjusia ejakuliacija laikoma tada, kai ji įvyksta dar iki varpai patenkant į makštį (t. y. iki penetracijos), esant minimaliai seksualinei stimuliacijai, arba įvyksta labai greitai po to, kai varpa į makštį patenka. Priešlaikine ejakuliacija pripažįstama ir tada, jei ji įvyksta anksčiau, nei partnerė pageidauja. Kad būtų traktuojama kaip problema, priešlaikinė ejakuliacija turi būti ne vienkartinis dalykas, bet pasireikšti periodiškai ar nuolat.

Tarptautinė seksualinės medicinos draugija (ISSM) sukūrė įrodymais pagrįstą priešlaikinės ejakuliacijos (PE) apibrėžimą: „Priešlaikinė ejakuliacija yra vyro seksualinis sutrikimas, kuriam būdinga ejakuliacija, kuri visada, arba beveik visada, vyksta prieš įsiskverbimą į makštį; nesugebėjimas atidėti ejakuliacijos įsiskverbiant; nerimas, sielvartas, nusivylimas ir (ar) lytinio artumo vengimas.“

Priešlaikinė ejakuliacija (PE) skirstoma į įgimtą ir įgytą:

  • Įgimta priešlaikinė ejakuliacija visada, arba beveik visada, įvyksta per 1 minutę nuo pirmo seksualinio suartėjimo.
  • Įgyta priešlaikinė ejakuliacija – ankstyvos ejakuliacijos atsiradimas, prieš tai jai buvus normaliai, tam tikrame gyvenimo etape. 

 

Kada ejakuliacija traktuojama kaip priešlaikinė?

Priešlaikine ejakuliacija apibūdinama, remiantis keliais kriterijais: nuo varpos patekimo į makštį iki ejakuliacijos nepraeina nė pora minučių; blogai kontroliuojama ejakuliacija; ji lemia sunkumus santykiuose su partnere, taip pat susikaustymą, susikrimtimą, nerimą.

Priešlaikinė ejakuliacija (PE) – trunka trumpiau nei 1 minutę. Normalus ejakuliacijos laikas yra 2-5 minutės.

Geriausia nustatyti, ar ejakuliacija tikrai yra ankstyva, remtis laiko kriterijumi. Jei tarp varpos patekimo į makštį ir įvykusios ejakuliacijos praeina mažiau kaip 60 sekundžių, tai neabejotinai yra priešlaikinė ejakuliacija. Jei šis laiko tarpas apima nuo 60 iki 90 sekundžių, tuomet ją taip pat galima traktuoti kaip ankstyvą ejakuliaciją. Bet jei nuo varpos patekimo į makštį iki ejakuliacijos praeina daugiau kaip 90 sekundžių, toks laiko tarpas yra laikomas normaliu ir ankstyva ejakuliacija nepagrindžiama.

 

Kas gali sukelti pagreitėjusią ejakuliaciją?

Pagreitėjusios ejakuliacijos priežasčių yra nemažai, pavyzdžiui, uždegiminiai reiškiniai lytinėje sistemoje, reti lytiniai santykiai, taip pat dažnai priežastys yra psichologines: baimė, nerimas dėl suartėjimo, spaudimas ar partnerės išsakomi priekaištai ir kt.

Bėgant metams žmogus susiduria su įvairiais sveikatos pakitimais. Priešlaikinė ejakuliacija vyresniems vyrams ar senjorams – tai lėtinio uždegimo prostatoje, šlaplėje ar mažajame dubenyje komplikacija. Tikslingas gydymas, saugus seksas užtikrina gerą seksualinę būklę, priešingu atveju, gali atsirasti ne tik ejakuliacijos sutrikimai, bet ir kitos kompleksinės problemos.

Jaunystėje pagreitėjusi ejakuliacija netrukdo. Nemaža dalis vidutinio ir vyresnio amžiaus pacientų gydytojams pabrėžia, jog anksčiau greitesnė ejakuliacija netrukdė vesti kokybiško lytinio gyvenimo. Tačiau su metais jiems ima trūkti erekcijos. Tada vyrai ir kreipiasi į specialistus, kurie atlikę tyrimus, aptinka lėtinius uždegiminius reiškinius.

 

Pagreitėjusios ejakuliacijos gydymas

Per anksti įvykusi ejakuliacija neigiamai paveikia kiekvieno jaunuolio pasitikėjimą, o dažnas to kartojimasis gali išvis panaikinti bet kokį norą mylėtis. Dėl šios priežasties kiekvienas vyras turėtų kreiptis į specialistus. Net jeigu pagreitėjusi ejakuliacija yra neišgydoma, medikamentinė korekcija – būtina. Vaistai nuo priešlaikinės ekuliacijos bei sueičių pastovumas turi teigiamą poveikį šio sutrikimo korekcijai. Pacientams gali būti rekomenduojama naudoti prezervatyvus, suteptus anestetikais. Seksologai jaunus vaikinus skatina imtis tam tikros priešlaikinės ejakuliacijos prevencijos – reguliariai mylėtis, turėti vieną partnerę bei naudoti prezervatyvus.

Labai svarbu atsiminti, jog priešlaikinės ejakuliacijos gydymas visada turėtų prasidėti nuo tikslios priežasties identifikavimo. Tiek jaunam, tiek vidutinio amžiaus vyrui ar senjorui, kuris skundžiasi ankstyva ejakuliacija, medikai pataria atlikti tyrimus, kurie nustato išplitusias infekcijas šlaplėje, prostatoje, mažajame dubenyje.

Siekiant atsikratyti šios problemos svarbu santykiauti reguliariai, nedaryti labai ilgų pertraukų, rekomenduojama santykiauti ritmingai, frikcijas (varpos judesius „pirmyn-atgal“ makštyje) tai sustabdyti, tai vėl pratęsti, rinktis specialias pozas, kuriose dominuoja moteris. Taip pa rekomenduojama amžinti varpos galvutės jautrumą, pavyzdžiui, naudojant prezervatyvus.

Jei periodiškai ar nuolat susiduriate su pagreitėjusios ejakuliacijos problema, o minėti patarimai rezultato neduoda, būtinai kreipkitės į specialistą. Idealu, jei problemos spręsti ateina abu partneriai. Labai svarbus ir moters vaidmuo – ji turėtų vyrą palaikyti, nepriekaištauti, juo labiau nežeminti.

Kokie yra vaistai nuo priešlaikinės ejakuliacijos?

Priešlaikinės ejakuliacijos gydymui didelio vaistų pasirinkimo nėra. Galima naudoti prezervatyvus, suteptus anestetikais. Kai kuriems pacientams tai padeda. Medikamentai yra receptiniai, todėl būtinas vizitas pas gydytoją.

 

Profilaktika: kas svarbu?

Tam, kad vyrui netektų jaudintis dėl erekcijos bei ejakuliacijos sutrikimų, būtina iš anksto žinoti tam tikrus aspektus. Labai svarbu saugūs lytiniai santykiai – mylėjimasis su prezervatyvu užtikrina apsaugą nuo infekcijų patekimo į šlaplę bei mažąjį dubenį. Tokie susirgimai kaip sinusitas ar pūlinga angina taip pat gali būti uždegimų priežastimi. Vyrams, kenčiantiems nuo hemorojaus, labai svarbu subalansuota jų vidurių būklė. Didelis dėmesys sveikai gyvensenai taip pat tik į naudą: žalingi įpročiai bei didelė psichologinė įtampa vyrui gali atsiliepti ir lovoje. Svarbu partnerių bendravimas ir supratimas, reguliarūs lytiniai santykiai.

 

Priešlaikinė ejakuliacija – ką daryti?

Labiausiai vyrams patartina reguliariai ir, svarbiausia, saugiai mylėtis. Prezervatyvo naudojimas neleidžia infekcijoms patekti į lytinę sistemą. Verta atkreipti dėmesį į pūlingos anginos, sinusito ar sugedusių dantų gydymą. Jei vyras serga hemorojumi, labai svarbi prevencija nuo vidurių užkietėjimo. Žalingi įpročiai bei stresas – taip pat kenkia ejakuliacijai.

Jeigu turite daugiau klausimų apie priešlaikinę ejakuliaciją, galite drąsiai užduoti klausimus Homo Sanus klinikos gydytojams. Garantuojamas konfidencialumas ir profesionalūs gydytojų atsakymai į iškilusius klausimus. Priešlaikinė ejakuliacija - klausimai gydytojui

  Gyd. M. Buragas